img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

04. februar 2009, 19:45 Priredila Biljana Vasić
Copied

Atina: Napad

Nepoznati napadači pucali su iz oružja i bacili granatu na policijsku stanicu u atinskom predgrađu Koridalos u prepodnevnim časovima u utorak, 3. februara. Povređeno je nekoliko pripadnika antiterorističke brigade, a glavni osumnjičeni za napad su ekstremistička levičarska grupa Revolucionarna borba. Policajac na dužnosti rekao je novinarima AFP-a da su trojica muškaraca pucala iz automatskih pušaka na fasadu policijske stanice i bacila granatu koja nije eksplodirala. Ekstremistički pokret Revolucionarna borba pretio je 15. januara napadom na policiju i pozvali su na oružani ustanak do ubacivanja kapitalizma. U manifestu na osam strana, objavljenom u grčkoj „Pontiki“, rekli su da „odgovaraju mecima na metke“ i da „jedino oružjem mogu da odbrane siromašne, prognane i proklete“. „Prvi put u poslednjih nekoliko decenija, put se otvara… da srušimo politički i ekonomski sistem“, piše u manifestu organizacije Revolucionarna borba, čuvene po raketiranju Ambasade SAD u Atini 2007. godine. Država Grčka i SAD ponudile su zajedno dva miliona dolara nagrade za informacije koje bi dovele do hapšenja pripadnike ove grupe koja se nalazi na EU listi terorističkih organizacija.


Najrobi: Glad

Više od dva miliona ljudi u kenijskom regionu Ukambani suočava se sa teškim posledicama gladi, saopštio je Kenijski crveni krst, a prema nekim procenama, najmanje deset miliona Kenijaca čeka slična sudbina zbog deficita kukuruza. Najgore pogođena oblast je Kibvezi, nekad poznata kao jedna od najproduktivnijih u Keniji, u kojoj je više od 15.000 porodica na rubu gladi zato što već tri godine ništa od useva nije uspelo, a reke i izvori su presušili zbog čega lokalno stanovništvo mora da pešači oko pet sati da bi došlo do vode. „Pomoć dobija samo pet porodica u selu. Oni dobijaju oko pet kilograma žitarica po osobi što traje nedelju dana, a onda gladuju do sledeće isporuke“, kaže Henri Rumuma, lokalni lider sela Kiboko, u kojem živi 20.000 stanovnika. Deca su presrećna ako dobiju neku hranu u školi, zahvaljujući Programu prehranjivanja školske dece, ali problem je u tome što učitelji štrajkuju pa škole nema. Stanovnici objašnjavaju da imaju jedan ili nijedan obrok dnevno, a deca su prinuđena da jedu divlje voće koje često nije za ljudsku ishranu – u susednom selu Mvingi jedno je dete umrlo upravo od trovanja divljim voćem. Doktor u lokalnoj bolnici kaže da su deca najugroženija, a kada dospeju u bolnicu oporavljaju ih mlekom, jajima i ostalom hranom. Međutim, kad krenu kući, bolnica ništa ne može da im ponudi. „Do sada smo primili 93 dece i 331 odraslu osobu“, kaže doktor, navodeći da su svi bili u kritičnom stanju. Vlada Kenije proglasila je stanje nacionalne katastrofe i zatražila međunarodnu pomoć u hrani. U međuvremenu, zemlja porekla aktuelnog američkog predsednika u žiži je interesovanja zbog drugih, medijski atraktivnijih događaja: polubrat Baraka Obame, predsednika SAD, Džordž Obama uhapšen je u Najrobiju zbog posedovanja kanabisa sa još trojicom mladih ljudi, i trenutno je u pritvoru. Susret sa rođakom u memoarima Baraka Obame opisan je kao „bolno iskustvo“, a Džordž je bio jedini blizak rođak koji nije prisustvovao inauguraciji svog slavnog brata u Vašingtonu.


Pojas Gaze: Raketiranje

Strah od odmazde vlada u pojasu Gaze nakon što su palestinski ekstremisti ispalili raketu na Izrael dan posle sastanka zvaničnika Hamasa i Egipta u Kairu gde se govorilo o dugoročnom primirju sa Izraelom. Dalekometna raketa tipa „grad“, ispaljena iz pojasa Gaze, pogodila je izraelsku luku Aškelon, a izraelski mediji ističu da je to prvi put po okončanju ofanzive Izraela da je takav tip rakete ispaljen preko granice s Pojasom Gaze. Na sreću, prilikom raketiranja nije bilo ljudskih žrtava već je samo načinjena materijalna šteta. Na raketne i minobacačke napade Izrael je odgovorio vazdušnim napadima u kojima je poginuo jedan Palestinac, a trojica su ranjena. Mark Regev, portparol izraelskog premijera Ehuda Olmerta, izjavio je da se „Hamas igra sa vatrom“, poentirajući da će oni biti krivi ukoliko dođe do nove eskalacije. Stanovnici Rafe na jugu Pojasa Gaze tvrde da su primili telefonske poruke izraelske armije sa upozorenjem da napuste svoje domove pred očekivani vazdušni napad-odmazdu. Grad Rafu, smešten na granici s Egiptom, Izrael smatra krijumčarskim centrom pa je stoga poruka o evakuisanju snimljena na arapskom jeziku bila upućena prvenstveno „ljudima koji rade u tunelima, žive pored njih ili daju logističku podršku teroristima“, sa preporukom da se odmah sklone iz te zone. Benjamin Netanjahu, lider izraelske opozicije, koji na izborima zakazanim za 10. februar ima najviše šanse da postane novi premijer, zarekao se da će „srušiti režim Hamasa u Gazi ako bude izabran za premijera“.


Teheran: Satelit

Prvi iranski satelit domaće proizvodnje nazvan „Safir-e Omid“ ili Ambasador mira, lansiran je u orbitu u utorak, 3. februara. Državna televizija emitovala je snimke lansiranja rakete sa satelitom projektovanim za potrebe naučnog istraživanja, prikupljanje informacija, testiranje opreme i telekomunikaciju, koji će u toku dana napraviti 14 krugova oko Zemlje. Naredbu za njegovo lansiranje izdao je lično predsednik Mahmud Ahmadinedžad telefonom, ispred televizijskih kamera. Prvi iranski satelit lansiran je u atmosferi napetosti između zapadnih zemalja i vlade u Teheranu oko iranskih nuklearnih ambicija. Rojters podseća da dugodometna balistička tehnologija, koja se koristi za lansiranje satelita, može da se upotrebi i za lansiranje raketa zbog čega trpi sankcije UN-a i SAD, ali Teheran tvrdi da nema takve planove. Iran već ima jedan satelit u orbiti – „Sina-1“, lansiran ruskom raketom 2005. godine, ali taj nije „dostignuće iranskih naučnika“, kako je istaknuto na državnoj televiziji. Islamska država, četvrti proizvođač nafte u svetu, tvrdi da su njene nuklearne ambicije ograničene na proizvodnju električne energije kako bi se ispunile domaće potrebe i omogućio povećan izvoz sirove nafte i gasa. Satelit „Omid“ će se posle jednog do tri meseca provedena u orbiti vratiti na Zemlju s podacima koji će pomoći stručnjacima da pošalju u svemir „operativni satelit“. Satelit je lansiran u vreme proslave tridesete godišnjice islamske revolucije u Iranu.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure