img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

12. mart 2003, 18:16 Priredio: Z. Majdin
Copied

Hag: Međunarodna pravda

Osamnaest sudija stalnog Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, pred kojim će se voditi procesi protiv pojedinaca za dela protiv čovečnosti, položili su zakletvu pred holandskom kraljicom Beatris i generalnim sekretarom UN-a Kofijem Ananom. Tužilac, međutim, još nije imenovan, tako da se početak rada Suda ne očekuje pre kraja ove godine. Od jula prošle godine, kada je Sud osnovan, podneseno je više od dve stotine prijava, između ostalih, protiv vlade Centralnoafričke Republike i predsednika Zimbabvea Roberta Mugabea. Od 139 zemalja koje su potpisale Rimski statut, kojim je stalni Međunarodni krivični sud osnovan, tek njih 89 je taj dokument i ratifikovalo. Protivnici ovog suda, pre svega SAD, koje su potpisale bilateralne ugovore sa 24 zemlje kojima se garantuje imunitet američkih građana pred ovim sudom, strahuju da bi optužnice mogle da budu politički motivisane. S druge strane, pristalice smatraju da će se efikasnost suda u praksi dokazati te da će mu i jedina supersila sigurno pristupiti.

Peking: Iskorak u svemir

Prema pisanju kineskog državnog lista na engleskom jeziku „Čajna dejli“, kineska svemirska agencija namerava da u roku od dve i po do tri godine pošalje misiju na Mesec. Šef tima naučnika angažovanog na razvijanju kineskog svemirskog programa izjavio je za „Čajna dejli“, kineski državni list na engleskom jeziku, da će u roku od dve do tri godine biti poslata misija na mesec i tako će se najmnogoljudnija nacija sveta uvrstiti u svemirske sile. Planirano je da prva raketa odnese i ostavi satelit u Mesečevoj orbiti da bi, u narednim misijama, na površinu Meseca bili spušteni roboti-istraživači. U proteklih nekoliko godina Kina je uspešno lansirala u svemir niz letelica bez posade, a veruje se da će ove godine biti poslat u svemir i prvi astronaut. Govori se i o dugoročnijim planovima za upućivanje čoveka na Mesec i na Mars. Kineskom proboju u svemir naruku idu problemi s kojima su suočeni svemirski projekti Rusije i Amerike. Prvima je problem novac, drugima kritika javnosti i političara zbog previsokih troškova za Međunarodnu svemirsku stanicu i nedavnog pada svemirskog šatla „Kolumbija“. Vlada tek treba da izda odobrenje za ovaj projekat i kad se to dogodi, Kina će imati dobre izglede da preuzme vođstvo u svemirskoj trci sa svom koristi koju to donosi u smislu nacionalnog prestiža i ekonomskog razvoja.

Islamabad: Ništa posebno

Otkako je početkom meseca uhapšen Halid šeik Muhamed, za koga se smatra da je jedan od najbližih saradnika Osame bin Ladena i glavni planer napada na SAD 11. septembra 2001. godine, špekuliše se da li se on zaista nedavno sastao sa Bin Ladenom ili nije. Visoki funkcioneri pakistanske služ be bezbednosti kažu da je Šeik Mohamed potvrdio da je do susreta došlo ali i da sumnjaju u istinitost Mohamedovih tvrdnji. Ispitivanje Mohameda i dvojice njegovih saradnika sa kojima je uhapšen traje i dalje. Smatra se da su informacije koje je Mohamed do sada dao u istrazi najnoviji dokazi da je Bin Laden stvarno živ, te je potraga za njim intenzivirana u poslednjih nekoliko dana. Trenutno su u toku proširene operacije pakistanskih i američkih vojnih jedinica na obe strane pakistansko – avganistanske granice, jer se veruje da velik broj pripadnika Al Kaide prelazi iz Avganistana u Pakistan zbog vojnih operacija koje preduzimaju američke trupe u toj zemlji. Pukovnik Rodžer King rekao je novinarima da nije reč samo o potrazi za Bin Ladenom, koji nije viđen još od novembra 2001, kada se pojavila video-traka sa njegovom izjavom, iako se poslednjih meseci mogu čuti audio snimci za koje se tvrdi da su njegovi. „Naš cilj je mnogo širi od ubijanja, zarobljavanja i uništavanja skloništa terorista i onih koji ih podržavaju.“ Portparol Američke armije izjavio je i da operacije duž istočne avganistanske granice nisu „ništa posebno“. Pakistanske sigurnosne snage su u nedelju izvele raciju u izbegličkim kampovima Jalozai i Šamšatu, blizu Pešvara, ali niko nije bio uhapšen.

Jamasukuro: Eskalacija versko–etničkih sukoba

Više od tri decenije, otkako je nezavisna, Obala Slonovače je bila poznata po religijskoj harmoniji i najnaprednijoj ekonomiji u Africi. Nekada primer stabilnosti, ona je u opasnosti da sklizne u unutrašnje sukobe koji su preplavili većinu afričkih zemalja. Od početka sukoba, na teritoriji ove zemlje stacionirano je 3000 francuskih vojnika sa ciljem da se uspostavi kakav-takav mir. U poslednjim sukobima vladinih trupa i pobunjenika poginulo je više od dve stotine civila. Vođa pobunjeničke grupe Mpigo, Feliks Doh, čije trupe kontrolišu grad Bangolo, tvrdi da je nasilje namerno počinjeno nad civilnim stanovništvom, i za to optužuje paravojne formacije, pripadnike milicijskih snaga i liberijske plaćenike i naglašava da su žrtve bile većinom stranci i državljani Obale Slonovače, uglavnom sa muslimanskog severa. Portparol francuske vojske, potpukovnik Filip Pere, rekao je da su dokazi o nasilju veoma vidljivi, ali nije potvrdio broj ubijenih civila. Vojska Obale Slonovače poriče da je u tome učestvovala i sugeriše da možda treba okriviti „liberijske vucibatine“.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević

Komentar

Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović – dvojac u teškoj deluziji

Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure