Od kako je 21. marta počela godina Zrenjanina kao Prestonice kulture u Srbiji, mediji su do danas izvestili već o tri, ljubazno rečeno, negativna događaja.
Najnoviji je cena otvaranja manifestacije.
Lutkarska predstava
Na velikoj sceni pozorišta „Toša Jovanović“, održana je dupla premijera (dve večeri) Lutkarske scene „Andraci, Jepuri i ostala najvažnija čudovišta Petrovgrada i srednjeg Banata“ nastala prema romanima Vojislava Voje Despotova, a u režiji i dramaturgiji Nikole Zavišića.
Bio je to i početak Pozorišne prestonice Srbije, koji je jedan od glavnih programa projekta Zrenjanin – Prestonica kulture Srbije 2025.
Prema pisanju „Glasa Šumadije“, samo za otvaranje manifestacije Meandri kulture u trajanju od 60 minuta, iz gradskog budžeta je odvojeno 29 miliona dinara. Poređenja radi, i kako bi bilo jasno o kojim parama je reč, podsetimo da je Grad Beograd za ceo ovogodišnji Bitef izdvojio 30 miliona dinara.
Bez Horskog festivala
Pre podatka o ceni koštanja lutkarske predstave, objavljeno je saopštenje o otkazivanju ovogodišnjeg Horskog festivala „Slobodan Bursać“, koji je planiran kao deo programa Godine kulture.
Osnivač i umetnički direktor Festivala Vladimir Coka Stojković tu odluku je obrazložio situacijom „u kojoj nam se domovina nalazi više od četiri meseca, i kada naš grad treba da bude elitno kulturno mesto u Srbiji zvano ‘Nacionalna prestonica kulture’, manifestacija, finansirana od vlasti, koja je dokazala ko je i šta je, smatram, kao osnivač festivala da ne treba da stanemo pod tu šatru prestonice“.
Po njemu, istog mišljenja su i ostali zrenjaninski dirigenti i horski pevači, kao i horovi iz Srbije, regiona i inostranstva koji su pozvani na festival kao gosti. Naveo je da će održati festival u nekom alternativnom obliku, najverovatnije 1. juna u „Aleji Velikana“ kod biste Slobodana Bursaća.
Isidora Žebeljan
A dan nakon svečanog otvaranja, naslednici kompozitora, akademika i univerzitetske profesorke Isidore Žebeljan saopštili su da zahtevaju da se njeno ime, dela, citati, fotografije i njena muzika potpuno uklone iz programa zrenjaninske manifestacije.
„Ne možemo dopustiti da ime i delo Isidore Žebeljan bude deo mefistofelske šarade ove vlasti, koja napada narod na mirnim protestima, koja glumce, baklju naše savesti, poredi sa teroristima, koja vređa novinare, čuvare našeg razuma, i koja omalovažava i ponižava učitelje, nastavnike i univerzitetske profesore, hranitelje naše duše, a sve to u vreme kada štrajkuje Beogradska filharmonija, najznačajnija institucija muzike u zemlji. To nije Isidorin svet“, navodi se u saopštenju Borislava Čičovačkog, koji se obratio medijima u ime naslednika kompozitorke.
Inače, projektom „Zrenjanin – prestonica kulture“ predviđeno je unapređenje kulturnih sadržaja, osnaživanje postojećih kapaciteta i kreiranje novih ideja, kao i oživljavanje i savremeno tumačenje kulturno-istorijskog i graditeljskog nasleđa Zrenjanina, koji će se kao Prestonica kulture Srbije predstaviti programskim konceptom Meandri grada-Tokovi kulture uobličen kroz četiri programske celine Lokus, Ambasada kulture, Arhitopia i Banatsko izobilje, kroz koje prolaze i prepliću se različiti meandri, muzika, vizuelne umetnosti, značajne ličnosti Zrenjanina, sport, arhitektura.