Obustava rada
Upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog podnela ostavku
„Beljanski“ neće u generalni štrajk. Kako nezvanično saznajemo, upravnica ove ustanove mr Milana Kvas zbog toga je podnela ostavku
Sva četiri filma (Venom 2, Noć veštica ubija, Poslednji dvoboj, Dina), povrh svega ostalog, računajući tu i ono nužno kada je reč o ciljanim bioskopskim hitovima, pred gledaoce donose i prilično neveseo osvrt na ljudsku prirodu i njene mogućnosti i domete
Ima li i može li biti bioskopskog života i mimo ovdašnjeg blokbasterskog biopika Toma? Ima ga i ima dovoljno prostora za tako nešto – u to su nas uverili kino-vikend za nama kada su repertoari bioskopa u Srbiji ponudili čak četiri filmska noviteta koje spaja i ta nedvosmislena pripadnost grupi projektovanih hitova baš krupnih prikazivačkih ambicija. O ambicijama samih autora ćemo od slučaja do slučaja – u predstojećih tuce i kusur hiljada slovnih mesta. Jer, četvorka o kojoj će ovde biti reči, između ostalog, povrh te svoje lako uočljive „hitičnosti“ nudi povoda i za analizu šireg a implicitno postavljenog značenjskog okvira, koji, mada to nije tako često, može da nam kaže dovoljno toga zanimljivog i za analizu podatnog o viđenju stanja čovečanstva u ovom milenijumu koji se, ako ćemo zdravorazumski, još nije ni pošteno zahuktao.
Naime, sva četiri filma (Venom 2, Noć veštica ubija, Poslednji dvoboj, Dina), povrh svega ostalog, računajući tu i ono nužno kada je reč o ciljanim bioskopskim hitovima, pred gledaoce donose i prilično neveseo osvrt na ljudsku prirodu i njene mogućnosti i domete sada, baš kao i ranije. Ovde možemo da citiramo, recimo, Rutgera Bregmana koji je u svojoj definitivno pune pažnje vrednoj studiji Čovečanstvo (prevela Jelena Kosovac, nedavno objavila Jelena Kosovac) opazio i napisao i ovo: „Prvo, jedno upozorenje u vezi sa životom u preistorijskom dobu: da se pripazimo toga da ne idealizujemo previše naše pretke. Ljudi nikada nisu bili anđeoska bića. Zavist, bes i mržnja prastare su emocije koje su oduvek uzimale svoj danak. U našim praiskonskim danima i ozlojeđenost je mogla da uzrokuje gubljenje kontrole nad sobom. A tačno je i to da čovek koji je sam sebe pripitomio nikada ne bi osvojio svet da nije, u retkim prilikama, reagovao agresivno.“ U slučaju filma Venom 2, u planetarnom smislu najuspešnijeg filma u okviru ove četvorke po pitanju zarade, osim superherojskog filma, dobijamo i zabavan prikaz lako prepoznatljive poodvojenosti kao kletve i neizostavne bukagije savremenog čoveka – sluđeni novinar Edi Brok (ponovo precizno tenzični Tom Hardi) postao je nevoljni domaćin nemani zvanoj Venom čiju kapricioznost sve teže i teže kontroliše, a pritom će morati da spasi svoj i svet oko sebe i od zlokobne i daleko pogubnije pošasti.
VIŠE NAPAST NEGO DAR
Novi film režirao je (inače) glumac Endi Serkis (na žalost, najprepoznatljiviji po roli u kojoj ga nismo ni videli kako treba – u ulozi Goluma iz Gospodara prstenova, kome je posudio glas), koji je ovu superherojsku priču (i to dosta brzo postaje postojano evidentno) pogurao u pravcu prikaza težine života pod terertom podvojenosti, prikaza građanske uprizorenosti koja se, poput talasa, razbija o hridi dvostrukog identiteta, pri čemu je taj dualizam dobar deo vremena vraški teško držati pod ikakvom kontrolom. U tom pogledu i u tom svom aspektu, Venom 2 je i dovoljno uspela komedija proiznikla iz nelagode života pod amom koji ničim, osim lutrijom sudbine, nismo lično skrivili, i Tom Hardi svoj lik i igra upravo u tom ključu, što ovaj naoko tipski holivudski hit, proistekao iz stripovskog polazišta, ubedljivo izdvaja iz konteksta srodnog i sličnog. Naprosto, bez evidentnih supermoći (osim goleme iritacije koju budi i okida u svom domaćinu), Venom je atipičan superherojski lik – više napast nego kismetski dar od koga čovečanstvo može da ima iole opipljive vajde; ovde se, pak, mora zastati i ukazati na izvornu atipičnost tog superherojskog lika koji jeste nastao na obodu Marvelovog stripovskog univerzuma i isprva na poziciji Spajdemenovog neprijatelja.
Osim toga, Venom 2 u srži priče nosi i pomalo začudnu i do kraja neistraženu referencu na Stonouve (i Tarantinove) Rođene ubice (Natural Born Killers), preciznije na Mikija i Melori (pri čemu, uz Nejomi Haris, ovde, kao i u tom klasiku ponovo gledamo nepogrešivog Vudija Harelsona). Međutim, ono po čemu ovaj šarmantni i svakako zabavni film može biti i prevratnički u odnosu na svoju „sabraću“ iz sveta superherojskih spektakala na velikom platnu jeste i nešto posve konkretno – pitanje filmske minutaže i tretmana u tim okvirima uvek basnoslovno skupog filmskog vremena. Naime, sa svojih samo 97 minuta (uključujući i, naravno, predugu odjavnu špicu i dodatnu scenu koju svakako ne bi trebalo propustiti) ukazuje da se ipak može i hitrije i konsekventnije, a to za posledicu ima brzopotezno izlaganje, dosad neviđeno u marvelovskoj sferi i gotovo frenetičnih prvih dvadeset minuta koje će iskusnijim filmofilima podužeg gledalačkog staža sigurno probuditi asocijaciju na po tom pitanju osvedočeno ekspeditivne filmove iz VHS ere osamdesetih i devedesetih godina.
IRITANTNO TRAGANJE ZA SVRHOM
Prilično kratak („samo“ 105 minuta) je i nastavak nove „ispostave“ podfranšizama i novofranšizama temeljno i prilično surovo izmrcvarene Noći veštica; Noć veštica ubija je nastavak prethodnog novog početka, a priča je sada (uz par uglavnom besmislenih flešbekova) smeštena u 2018. i, kako se možda na početku učinilo, potentan svet preživelih žrtava ranijih krvavih pirova neuništivog Majkla Majersa. Avaj, dosta brzo se ispostavi da Deni Mekbrajd (inače, maestralni komičar) i Dejvid Gordon Grin ni ovoga puta nemaju jasnu ideju šta da rade sa, pritom, vidno izmorenim i izraubovanim materijalom koga su sami i dobrovoljno prihvatili, te i ovaj im film brzo postane iritantno traganje za bilo kakvim smislom i svrhom postojanja, pri čemu je očigledno da narečeni autorski dvojac čak dobro ni ne razume prirodu slešera kao podžanra, a to je žanrovsko ruho koje je, gle čuda, i ovde zadržano. Naprosto, tamo gde smo Džona Karpentera (značajnog autora kome je, ako ćemo iskreno, svako malo, pa i u tom, prvom ogromnom uspehu nedostajalo finese i zanatske taktilnosti) postiže efekat organske veze između filma kao medija i univerzalnog straha likova za vlastite živote, Dejvid Gordon Grin poseže za onim najrudimentarnijim i svakako najzgodnijim i lako potrošnim – mehaničkim džampskerovima (scenama i zahvatima kojima se insistira na trenutnom zastrašivanju gledalaca) i obilju prikaza isforsiranog, beslovesnog, iritantnog i idejno jeftinog grafičkog nasilja.
Sredinu filma autori utroše na prikaz bezumnog ponašanja prestrašene rulje koja kreće u hitri pohod slepe osvete, sa površnim referencama iz domena ideološkog, a jalovim se čine i meandriranja iz završnice filma u kome iz usta brojnih likova slušamo kontemplacije na temu ko je tu zapravo kriv za ono što Majkl Majers, evo, već decenijama čini, da li smo zapravo svi mi saučesnici… a na kraju se stiže i do konfuznih implikacija da je Majers ne samo emanacija onog zlog i nepopravljivog u čoveku kao pojavi, već i natprirodno biće (!). Dobrim svojim delom, a, naravno, ne samo zarad potpuno narušenog kontinuiteta po pitanju razvoja priče/legende o Majersu od Karpentera (koji je i ovde radio muziku) do danas, Noć veštica ubija odaje utisak nezrelog i konfuznog fanovskog filma (filma koji su pravili fanovi-laici), a od potpune havarije ga, kako to često biva, čuva već sada kolosalan uspeh u američkim bioskopima. Ovde možemo da navedemo i nešto zbilja zastrašujuće – Dejvidu Gordonu Ginu, nekada obećavajućoj perjanici novijeg američkog nezavisnog filma, nedavno je odobreno da rimejkuje i neponovljivog Vilijama Fridkina – i to kroz čak tri filma iz domena Isterivača đavola.
MOŽDA LJUBAVNI TROUGAO
Sa druge (zapravo, sa treće) strane, zadivljujuće i zbunjujuće vitalni Ridli Skot (1937) je sa Poslednjim dvobojem (The Last Duel) preostalim, vidno klonulim poštovateljima , ali i široj publici ponudio definitivno najbolji film u poslednjih, recimo, petnaestak godina, odmah nakon Body of Lies iz sad već davne 2008. godine. Podsetimo, Ridli Sokt je zaslužan za dva nepobitna remek-dela (Osmi putnik i Blejdraner – Istrebljivač), nekoliko zbilja odličnih ostvarenja (Crna kiša, Telma i Luiz, Pad crnog jastreba…), ali i dugi niz posve nepotrebnih i loših filmova, posebno u poslednjih nekoliko godina. Pomalo neočekivano, Skot se ovde vraća u davnu prošlost (kraj četrnaestog veka) i simbolički zatvara tematski mikro-krug sa vlastitim filmom The Duelists (1977). Okosnicu sada čini melodramska postavka o možda ljubavnom trouglu sa pogubnim ishodom, a sve u priči o možda i zbilja prvom, zvaničnom suđenju za silovanje.
Tako uz sasvim uzbudljiv spektakl iz epohe uvek krvavog i krvoločnog srednjeg veka, sa podosta scena iz bitki i okršaja, pristiže nam i priča koju je na idejnom planu dosta lako spojiti u smislenu vezu za skorašnjim, i dalje aktuelnim fenomenima i misijama (#metoo), a da pritom dobijamo i punokrvan i kinestetski vredan i krajnje vešto i funkcionalno upakovan film koji će lako privući i brojniju publiku u bioskope. Skot priču izlaže iz rašomonskog trougla, sa tačke gledišta troje glavnih junaka (u odličnom i promišljenom tumačenju Meta Dejmona, Adama Drajvera i Džodi Kamer), a pomenuta struktura proističe iz te varljive pozicije ličnog doživljaja i procene, što je činilo okosnicu sličnih priča i slučajeva i kod nas (Aleksić, Štajnfeld…). Skotov Poslednji dvoboj tako jeste i bučan, nimalo iznenađujuće, raskošno budžetiran spektakl iz tog i dalje filmski potentnog razdoblja razvoja civilizacije, ali i priča čvrste relevantnosti i ovom trenutku, zbog čega nanovo (a filmski učinkovito) bivamo podsećani na neprolaznu teškoću ženske egzistencije u tom vazda alfa-mužjačkom ustrojstvu sveta gde je moć sve. U tom i ne samo tom pogledu, Skot postiže ono što često izmiče znatno mlađim autorima – da poentira na temu te zdrave podvojenosti, filma koji u isti mah može da zasluženo postane bioskopski hit i ostvarenja koje ima validnu organsku, nenametljivu kopču sa onim što u ovom prikazu više puta spominjano čovečanstvo istrajno i neizbežno mori. Poslednji dvoboj ne samo da prevazilazi očekivanja onih upućenijih u stanje stvari kada je Skot (koji će ove jeseni imati još jedan film – Kuća Gučijevih) u pitanju, nego nam predočava vitalistički pristup filmu kao mediju, pripovedačkom oruđu i udarnom stubu popularne kulture čitave ove naše turobne ali i nadahnjujuće ere.
NALICKANI UVOD U BUČNI SPEKTAKL
Tu, u bioskopima je napokon i Dina, sad u rediteljskom viđenju Denija Vilneva, koji se, nakon krajnje diskutabilnog učinka po pitanju nastavka Blejdranera Ridlija Skota, prihvatio novog pokušaja da se razgranati i motivima, temama, likovima krcat svet znan iz proze Frenka Herberta preinači u filmski medij, posle već poodavnog neuspeha Dejvida Linča i nešto recentnije TV serije. Ipak, čini se da se ovde može izreći onaj sud ista meta, isto odstojanje’; naime, kako se da saznati iz Linčove autobiografije Soba za snove (napisali Linč i Kristin Makena, prevela Radmila Ivanov, objavila Dereta), glumac Kajl Meklahlan, prisutan u bezmalo svakom kadru Linčovog filma, primetio je sledeće: „U krajnjoj liniji nije se ni mogla iscrpeti sva složenost sveta koji je Frenk Herbert stvorio, zato što se u knjizi jednostavno događa previše toga. Ali ja mogu da gledam Dinu i uživam u njoj zbog vizuelnog utiska i činjenice da je Dejvid bio u stanju da utisne svoju viziju u taj materijal…“
I nanovo i upravo tako – i Vilnev je uspeo da u ovu novu filmsku inkarnaciju ipak, reklo bi se, odveć zahtevne, pipave i možda i poprilično eluzivne Dine utisne svoju viziju, ali ni on nije uspeo da se u potpunosti izbori sa polaznim materijom. Novo vreme je donelo i nove navike i nakane, pa je Vilnev, za razliku od Linča, koji je nekako, vidno trapavo i ishitreno i uz krupna komprimovanja u završnoj petini filma ugurao čitav roman između dve špice, imao odrešene ruke, pa i luksuz da roman preseče na pola i drugu polovinu ostavi za u međuvremenu potvrđeni nastavak. To se na prvi pogled čini kao razumna odluka, koja, pak, za posledicu ima utisak da se ova Dina može doživeti i kao (nalickan i detaljistički ustrojen) uvod u ono što tek sledi, računajući i više filmskih uzbuđenja, jer i ova Dina, u skladu sa sasvim opravdanim studijskim namerama, mora da bude i bučan spektakl. Pride, Vilnev ne uspeva da na velika platna prenese tragizam lika Pola Atreidisa (sad u tumačenju Timotija Šalamea), nevoljkog mesije u nastajanju, a što čini fokalnu tačku emotivne dimenzije Dine, baš kao što mu izmiče i dovoljno jasna ideološka potka te Herbertove proze, razgranata u više pravaca, uključujući i osudu intervencionizma i ukazivanje na nepremostivu i večnu nedostatnost ljudske prirode.
Nova Dina je na tom i okolnim planovima svedena na ipak rudimentaran dramaturški „tlocrt“ – tu su kastinske čarke i sukobi, dinastička nadgornjavanja koja brzo klize put krvavih obračuna, a uz ponešto pokušaja metafizičkih ukrasa u samom dijalogu, fokus ostaje na akcionim segmentima i ovde matematički precizno tempiranim, naravno, da bi se i po toj osnovi Dina nametnula kao na prvom mestu bioskopski hit, sa ponešto upliva autorskog pristupa. Ipak, gledalac može da svesno zažmuri na dobar deo pomenutog, i, poput Maklahlana nekada, uživa u besprekornoj estetizaciji priče, doduše, uz nekoliko primera razmetanja po pitanju produkcionih/budžetskih mogućnosti, obilju poznatih glumačkih lica, te muzičkom skoru Hansa Zimera, koji budi asocijaciju i na ovdašnji doživljaj pomalo eksperimentalnijeg viđenja etno-nasleđa. Da li je to dovoljno za film za pamćenje ostaće podložno individualnoj proceni – iako je bioskopsko iskustvo obojeno upravo tom dimenzijom kolektivne „konzumacije“, svaki gledalac na svom sedištu i dalje biva, osim rukohvatima, omeđen od drugih i onim što o filmu uopšte uzev zna i oseća, te onim što mu je od filma u datom trenutku potrebno.
„Beljanski“ neće u generalni štrajk. Kako nezvanično saznajemo, upravnica ove ustanove mr Milana Kvas zbog toga je podnela ostavku
Pozivu studenata na generalni štrajk u petak odazvali su se i kolektivi ustanove kulture koje su na republičkom i gradskom budžetu, arhitekte zovu na skup ispred Generalštaba, NBS poručuje da je studentska kuća…
U Prestonici kulture Užice su zadovoljni do sada ostvarenim, i najavljuju da oni glavni rezultati tek predstoje. Zadovoljno je i Ministarstvo kulture. Samo opozicija nije, pogotovo što sud ne reaguje na njihove krivične prijave zbog korupcije
Linč je bio čovek ideja i impulsa, ponajpre onog stvaralačkog, svetlosti koja nepogrešivo teži ka tami kao svojoj pravoj meri i istinskoj vrednosti, a laskave odrednice poput one kojom su mediji često umeli da ga zakite ipak nisu dovoljne da izraze njegov značaj i nesvakidašnjost
Umetnost se često posmatra kao vanvremenska, ali uloga autora nikad nije potpuno nevidljiva. Dok su neki umetnici “otkazani” trajno, drugi uspevaju da zadrže deo publike ili čak obnove karijere. Upravo to pokazuje koliko je pitanje razdvajanja lika i dela umetnika klizav teren
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve