img
Loader
Beograd, 30°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Država i pisci

Udruženje književnika: Prvi znak da će Francuska 7 biti sačuvana

04. април 2025, 17:17 Sonja Ćirić
Foto: Milovan Milenković
Zgrada u Francuskoj 7
Copied

Vest da će zgrada Udruženja književnika u Francuskoj 7 biti rekonstruisana, iako je nisu dobili od Ministarstva kulture, pisci smatraju kao pobedu dvadesetogodišnjih nastojanja da im se krov i zidovi ne uruše

Udruženje književnika Srbije dobilo je potvrdu (31. marta) iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda da je „realizacija projekta Rekonstrukcija krova i dela fasade zgrade planirana do kraja 2025. godine“.

To je izuzetno lepa vest, jer pre svega znači da se zgrada UKS-a u Francuskoj 7 u Beogradu, koja je spomenik kulture, ipak neće urušiti i nekog povrediti.

Mala pobeda

Udruženje književnika Srbije je najstarija umetnička, esnafska i strukovna organizacija na Balkanu. Ove godine obeležava (preciznije bi bilo reći: planira da obeleži jer novac od Ministarstva kulture nisu dobili) veliki jubilej – 120 godina od osnivanja. Poslednjih dvadesetak godina upozoravaju nadležne da boravak u njihovoj zgradi, u kojoj se između ostalog godišnje održi 250 tribina i književnih večeri, nije bezbedan.

„Vest o početku sanacije zgrade doživljavamo kao malu pobedu“, kaže za portal  „Vremena“ Miloš Janković, predsednik Udruženja književnika.

Ministar kulture Nikola Selaković je Jankoviću u telefonskom  razgovoru 20. decembra prošle godine rekao da se očekuje odobrenje Vlade od 30 miliona dinara Zavodu za zaštitu spomenika kulture, kao nosiocu posla, za prvu fazu sanacije i rekonstrukcije zgrade. Ali od tad im nikakva zvanična potvrda o tome nije stigla.

„Sve do ovog dopisa Zavoda pa je zato smatramo zvaničnom, iako nije stigla od Ministarstva“, kaže Miloš Jovanović.

Vlasnik i korisnik zgrade

Ministarstvo kulture je prestalo da komunicira sa Udruženjem književnika nekako baš u vreme kad su književnici podržali studente u blokadi.

Dakle, UKS je iz dopisa Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. saznalo  da je Ministarstvo kulture krajem 2024. sklopilo Ugovor sa Zavodom o sufinansiranju projekta Rekonstrukcije krova i dela fasade u Francuskoj 7, da su sredstva preneta Gradskom sekretarijatu za kulturu, i da je u toku procedura da se ista prenesu Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Ovo prebacivanje iz republičkog u gradski budžet je posledica, uslovno rečeno, postojanja dva vlasnika zgrade.

Naime, vlasnik zgrade je Republika Srbija, s obzirom da je zgrada spomenik kulture, a korisnik je Grad Beograd.

Miloš Janković podseća da je „1945. godine Mitra Mitrović tadašnja ministarka prosvete odredila da se novac od zakupa zgrade daje Udruženju kako bi ga koristio za održavanje zgrade, ali nam je 2002. to oduzeto, i od tad zakup prostora koji koristi restoran Klub književnika pripada Gradu.“

Janković kaže da se „nažalost ni prethodne vlasti nisu brinule o zgradi, a ne samo sadašnja“ i kao jedini svetao trenutak navodi odluku Gorana Vesića iz 2021, u vreme dok je bio zamenik gradonačelnika, da se tokom tri godine odvoji po 30 miliona za sanaciju zgrade.

„Međutim, kako je došao Aleksandar Šapić na vlast, tako je ta odluka poništena“, kaže Jovanović.

Garancija

Dodaje i da to što će novac biti prebačen Zavodu za zaštitu spomenika kulture kako bi mogao da počne radove „ne znači i da će taj novac biti upotrebljen za tu namenu, ali za sad ipak nemamo nikakvog razloga da sumnjamo“. Kaže i da „bez obzira da li se slažemo ili ne sa načinom kako vodi kulturu zemlje, ministar Nikola Selaković je prvi od njegovih prethodnika koji je imao sluha za našu zgradu.“

U dopisu Zavoda za zaštitu spomenika kulture piše da je „kao prva faza realizacije radova planirana rekonstrukcija i sanacija krova, krovne konstrukcije i dela fasade u zoni krova. Propadanje krova, krovnog pokrivača i krovne limarije u velikoj meri su doprineli opštoj devastaciji fasade objekta, jer su oštećenja na njima omogućavala prodor atmosferskih voda u tavanski prostor i prokišnjavanje kroz tavanski konstrukciju u sam prostor objekta. Ovim radovima bi se zaustavilo dalje propadanje fasade, čija bi obnova bila realizovana u okviru druge faze. Takođe, u toku je priprema sve potrebne dokumentacije – dokumentacije za dobijanje dozvola za izvođenje radova, dokumentacija za sprovođenje postupka javne nabavke za izbor Izvođača radova, dokumentacija za sprovođenje postupka javne nabavke za izbor Izvođača radova i Stručni nadzor.“

Zgrada u Francuskoj 7 u kojoj je Udruženje književnika Srbije, sazidana je 1886. godine i bila je porodična kuća Milana Piroćanca, predsednika tadašnje vlade i tadašnje Srpske napredne stranke.

Zatim je bila Ambasada Turske (Otomanske imperije), za vreme Velikog rata u njoj su stanovali visoki austrougarski oficiri, posle toga je bila Ambasada SAD, od 1937. do 1941. sedište Auto-moto kluba Kraljevine Jugoslavije, a tokom Drugog svetskog rata u njoj su živeli oficiri Gestapoa.

Od 1945. je postala sedište nekadašnjeg Saveza pisaca Jugoslavije (predsednik Ivo Andrić) i Udruženja književnika Srbije (predsednica Isidora Sekulić).

Danas su u ovoj zgradi sva tri reprezentativna udruženja u kulturi za polje književnosti – UKS, Srpsko književno društvo i Udruženje književnih prevodilaca Srbije.

 

Tagovi:

Ministarstvo kultuzre Udruženje književnika Zavod za zaštitu spomenika kulture
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Kultura

Iz života kulture

22.јул 2025. Sonja Ćirić

Prisilna deblokada SKC-a i DKC-a: I šta sad?

Počelo je čišćenje Dvorane KCB-a koja je u petak neplanirano odblokirana. Jutrošnje „oslobađanje“ SKC-a bilo je namerno i pokazno: da narod vidi šta ga čeka

Novi Sad

21.јул 2025. S.Ć.

Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada

Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom

Država i kultura

20.јул 2025. S.Ć.

Ministarstvo kulture: Svakog dana poklon za drugi grad

Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice

Festival

19.јул 2025. S.Ć.

Počinje “Palić”: Tokom pet festivalskih dana biće 140 filmova

Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Ljubica Vraneš je novi SNS kadar na čelu Beogradske opere

Solistkinja Opere Ljubica Vraneš postala je direktorka umesto kolege Dragoljuba Bajića koji je avanzovao za v.d. upravnika Narodnog pozorišta. Krajem decembra odbila je da pruži ruku dirigentkinji zbog crvene rukavice

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure