img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

In memoriam: Mladomir Puriša Đorđević (1924–2022)

Sto godina najdublje mladosti

30. новембар 2022, 20:17 Đorđe Bajić
foto: tanjug / rade prelić
Copied

Svojom filmskom autentičnošću, specifičnim poetskim nervom, kao i režijskim prodorom u novo, Puriša Đorđević je postao i ostao jedna od autorskih gromada ne samo naše kinematografije nego i naše kulture u celini

Sve što ima početak ima i kraj, pa je tako iz života u večnost prešao i “večiti mladić srpskog filma” – reditelj, scenarista i pisac Mladomir Puriša Đorđević, čovek koji je imao retku privilegiju (ali i veliki teret!) da duže od sedam decenija stvara u okvirima jugoslovenske/srpske kinematografije i kulture. Puriša Đorđević je preminuo 23. novembra 2022, u svojoj 99. godini, a njegov život može poslužiti kao osnova za film. Rođen u Čačku, na Đurđevdan, mlađani Đorđević je pre Drugog svetskog rata postao član SKOJ-a, a kasnije i partizan. Zarobljen je i poslat u Zavod za prinudno vaspitanje omladine u Smederevskoj Palanci, i srećom – preživeo! U “Politici” je 1946. godine počeo da radi kao novinar, a 1947. zaposlio se u Filmskim novostima i zakoračio u svet sedme umetnosti.

Radoslav Zelenović, Đorđevićev višedecenijski prijatelj i veliki filmski poznavalac, sa tugom je dočekao vest o smrti umetnika: “Ostali smo bez našeg Purketa, jednog od najznačajnijih autora naših prostora, čoveka zaraznog optimizma i večitog mladića naše kinematografije”, rekao je on u izjavi za “Vreme”. Osvrćući se na početak Đorđevićeve duge i plodne karijere, Zelenović je istakao: “Svoj prvi dokumentarni film, ‘Trst’, Purke je snimio 1947, pre 75 godina, i u tom delu njegove filmografije nalazi se pedesetak kratkih dokumentaraca. Svoj prvi dugometražni igrani film, komediju ‘Opštinsko dete’, snimio je 1953, pre bezmalo 70 godina.”

Puriša Đorđević je tokom 50-ih i ranih 60-ih režirao niz dugometražnih igranih filmova koji su ga stavili na mapu jugoslovenskog i srpskog filma. Debitovao je pomenutim “Opštinskim detetom” (1953), adaptacijom istoimenog romana Branislava Nušića, u kome je svoju prvu značajnu ulogu ostvarila lepotica Selma Karlovac, prva filmska Koštana i, kasnije, velika zvezda nemačkog filma. Nakon toga slede “Dva zrna grožđa” (1955), jugoslovensko-grčka koprodukcija sa Severinom Bijelićem u jednoj od glavnih uloga, pa “Prvi građanin male varoši” (1961) sa Radetom Markovićem, Jelenom Žigon i Ljubom Tadićem, kao i – nedavno u okviru projekta A1 Kinoteka digitalno restaurirano – “Leto je krivo za sve” (1961), u kome je prvi put sarađivao sa svojom muzom Milenom Dravić, i u kome je vrsni Mija Aleksić ostvario jednu od svojih najboljih uloga.

Untitled-1
…

U drugoj polovini šezdesetih, Puriša Đorđević je ostvario svoje najveće rediteljske uspehe, radeći na u svetskim okvirima primećenim ostvarenjima “Devojka” (1965), “San” (1966), “Jutro” (1967) i “Podne” (1968), koji pripadaju crnom talasu, i ubrajaju se među najznačajnije srpske i jugoslovenske filmove nastale tokom 60-ih. “Devojka” je svakako prekretnički film u karijeri Puriše Đorđevića i još jedna saradnja sa Milenom Dravić kojoj su, u ovom ostvarenju o snazi ljubavi u ratnom vihoru, partneri bili najistaknutiji glumici tog perioda – Ljubiša Samardžić, Rade Marković, Mija Aleksić i Bekim Fehmiu. Ali, najbolje je tek dolazilo. “Svakako da su ključne godine 1966, 1967. i 1968”, ističe Zelenović. “U te tri godine nalaze se tri, po opštem mišljenju, Purketova najznačajnija filma, a to su ‘San’, ‘Jutro’ i ‘Podne’. Moglo bi se reći da je to i najpoetičniji deo njegovog stvaralaštva.”

Nakon “Devojke”, u kojoj je uglavnom postavio svoju novu poetiku, obilato mešajući poetično i realistično, uz sjajnu crno-belu fotografiju i izvanrednu glumu, Đorđević je u naredna tri filma nastavio istom linijom, ostvarivši uspešnu saradnju sa direktorom fotografije Mihailom Al. Popovićem. “San”, u kome su udarne uloge odigrali Olivera Katarina (tada Vučo), Ljubiša Samardžić, Mihailo Janketić i Mija Aleksić, prikazan je u takmičarskoj selekciji 17. Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu. “Jutro” je prikazano na 28. Filmskom festivalu u Veneciji, i tom prilikom je Ljubiša Samardžić osvojio “Kup Volpi”, koji se dodeljuje najboljem glumcu. “Podne” je takođe prikazano u Veneciji, a uloge u završnom delu ovog Đorđevićevog filmskog kvarteta ostvarili su Ljubiša Samardžić, Neda Arnerić, Faruk Begoli, Dušica Žegarac, Mija Aleksić i Ljuba Tadić.

Saša Radojević, scenarista, reditelj, filmski kritičar i urednik u Redakciji dramskog i domaćeg serijskog programa RTS-a, osvrnuo se na Đorđevićev život i delo sledećim rečima: “Puriša je otišao, a sa njim i čitava jedna istorija autora koji su se protiv presije borili poezijom. Stalno sam tražio da mi priča o svom boravku u ljotićevskom logoru za prevaspitavanje u Smederevskoj Palanci i o tome kako ga je hapsila američka vojska dok je snimao u Trstu, a on je odgovarao da je sve to opisao u svojim knjigama, koje je malo ko zaista čitao. Puriša je u ovdašnju kinematografiju ušao sa pedigreom partizana u čije je filmove (‘San’, ‘Jutro’, ‘Podne’) njegov snimatelj Mihailo Al. Popović ugrađivao panteističke motive koji su od revolucije i njenih posledica stvarali jedinstven spoj lirskog onirizma i eksperimenata sa narativnošću.”

foto: tanjug / rade prelić
…

U Đorđevićevoj filmografiji slede ostvarenja “Kros kontri” (1969), “Biciklisti” (1970), “Kiša” (1972), “Pavle Pavlović” (1975) i “Trener” (1978), koji, iako nisu postigli svetski uspeh prethodnih režija, i te kako imaju svoje mesto i verne poklonike. Sandra Perović, autorka i urednica “Velike iluzije”, RTS-ove emisije o filmu koja je nedavno doživela svoje dvestoto izdanje, izdvaja repliku “Tako mlad, a tako zao – ćao” iz Đorđevićevog filma “Pavle Pavlović” kao jednu od svojih favorita: “Omiljena replika iz Purišinog dragulja ‘Pavle Pavlović’ možda je najbolji odraz duha tog šarmantnog večitog mladića, ciničnog, neodoljivog humora. Nekada nasmejan i raspoložen, sa finim sarkazmom, nekada surov u kritikama, bio je beskompromisan, odan svojim stavovima i idejama, i terao je po svom. I zato je bio jedinstven i poštovan do samog kraja. I jedinstvena je bila ta iskrenost kojom je sve iskustveno iz bogatog životnog veka trajno ostavio u filmovima.”

Miroljub Stojanović, filmski kritičar, publicista i urednik izdavačke delatnosti u Filmskom centru Srbije, osvrće se na Đorđevićevu karijeru sledećim rečima: “U jednom i ne tako kratkom isečku vremena, Puriša Đorđević i njegovo stvaralaštvo bili su naš pasvord za filmski svet. Tu kinematografsku originalnost su prepoznavali, priznavali i divili joj se. Naravno, i nagrađivali. Svojom filmskom autentičnošću, svojim specifičnim poetskim nervom, kao i režijskim prodorom u novo, Puriša Đorđević je postao i ostao jedna od autorskih gromada ne samo naše kinematografije nego i naše kulture u celini.”

Tokom osamdesetih i devedesetih, Đorđević snima sve ređe, a treba istaći filmove “Osam kila sreće” (1980), “Skerco” (1994) i “Tango je tužna misao koja se pleše” (1997), za koji je nagrađen na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji. “Fascinantno je to što je Puriša zapravo bio aktivan kao reditelj duže od sedam decenija i realizovao više od dvadeset dugometražnih igranih filmova”, napominje Saša Radojević, i dodaje: “Bio je pod svetlima reflektora i međunarodnih festivala u drugoj polovini šezdesetih godina i manje-više marginalizovan u poslednje četiri decenije, ali radost dečaka koji uživa u otkrićima nije ga napustila do poslednjeg dana života.”

Glumica Ana Sofrenović, sa kojom je Đorđević sarađivao na filmovima “Tango je tužna misao koja se pleše” i “Dva”, kaže: “Puriša će mi zauvek ostati u prelepom sećanju kao reditelj i pisac retkog senzibiliteta, ogromne stvaralačke energije, koji je pratio moj rad i podržavao me i koji je podelio sa mnom neka od najčudesnijih iskustava koja je doživeo u svom životu. Poznavati ga je oduvek bila velika čast za mene. Kad se setim snimanja filma ‘Tango je tužna misao koja se pleše’, setim se lakoće kojom je Puriša režirao i koliko poverenje u njega smo imali svi mi glumci najrazličitijih generacija, ma koliko se njegov scenario razlikovao od svega drugog što smo snimali. Bio je poseban i neponovljiv autor.”

Glumac Dragan Mićanović, koji je sa Đorđevićem takođe sarađivao na filmovima “Tango je tužna misao koja se pleše” i “Dva”, objašnjava: “Predivan je bio Purke. Dečački radostan iza kamere, sa nekim nesvakidašnjim ushićenjem. Kad god smo snimali zajedno, a uvek je to bilo putem štapa i kanapa, širio je taj optimizam na sve nas, i mi svi, bar na trenutak, postanemo mladi i mirni kao on, Mladomir. Nikada neću zaboraviti, ima tome godina, nemaština oko nas, retko se snima, zove me i kaže: dobio sam od Švaba odštetu za rat, od tih para snimamo film, šaljem ti scenario. I snimili smo ga, naravno, uz neprestano zezanje da radimo u stranoj produkciji. Bez sumnje, jedini čovek koga znam da je doživeo duboku mladost.”

Puriša Đorđević je imao jednu veliku i neostvarenu želju, a to je da sa Milenom Dravić snimi svoj poslednji film. Ta želja mu se nije ostvarila. Ipak, i u poznim godinama bistrog duha i radan, Đorđević je tokom prošlog leta snimio svoj povratnički dugometražni igrani film, ekranizaciju cenjenog i voljenog romana “Usta puna zemlje” Branimira Šćepanovića. Đorđević je drugovao sa Šćepanovićem sve do piščeve smrti 2020, a ekranizacija romana “Usta puna zemlje” bila je njegova velika opsesija koju je, srećom, ostvario. Premijera ovog testamentarnog ostvarenja očekuje se tokom sledeće godine. “Nadam se da će ‘Usta puna zemlje’ biti završena”, za kraj našeg razgovora rekao je Radoslav Zelenović. “Kada smo poslednji put razgovarali, rekao mi je da je snimanje pri kraju. Biće to tačka na jednu veliku i neponovljivu karijeru. Njegova ostavština za budućnost je impresivna. Na nama je da je sačuvamo za generacije koje dolaze, da bi shvatile kakvog smo velikog filmskog autora imali.”

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Kultura

Iz života kulture

22.јул 2025. Sonja Ćirić

Prisilna deblokada SKC-a i DKC-a: I šta sad?

Počelo je čišćenje Dvorane KCB-a koja je u petak neplanirano odblokirana. Jutrošnje „oslobađanje“ SKC-a bilo je namerno i pokazno: da narod vidi šta ga čeka

Novi Sad

21.јул 2025. S.Ć.

Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada

Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom

Država i kultura

20.јул 2025. S.Ć.

Ministarstvo kulture: Svakog dana poklon za drugi grad

Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice

Festival

19.јул 2025. S.Ć.

Počinje “Palić”: Tokom pet festivalskih dana biće 140 filmova

Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Ljubica Vraneš je novi SNS kadar na čelu Beogradske opere

Solistkinja Opere Ljubica Vraneš postala je direktorka umesto kolege Dragoljuba Bajića koji je avanzovao za v.d. upravnika Narodnog pozorišta. Krajem decembra odbila je da pruži ruku dirigentkinji zbog crvene rukavice

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Povezane vesti

FEST, film zatvaranja: Usta puna zemlje

30.март Đorđe Bajić

Fusnota za kraj velikog opusa

U konačnici, Usta puna zemlje su pre svega oproštajni film i kao takvog ga treba percipirati i vrednovati. Projekcija na zatvaranju 51. FEST-a bila je izuzetno prikladna, tim pre što je na istom festivalu, nepunu godinu ranije, Đorđević dobio nagradu “Beogradski pobednik” za životno delo

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure