Na sajtu Narodne biblioteke Srbije ima 270 naslova pod odrednicom – bukvar. Među njima je najviše onih iz kojih se uče slova. Evo nekoliko: na naslovnoj stranici Bukvara za osnovne škole u Kraljevini Jugoslaviji (Milan Lukić, učitelj, izdanje knjižarnice Radomira D. Đukovića, Beograd, 1938. godine) dečaci, Srbin sa Slovencem i Hrvatom desno i levo iza njega, nasmejano i zainteresovano gledaju knjigu, očito – bukvar. Na prvoj stranici, fotografija Njegovog veličanstva Petra II Karađorđevića, kralja Jugoslavije. Uporedo je prikazan i štampani i pisani oblik svakog slova. Tekstovi su vaspitno-didaktički: „Živana poučava Živka: Žestokog se pića, otrova okani, da ti ne osvanu boni, crni dani.“ Likovi tekstova su različitih nacionalnosti i jasno je gde je čije mesto u Kraljevini: „Idući putem, Radoje upita Džafera: Jesi li dobio školsku svedodžbu? Već mi je u džepu, odgovori Džafer. Evo i moje u udžbeniku, reče Radoje. Džafer nije hteo da pokaže svedodžbu. Bio je srdit što mu ocene nisu bolje. Radoje ga opomenu: Prođi se srdžbe. Tvoja je svedodžba takođe dobra.“ Ili, jednom drugom prilikom, „Džafer primeti Džoniću: Džep kada je prazan, i želudac je prazan.“ Ili: „Filip reče Fatimi: Femka onoliko zna, koliko pameti ima.“
U propagandnoj sekciji Artiljerijske brigade Pete NOU divizije, na položaju, štampan je 1944. godine Bukvar namenjen nepismenim borcima. U uvodu je objašnjeno: „Uzeli smo u obzir da naši borci raspolažu izvjesnim pojmovima i znanjem stečenim u borbi, pa su zato i unijeti vojnički izrazi i pojmovi. Bukvar je sastavljen u doba kada naši vojnici još uvijek vode borbu sa mrskim neprijateljem, pa su stoga i tekstovi u tom duhu sastavljeni.“ Ovaj Bukvar je, povodom četrdesetogodišnjice Drugog zasedanja AVNOJ-a i istog jubileja oslobođenja SR Srbije, štampan za školsku 1983/84. godinu. Na kraju tog drugog izdanja, u tekstu „Azbuka slobode“, Olga Nikolić poručuje: „U vašim rukama je cela azbuka naše slobode, ispisana izuzetnim herojstvom, životima miliona ljudi. Životima vaših vršnjaka, koji nisu znali za detinjstvo, ni za miran san pod ovim nebom. Danas se i za njih družite s Bukvarom, kao sa najboljim drugom.“
Na prvoj stranici Bukvara i čitanke (Prosveta, Beograd 1946. godine), ozareno i samouverno, gledao je u svetlu budućnost maršal Jugoslavije Josip Broz Tito, ali preko glavica i očiju prvačića, njegovih pionira. Na sledećim stranicama su saznali da je Dušan otišao u šumu maršalu Titu, da je i Tito „najbolji sin Jugoslavije, dobio takođe naziv narodnog heroja“, da je „drug Tito vođ, učitelj i najomiljeniji sin naših naroda“, da ga „mrze samo neprijatelji i izdajnici naše zemlje, ali ga mnogo, mnogo vole svi radnici i pošteni ljudi u našoj zemlji i u celom svetu“, kao i da je dan velike radosti pionira Beograda bio kada su „njihovi predstavnici bili u poseti kod maršala Tita“. Na kraju srdačnog razgovora poručio im je: „Vaš je zadatak u prvom redu da učite, da biste mogli da koristite svojoj domovini.“ Osim Tita, primer prvacima je i kurir Mirko, braća Rusi, kurir Nikola, Stjepan hrvatski pionir, Vjekoslav, Ivan i Alojz – slovenački pioniri, Idriz – najmlađi partizan i, među tim velikanima, i Sveti Sava.
Nekoliko godina kasnije, Tito je i dalje bio prvo što bi ugledali pionirčići, ali sada drugačijeg lika i raspoloženja. U Bukvaru iz 1956. godine (Branislav Janković, Branko Veljković, Nolit, Beograd), nalazi se poluprofil Tita dok u teget maršalskoj uniformi gleda ozbiljno i postojano negde u daljinu, opet iznad glava mališana. U tekstovima je manje NOB-a a više obnove, pa tako Gojko, koji je uvek bio u prvim borbenim redovima, sada se na istom položaju bori za izgradnju domovine, jer je „neprijatelj u ratu porušio mnoge naše fabrike. Sada naš narod po planu podiže nove fabrike. One su i veće i bolje od starih.“ Džafer, moguće da je to onaj iz Kraljevine Jugoslavije, među prvima je otišao u partizane, „tamo se hrabro borio, bio ranjen, vidale ga baba Milica i njena unuka Jela, a sada je Džafer oficir JNA“, dok Filip i Femka, moguće baš oni koji su se pod kraljem preganjali ko je glup a ko nije, sada vredno rade u fabrici „zato što su fabrike narodne“.
Moja prva knjiga (Desanka Stojić-Janjušević, Božidar Timotijević, Vladimir Milarić; Zavod za udžbenike i nastavna sredstva) bila je aktuelna od 1976. do 1987. godine. Drug Tito i dalje otvara knjigu, ali više nije sam, nego s pionirima, koji su slikani s leđa. Država i državne stvari retko se pominju. Objavljene su antologijske pesme Dušana Radovića, Momčila Tešića, Ljubivoja Ršumovića, Dositeja, Branka Ćopića, Dragana Lukuća, Božidara Timotijevića…
Tita je u Bukvaru Vuka Milatovića i Anastasije Ivković (prošlogodišnje, poslednje izdanje bilo je četrnaesto), smenio Vuk Stefanović Karadžić. Nestalo je otvorene propagandne ideologije (ko hoće da je traži može uvek nešto od toga da nađe).
Sonja Ćirić