Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
U Njujorku je otvorena izložba 12 srpskih slikara "Pronalaženje načina" kao deo projekta koji je pokrenula Elizabet Eskobar
Projekat savremenih srpskih slikara koji je prošle jeseni počeo izložbom u Vašingtonu „Pronalaženje načina“ (Finding a Way) nastavlja se i ove godine, u njujorškoj četvrti na Menhetnu „Paklena kuhinja“ – nekadašnjem bastionu radničkih porodica američkih Iraca danas poznatoj po multietničnosti, restoranima, barovima, pozorištu i noćnom životu, u galeriji MC.
Projekat su pokrenule Marija Milošević, direktorka galerije „Umetnost za sve“ u Beogradu i Elizabet Eskobar, supruga diplomate Gabrijela Eskobara.
Milošević je najavila da se sledeće godine sprema potpuno nova postavka. „Kao reakciju na dosadašnji rad dobile smo mogućnost da u 2025. godini predstavimo savremenu umetnost našeg regiona na mnogo većoj pozornici, u muzeju Američkog univerziteta u Kacen Art centru“.
Izložba predstavlja presek srpske umetničke scene, i sadrži radove dve generacije umetnika koji kroz slike, crtež i skulpturu obrađuju teme koje govore o otuđenosti u savremenom društvu, klimatskim promenama, egzistencijalnoj neizvesnosti i istoriji prikazanoj kroz popularnu kulturu.
Izložene su impresivne slike savremenih srpskih slikara – profesora Fakulteta likovnih umetnosti i primenjenih umetnosti Beogradskog univerziteta, kao i generacije njihovih studenata. To su Đorđe Stanojević, Vuk Vučković, Ivan Milenković, Jovanka Mladenović, Aleksandar Mladenović, Nikola Božović, Vladislav Šćepanović, Kristina Bajilo, Tijana Kojić, Goran Čpajak, Julija Kasteluči i Sonja Radaković.
Milošević ističe da je ove godine akcenat na ženskom stvaralaštvu, te su prošlogodišnjoj postavci priključili radove pop art umetnice Kristine Bajilo i premijerno izvođenje uživo umetničkog performansa We’ll meet again Julije Kasteluči i Sonje Radaković.
Ko-osnivačica projekta Elizabet Eskobar napisala je pesmu u čast svojih najlepših uspomena iz Beograda koju je pročitala na večeri otvaranja. U tom gradu je, kaže, živela od 2019. do 2021. godine dok je njen suprug bio zamenik američkog ambasadora i u tom periodu otkrila mnogo divnih umetnika, galerista i kustosa.
„Zbog moje ljubavi, poštovanja i divljenja prema umetnicima i njihovom radu, oduševljena sam što sam uključena u tako dinamičan projekat kao što je ova izložba. Nadamo se da ćemo je odvesti u Čikago, Denver, Finiks, San Francisko i mnogo drugih gradova. SAD treba da vide, razumeju i slave srpsku savremenu umetnost“, rekla je Eskobar.
Izložba je za posetioce otvorena do 28. decembra.
A.E./Glas Amerike
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve