
Kultura sećanja
Vlada Divljan dobija bistu u Zagrebu
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Učenici Škole za dizajn, autori humanitarne izložbe „DizaLica“ koja je upravo u toku, sav prihod namenili su studentima u blokadi Fakulteta likovnih i Fakulteta primenjenih umetnosti. Kažu da im je izložba bila neka vrsta spasa, „osetili smo za šta smo sposobni i da kao umetnici imamo moć“
Možda ste primetili transparent sa porukom „Dizajniramo novo društvo“ tokom studentskih protesta u Beogradu. Autori ove parole su učenici Škole za dizajn u blokadi, koji su svoje radove upravo izložili na humanitarnoj izložbi „DizaLica“, u Kafe Baru 16, u Beogradu Cetinjska 15a. Izložba je otvorena 10. aprila, a trajaće do 15.
Izloženi su unikatni radovi učenika „Dize“ ( što je popularni naziv Škole za dizajn pa se zato i izložba zove „DizaLica“) poput majica cegera, kišobrana, nakita, plakata, fotografija, crteža… a donacije sa izložbe će biti usmerene studentima u blokadi Fakulteta likovnih i Fakulteta primenjenih umetnosti.
O ljubavi i solidarnosti
Jedna od autorki, Ljubica Vasić učenica III razreda, kaže da su odlučili da iz trenutne situacije u društvu izvuku nešto najlepše. Priča da su „radovi različiti i na zanimljiv način prikazuju šta ljubav i solidarnost predstavljaju različitim ljudima. Inspiracija je crpljena iz društvenog konteksta, a radovi oslikavaju lične uglove.“
Dodaje da je “sve urađeno za manje od dve nedelje, dakle u veoma kratkom periodu i ta brzina je učinila da radovi budu još autentičniji – svi smo radili na osnovu prve inspiracije.“
Inspirisali su ih ideje studentskih protesta, na primer solidarnost.
Milica Petrović, učenica IV razreda ove škole, kaže da je „solidarnost način da nekome kažemo ’Nisi sam’, ’Zajedno ćemo’. Sada je važno da sebe, kao i druge, podsetimo na važnost empatije i solidarnosti. Trenutno nas održava neizmerna količina optimizma i činjenica da smo u ovo ušli zbog boljeg sutra, kao i zbog podrške studentima. Naš cilj i je da stičemo znanje, ali kroz prave vrednosti“.
Milica i Ljubica naglašavaju da je važno da mladi umetnici prikažu viđenje društvene situacije kroz svoj rad i na taj način deluju u društvu. Dodaju da taj proces utiče na njihova osećanja i razvija ih kao ličnosti.
„Gledajući unazad, čini mi se da su radionice unutar škole u blokadi, kao i priprema izložbe ’DizaLica’ za nas bile i neka vrsta spasa. Pomogle su nam da se povežemo, da se izborimo sa sopstvenim osećanjima. Prijalo nam je, osetili smo za šta smo sposobni i da kao umetnici imamo moć“, dodaje Ljubica Vasić.
Nastavnici su izabrali etiku
Zbog složene situacije u školi, nastavnici Škole za dizajn ne žele da govore javno. Naglašavaju da ova škola do sada nije bila društveno aktivna na ovakav način, ali se to promenilo u decembru prošle godine, kada su prvo maturanti, a onda i ostali učenici, izričito podržali studente i ušli u blokade.
Nastavnici, naterani da biraju između zakona i etike kažu da su tada „izabrali etiku i odlučili da drugo polugodište započnemo sa potpunom obustavom nastave, a da sa učenicima nastavimo svakodnevni rad. Do sada smo se u kolektivu održali isključivo zbog solidarnosti, i zbog neverovatne podrške roditelja i učenika. Od početka razgovaramo kako da ono što se dešava u društvu, školi i u samim učenicima, učenici artikulišu u izložbu. Transparenti koje naši učenici nose tokom protesta su bili izuzetno medijski zapaženi.“
Objašnjavaju da su u obustavu nastave ušli zbog učenika, i da su im oni tu podršku vratili, zajedno sa roditeljima.
„Govorimo o deci koja su poslednjih meseci ubrzano sazrela i postala svesna da su upravo oni ti koji kreiraju novi odnos prema solidarnosti, društvenosti, estetici, prema svetu. Hvala im što su nam vratili vrednosti za koje je naša generacija mislila da su izgubljene. Ova izložba to potvrđuje“, kažu nastavnici Škole za dizajn.
Duh koji mora biti slobodan
Ivana Tomić majka učenice Škole za dizajn opisuje izložbu kao pogled na društvo očima mladih umetnika:
„Bez takvog pogleda i osećanja koje on izaziva, naš svet je vrlo siv. Mladi moraju da nastave da se nadaju, a mi ne smemo da kvarimo njihove snove. Nadam se da će roditelji i šira javnost videti koliko lepog postoji u njima, i osetiti taj duh koji mora ostati slobodan.“
Humanitarna izložba DizaLica, realizovana u saradnji sa Centrom za integraciju mladih.
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve