Dolovački
U Modernoj galeriji Valjevo – koja od prve izložbe Ljube Popovića istrajava na izlaganju nadrealnog i fantastičnog u našem slikarstvu – otvorena je izložba Vase Dolovačkog (1960), koja će trajati do kraja oktobra. Dolovački je izložio triptih Arlekino, ulje na platnu, dimenzija 195×423 cm. Izlaganje jedne slike je takođe u koncepciji ove Galerije, jer su pre Dolovačkog jednu sliku izlagali i Dado, Ljubodrag Janković Jale, Milan Tucović…
Evo šta je Sreto Bošnjak zapisao u reprezentativnom katalogu izložbe: „Vaso Dolovački nam dolazi iz sada već istorijske društvene klime ranih osamdesetih godina prošlog veka. Posle velike partije Mediale, fantastika i nadrealizam nastavljaju da žive, istina u nešto izmenjenim oblicima, kao vid svojevrsnog otpora novomedijskih aktivnosti i postmodernističkih tendencija. Generacija Vase Dolovačkog, pored sve sigurnosti iskaza poetičkog i ideološkog stava, donosi i visok stepen zanatske zrelosti i majstorstva. Njihove slike su postajale briljantni obrasci jedne nadolazeće umetnosti koja će se, u delima nekoliko darovitih slikara, preliti preko granica 21. veka. Dolovački je jedan od aktera tog procesa i njegova umetnost je danas autentična i originalna vrednosna činjenica naše klasične moderne…“
Vasa Dolovački, čuvajući svoj slikarski dar, krenuo je linijom otkrića autentičnih slikarskih vrednosti, negujući najviši stepen zanatskog majstorstva. Opredelio se za figuraciju metafizičkog duha, koja je u potpunosti odgovarala njegovom slikarskom biću. Od mrtvih priroda šardenovskog prizvuka kreće se ka ljudskoj figuri i specifičnom prirodnom ambijentu, oronulim fasadama i zagonetnim prizorima koji samo prividno pripadaju nepostojećem svetu. Usamljenost i duboka meditacija, statičnost figura i smirenost ambijenta – samo su neki od elemenata kojima Dolovački uspostavlja semantičku vertikalu svoje umetnosti…
Dragan Todorović