Na oglasnoj tabli Šabačkog pozorišta u petak su objavljene izmene Pravilnika o sistematizaciji koje je pisanim zaključkom prihvatio gradonačelnik grada Šapca Aleksandar Pajić. Preko noći.
Izmene nikome od zaposlenih nisu najavljene, kao ni članovima Upravnog odbora pozorišta, nije traženo mišljenje reprezentativnog sindikata, dakle suprotno posebnom kolektivnom ugovoru.
Protiv zakona
Takođe protivzakonito, izmene su stupile na snagu narednog dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli, umesto osam dana nakon objavljivanja. Bez obrazloženja.
Ovim izmenama je obrisano radno mesto Organizatora programa i nekoliko sati nakon objavljivanja, Jelena Ivetić je dobila rešenje o otkazu, bez ikakvog prethodnog upozorenja.
Istim izmenama uklonjena su radna mesta jednog dekoratera, garderobera i krojača.
U Šabačkom pozorištu kažu da ta radna mesta nisu bila popunjena, što znači da se ovim izmenama ukida mogućnost zapošljavanja novih radnika i povećava obim posla postojećim.
Istovremeno, izmenama su predviđena nova radna mesta – dramaturga i scenografa.
„Naše pozorište nikada nije imalo zaposlene na ovim radnim mestima. Smatramo da su ova radna mesta nepotrebna u trenutku kada se smanjuje broj zaposlenih u opštem i tehničkom sektoru, kao i glumačkom ansamblu“, napisali su zaposleni u Šabačkom pozorištu u Zahtevu koji su poslali osnivaču.
Posledica podrške studentima
Napisali su i „da je ova situacija jedna od mnogih direktnih posledica naše javne podrške studentskim protestima. Od kada smo javno dali podršku studentskim zahtevima, rad na produkcijama je opstruiran, a komunikacija između uprave i zaposlenih postala je neprimerena.“
Od uprave grada Šapca traže hitno poništavanje izmena Pravilnika o sistematizaciji, rešenja o otkazu koleginice Jelene Ivetić, i razrešenje v.d. direktora Aleksandre Delić.
Svesni su da postoje mnogo veći problemi koji ugrožavaju postojanje Šabačkog pozorišta, ali traže da se njihova rešavanja počnu od tri aktuelna.
A zatim će ostale. Nabrojali su ih: konstantno smanjenje budžeta, ukidanje sopstvenih prihoda, smanjenje broja zaposlenih, nedovoljan broj zaposlenih za trenutne potrebe produkcije, nedosledno sprovođenje uvećanja koeficijenata za 8%, odustajanje od prošlogodišnjeg dogovora Vlade i reprezentativnih sindikata o povećanju osnovice za 13%, velikog jaza u platama između sektora, nemogućnost angažovanja spoljnih saradnika, organizovanja gostovanja…
UDUS
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) uputilo je otvoreno pismo osnivaču, upravi i kolektivu Šabačkog pozorišta u kom podržavaju zahteve zaposlenih u Šabačkom pozorištu. U pismu se traži od osnivača pozorišta da poništi zaključak o sistematizaciji, budući da „nije ispoštovana procedura za njegovo donošenje“.