Obustava rada
Upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog podnela ostavku
„Beljanski“ neće u generalni štrajk. Kako nezvanično saznajemo, upravnica ove ustanove mr Milana Kvas zbog toga je podnela ostavku
Dom omladine Beograda u sredu, 18. decembra, u 19 sati predstavlja katalog koji ovekovečuje izložbu fotografija „MAGI – KAD KRENEM KA”
Povodom 60 godina od početka rada Doma omladine Beograda (DOB), u čast jedne od prvih i najvećih junakinja moderne rok scene, vesnice nove epohe – Margite Magi Stefanović, DOB je upriličio od aprila do novembra 2024. izložbu fotografija na Platou ispred Umetničkog paviljona „Cvijeta Zuzorić” na Kalemegdanu pod nazivom „MAGI – KAD KRENEM KA”.
DOB sa ponosom u sredu, 18. decembra, u 19 sati predstavlja katalog koji ovu izložbu ovekovečuje. Autori prolećne izložbe i urednici ovog kataloga su Zorica Kojić i Dragan Ambrozić, autori fotografija – Goranka Matić, Srđan Vejvoda, Goran Vejvoda i Aleksandar Kujučev, dizajn potpisuje Dobrila Stevanić, a prevod uvodnog teksta na engleski Zvonimir Ivanov.
Najvrednija kulturna zaostavština
Život i muzička karijera Margite Magi Stefanović (1959 – 2002), članice naše proslavljene grupe Katarina II – kasnije poznatije kao Ekatarina Velika – postaju sve značajniji sa protokom vremena.
Kao prva žena koja je zauzela stalno, dugogodišnje mesto u postavi nekog sastava, u ovom slučaju veoma uticajnog na dalje tokove naše rok muzike, Magi je postala simbol potpuno drugačije uloge dama u rokenrolu u odnosu na onu dotadašnju, otvarajući nove mogućnosti za sve devojke koje su njime želele da se ozbiljnije bave. Kao talentovana klavijaturistkinja, značajno je učestvovala u kreiranju jedinstvenih pesama EKV, danas možda i popularnijih nego u ono doba, zbog svoje visoke umetničke vrednosti, čak i kod najmlađe publike. Rad Margite Stefanović u međuvremenu je prihvaćen kao deo najvrednije kulturne zaostavštine Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Ovog proleća obeležili smo tačno 40 godina otkad se pojavio album „Katarina II” (ZKP RTLJ, 1984), izvanredno debitantsko ostvarenje istoimene grupe, na kome se Margita Magi Stefanović prvi put predstavila širokoj javnosti kao izvanredna muzičarka i jedini put ikada bila vokal u pesmi „Kad krenem ka”. Da je među nama, u aprilu bi napunila 65 godina. Dovoljno razloga da se njen značaj revalorizuje i Magi konačno neopozivo smesti među istaknute istorijske figure ovdašnje popularne kulture – što svi već dugo znamo da ona jeste.
Ostaje u sećanju da je, tokom svog postojanja, grupa Ekatarina Velika objavila sedam studijskih albuma, kao i jedan uživo, snimila mnogobrojne izazovne video spotove i odsvirala mnoštvo koncerata, od kojih je upravo nezaboravan onaj niz rasprodatih uzastopnih nastupa 1989. u Domu omladine Beograda. Tokom čitave jedne briljantne decenije – u periodu od 1984. do 1994. – ova grupa kreativnih muzičara bila je simbol visokog artističkog i moralnog integriteta, što je bez ikakve sumnje imalo snažan uticaj na mnogobrojne druge bendove, evo sve do savremenog doba. Magi je u svemu tome odigrala izuzetno važnu ulogu.
Magi je još tu
U katalogu koji predstavlja izložbu mogu se videti fotografije koje prikazuju našu jedinstvenu Margitu Magi Stefanović, počev od 1981, najpre kao lepu i darovitu studentkinju arhitekture, klasično obrazovanu pijanistkinju i devojku Srđana Vejvode, preko njenih rok početaka u sastavu Katarina II i konačno na vrhuncu njenog zvezdanog statusa, dosegnutog na jugoslovenskoj muzičkoj sceni sa popularnom grupom Ekatarina Velika. Osim hronološkog praćenja jedne velike karijere, ove fotografije razotkrivaju svu stvaralačku superiornost, ali i tragičnu sudbinu nezaboravne herojske ličnosti druge generacije „novog talasa” u Beogradu.
Po rečima autora izložbe, radeći na katalogu, oni su ponovo prošli kroz svu lepotu, trenutke ushićenja, ali i tugu što je jedna ovako izuzetna osoba boravila među nama, a da možda nismo do kraja bili sasvim svesni njene čudesnosti. Neka ovaj katalog zato sačuva živu uspomenu na onu beogradsku devojku Magi, neuhvatljivu, radosnu, električnog talenta i jedinstvene harizme, koja će fascinirati i naše savremenike. Pogledajte samo njene fotografije sa ulica Beograda, i biće vam jasno da Magi sa njih nikada nije ni otišla.
„Beljanski“ neće u generalni štrajk. Kako nezvanično saznajemo, upravnica ove ustanove mr Milana Kvas zbog toga je podnela ostavku
Pozivu studenata na generalni štrajk u petak odazvali su se i kolektivi ustanove kulture koje su na republičkom i gradskom budžetu, arhitekte zovu na skup ispred Generalštaba, NBS poručuje da je studentska kuća…
U Prestonici kulture Užice su zadovoljni do sada ostvarenim, i najavljuju da oni glavni rezultati tek predstoje. Zadovoljno je i Ministarstvo kulture. Samo opozicija nije, pogotovo što sud ne reaguje na njihove krivične prijave zbog korupcije
Linč je bio čovek ideja i impulsa, ponajpre onog stvaralačkog, svetlosti koja nepogrešivo teži ka tami kao svojoj pravoj meri i istinskoj vrednosti, a laskave odrednice poput one kojom su mediji često umeli da ga zakite ipak nisu dovoljne da izraze njegov značaj i nesvakidašnjost
Umetnost se često posmatra kao vanvremenska, ali uloga autora nikad nije potpuno nevidljiva. Dok su neki umetnici “otkazani” trajno, drugi uspevaju da zadrže deo publike ili čak obnove karijere. Upravo to pokazuje koliko je pitanje razdvajanja lika i dela umetnika klizav teren
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve