Uz Mika Džegera postala je zvezda. A onda ikona jednog doba, "pali anđeo", "lepa kao noć"
Ikona britanskog popa Merijen Fejtful preminula je u 78. godini.
„S dubokim tugovanjem obaveštavamo da je preminula pevačica, kantautorka i glumica Merijen Fejtful“, izjavio je njen portparol. Preminula je u Londonu u prisustvu svoje porodice.
Foto: AP Photo/Frank Leonard Tewkesbury
Njena diskografija obuhvatala je sve od klasičnih pop pesama iz 60-ih do sintpopa u stilu Broken English, pa sve do saradnje sa Nikom Kejvom, Vorenom Elisom, Luom Ridom i mnogim drugima. Fejtful su obožavali i fanovi i kolege muzičari, a slavili su je i u svetu mode i filma.
O njenom životu
Rođena 1946. godine u Londonu, ali je odrasla u relativno običnim okolnostima u kući u Redingu.
Kao tinejdžerka se preselila u London i upoznala menadžera Rolingstonsa, Endrua Luga Oldema, koji je zamolio Mika Džegera i Kita Ričardsa da napišu njen debitantski singl As Tears Go By iz 1964. godine, koji je dospeo u top 10 na britanskoj top listi.
Imala je još tri singla u top 10 tokom 1965. godine, od kojih su svi dospeli i u top 40 na američkoj top listi.
Fejtful je u to vreme počela da se bavi i glumom, nastupajući na pozorišnoj sceni u produkcijama Čehovljeve Tri sestre, zajedno sa Glendom Džekson, i Hamleta, igrajući Ofeliju, dok je Anđelika Hjuston bila njena rezerva, a ona je svakodnevno izvodila scenu „ludila“, kako je kasnije otkrila, pod dejstvom heroina.
Na filmu, igrala je zajedno sa Orsonom Velsom, Oliverom Ridom, Alenom Delonom i Anom Karinom, a igrala je i samu sebe u filmu Žana-Luka Godara iz 1966. godine Made in the USA.
Problemi sa drogom i povratak
Njena slava kao ikone „raskalašnog Londona“ ubrzo je zamenjena lošom reputacijom koja je usledila zbog njenog odnosa sa Rolingstonsima. Udata za umetnika Džona Danbara 1965. godine, sa kojim je imala sina Nikolu, uskoro je napustila Danbara zbog Mika Džegera, sa kojim je bila u vezi četiri godine.
Foto: AP Photo/Peter Kemp
Često su je opisivali kao muzu benda: jednom je Džegeru rekla „divlji konji me ne bi mogli oteti”, što je postalo stih refrena pesme Wild Horses, a njeni problemi sa drogom takođe su inspirisali pesme Dear Doctor i You Can’t Always Get What You Want. Kako je rekla: „Znam da su me koristili kao muzu za te teške pesme o drogama. Znam da su me koristili, ali to je bilo za plemenitu svrhu.”
Fejtful je učvrstila svoj povratak jednim od svojih najcenjenijih albuma, Broken English iz 1979. godine, koji je nominovan za Gremi, usvajanjem sintpopa i post-panka, sa dubokim i emotivno sirovim vokalom. Drogu je trajno ostavila 1985. godine, a tokom ostatka svoje karijere redovno je izdavala muziku. Neki od njenih saradnika tokom godina uključuju Nika Kejva, Dejmon Albarn, Emilu Haris, Beka i Metaliku. Ukupno je izdala 21 studijski album.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Recentni događaji, uključujući reakciju vlasti na mirne proteste koji su doveli do ugrožavanja autonomije univerziteta – razlozi su zbog kojih je Evropska asocijacija arheologa otkazala godišnju konferenciju koja je trebalo da se održi ovog septembra u Beogradu
Uslovi Konkursa za otkup knjiga su diskriminatorni, ugrožavaju funkcionisanje biblioteka, i navode ih da krše zakon – piše u saopštenju Plenuma Narodne biblioteke Srbije
„Možemo da zahvalimo Putinu i Trampu što su probudili Evropljane pitanjima: želite li da sačuvate svoju slobodu, želite li da sačuvate svoje demokratske ideje?”, kaže Andžej Volski, reditelj filma o intelektualcu i humanisti Jozefu Čapskom, koji će u sredu imati premijeru u Beogradu
Srbija tradicionalno, ni ove godine nema svoj štand na Sajmu u Bolonji, najvećem svetskom sajmu knjiga za decu. Njeno izdavaštvo predstavljaju samoinicijativno, „Kreativni centar“, „Laguna“ i „Pčelica“
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!