Aktuelna priča o Bitef festivalu deluje zamršeno, reklo bi se – ne zna se šta ko radi, ali nije tako. Vrlo je jasno šta i ko ne radi ono što bi trebalo.
Šta (ni)je uradila Skupština grada
Evo nekoliko osnovnih informacija:
Skupština grada Beograda, kao osnivač Bitef festivala, imenuje njegovog umetničkog direktora i Odbor, i daje mandat Bitef teatru da ga realizuje.
Na sednici 6. marta Skupština je konstatovala da je Nikiti Milivojeviću umetničkom direktoru i njegovom selektorskom timu (Ksenija Đurović i Tijana Grumić) istekao mandat, a nije odredila njegovog naslednika. Samo je imenovala Odbor festivala.
Ugovor između Skupštine grada i Bitef teatra kao producenta festivala još uvek nije potpisan.
Znači, odstupilo se od praksi po kojoj je ovaj ugovor potpisivan početkom godine, odnosno, po kojoj je novi umetnički direktor imenovan na istoj sednici Skupštine na kojoj je razrešen prethodni.
Time je dovedena u pitanje realizacija festivala. Naime, danas 27. marta, Bitef nema umetničkog direktora i producenta, i ni jedna jedina predstava za septembarsko izdanje festivala još uvek nije ugovorena. Postoje samo dogovori o pet predstava, koje je završio tim Nikite Milivojevića.
Prebacivanje odgovornosti
Sad nastaje deo koji ovu priču čini zamršenom.
Nataša Mihailović Vacić, gradska sekretarka za kulturu, smatra da je osnivač uradio sve što treba – osnovao je Odbor. I da je to sve što se od Skupštine očekuje.
Kako je objasnila „Večernjim novostima“, Odbor „upravlja festivalom, pa je na njemu odluka o programu, kao i da li će i koga angažovati u selektorski tim. Da li jednog selektora ili više njih, da li će sarađivati sa prethodnim umetničkim direktorom ili sam preuzeti tu ulogu – odlučiće u dogovoru sa Bitef teatrom. Nikakvih prepreka nema za rad“, rekla je.
Nataša Mihailović Vacić je do skora bila predsednica Odbora Bitefa pa bi se očekivalo da zna da u Pravilima Bitefa ne piše to što ona kaže.
Naime, u članu 6 piše „Umetničkog direktora imenuje Skupština Grada Beograda, iz reda afirmisanih ličnosti iz oblasti kulture, na period od dve godine.“ Prema članu 10, „Umetnički direktor priprema i predlaže Odboru Bitefa koncepciju i program Bitefa, koncepciju posebnih i pratećih programa Bitefa, kao i konačni program Bitefa“, a prema članu 8 „Odbor Bitefa utvrđuje program Bitefa“, program koji je pripremio (selektovao) umetnički direktor.
Deluje da Skupština grada hoće da svoj deo obaveza prebaci na Odbor iako to nigde nikad nije odlučeno, kao i da hoće da stvori utisak da je sa Bitefom sve u najboljem mogućem redu.
Sve piše u Pravilima
Predsednik novoizabranog Odbora Bitefa je glumac Svetozar Cvetković, između ostalog i bivši direktor „Ateljea 212“. Njegov izuzetni umetnički integritet je trenutno najveća nada da će Bitef festival prebroditi nastalu krizu. Na molbu portala „Vremena“ za komentar, između probe u Hartefaktu i večerašnje premijere u Beogradskom dramskom pozorištu, rekao je da sve piše u pravilima festivala, da sutra ima sastanak sa sekretarkom kulture, i predložio je da se čujemo posle toga.
Pomenimo još dva elementa ove aktuelne priče o Bitefu:
Prema rečima Nataše Mihailović Vacić, a kao argument da je sa Bitefom sve kako treba, Skupština grada je za njegovo ovogodišnje izdanje odvojila oko 30 milina dinara. Nije navela da je to za 10 miliona manje nego prošle godine.
Ali je zato, i to uzgred, pomenula da „inače, sve naše manifestacije imaju pravila koja su zastarela i moraju da se usklade sa realnim stanjem i unaprede. Želimo da preciznije definišemo svaku manifestaciju i odredimo njenu specifičnost, o čemu će biti reči na jednoj od sledećih sednica.“
Nije navela kakvo je to realno stanje, kao ni o kojoj vrsti preciznijeg definisanja je reč, osim ako nije mislila na prioritetne državne projekte i na potrebu vlasti da program Bitefa prilagodi svom ukusu.