Više od pet miliona jedinica građe, dragoceni srednjovekovni rukopisi, stare i retke knjige, i vredni legati koje čuva Narodna biblioteka Srbije (NBS), ugroženi su zato što se na Svetosavrskom platou, pored zgrade NBS, gradi podzemna garaža.
Prostire se celom dužinom zgrade duž Skerlićeve ulice.
Gradnja bez saglasnosti NBS
Gradnja garaže je počela u avgustu, a pre toga su tu posečena dva stoletna. Hrasta. Izvođač radova je WD Concord West,
Izgradnja podzemne garaže je deo rekonstrukcije platoa ispred Hrama, čiji je investitor Srpska pravoslavna crkva, uz pomoć Vlada Srbije. Prostiraće se na tri podzemna nivoa i ukupnoj površini od gotovo 12.000 m2.
Zaposleni u Narodnoj biblioteci traže da se „izvrši dodatna procena građevinskog projekta izgradnje podzemne garaže, kao i rizika po statičku stabilnost zgrade Biblioteke, perspektive dugoročnog sleganja terena, mogućih oštećenja na zgradi i posledičnog prodora vode u podzemni depo NBS”.
Podsećaju da Biblioteka „nije dala načelnu saglasnost za izgradnju garaže“, i to na osnovu „dodatnih stručnih mišljenja“ koja je tražila još pre četvrt veka. Naglašavaju da je gradnja podzemne garaže počela “bez javne rasprave i saglasnosti NBS”.
Bezbednost
Takođe, “od 2022. očekuje realizaciju projekta proširenja depoa Biblioteke za smeštaj knjiga koji je uradio isti arhitektonski tim koji je radio i projekat podzemne garaže, na čelu sa akademikom i profesorom Branislavom Mitrovićem, ali da neophodno proširenje bibliotečkog depoa u pravcu Nebojšine ulice i pored svečanih i medijskih najava nikada nije započelo”.
Zbog radova na garaži NBS je izgubila svoj parking i ulazni plato što otežava pristup zgradi vozilima za redovnu dostavu knjiga, vatrogasnih i hitnih službi, zatvoren je sistem za evakuaciju, ugrožen je sistem grejanja.
„ Porušeni su integralno stepenište i ivičnjak zgrade, primetne su i pukotine na terasi, iako je zgrada NBS spomenik kulture i kompletno posečeno i okolno drveće”.
Pitaju „da li je izgradnja podzemne garaže na tri nivoa, uz same temelje Biblioteke i u blizini Hrama Svetog Save najbolje urbanističko, građevinsko i saobraćajno rešenje“ i naglašavaju „drugu nacionalnu biblioteku nemamo”.