img
Loader
Beograd, 29°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Pozorište – 53. BITEF (1)

Niske istine i velike iluzije

25. септембар 2019, 21:53 Marina Milivojević Mađarev
foto: tanjug / bojan stekić
Copied

Prvi deo festivala protekao je u znaku preispitivanja zajednice, pitanja odgovornosti članova zajednice za nasilje koje se vrši u zajednici i u ime zajednice, i različitih pristupa uključivanju publike u teatarski čin

Na 53. Beogradskom internacionalnom teatarskom festivalu sve je precizno osmišljeno. Bitef se odvija pod geslom „Počnimo ljubav iz početka“. Festivalski plakat ima na crvenoj osnovi crveni tanjir i dva noža (umesto viljuške i noža) što daje utisak da se čežnja za ljubavlju meša sa osećanjem zebnje zbog mogućeg nasilja. Uostalom, pesma Beti Đorđević Počnimo ljubav iz početka nije vesela već govori o ljubavi koja je prošla i koju jedna žena očajnički pokušava da vrati. Selektor i umetnički direktor festivala Ivan Medenica u katalogu piše da se festival tematski (o)kreće oko pitanja raspada zajednice i pokušaja obnove, a što se forme tiče, u fokusu je imerzivno pozorište. Zaista, prvi deo festivala, od uvertire 17. do 21. septembra, protekao je u znaku preispitivanja zajednice, pitanja odgovornosti članova zajednice za nasilje koje se vrši u zajednici i u ime zajednice, i različitih pristupa uključivanju publike u teatarski čin. No, krenimo redom.


PROLOG

Na prošlogodišnjem Bitefu veliko oduševljenje izazvala je predstava Rimini protokola Zaostavština, komadi bez ljudi koja je dobila i Grand prix „Mira Trailović“. Ove godine Rimini protokol je realizovao projekat Beograd na daljinski (koncept Štefan Kegi, režija Anton Roze). Projekat je počeo kao prolog festivala i nastavio da se odigrava sve do kraja ovogodišnjeg Bitefa. Insistiramo na reči „odigrava“ a ne prikazuje jer je cilj imerzivnog pozorišta da publika od gledaoca i konzumenta postane aktivni učesnik u događanju. U imerzivnom pozorištu govorimo o događanju jer pozorišta u smislu dramskog pozorišta u pozorišnoj sali i nema, a nema ni pozorišne sale, već je uglavnom reč o sajt-spesifik (site–specific) projektima. U projektu Beograd na daljinski publika/izvođači povedena je u šetnju gradom – od Novog groblja do terase na krovu Doma sindikata. Vodio nas je sintetički glas preko slušalica, nalik na onaj iz programa za navigaciju. Dok smo hodali poznatim ulicama i sagledavali naš grad iz novog ugla, automat nam je u slušalice šaputao pitanja i opservacije autora u vezi sa: našim odnosom prema smrti; učestvovanjem; nama kao usamljenim individuama; nama kao delu grupe; nama kao delu pozorišta; suštinom pozorišta; odnosom tehnologije i pojedinca; našom zavisnosti i strahom od tehnologije; (ne)spremnosti da osetimo trenutak u kome smo. „Problem“ (pod navodnicima jer je reč o nameri, a ne o omaški) ovog pristupa je u tome što sve zavisi od toga koliko ste spremni da se upustite i prepustite i da sebi sami stvorite ugođaj. Ako niste, onda možete biti razočarani, pa čak i frustrirani (automat tu i tamo govori da ste deo njegovog stada!). Jednostavno, došli ste u pozorište, a pozorišta nema to jest ima, ali samo ako ste spremni da sebe tretirate kao aktera pozorišnog čina.


POČETAK

Prva predstava je Orest u Mosulu u režiji Mila Raua i izvođenju NTGenta. Milo Rau prvi put dolazi na Bitef, a njegovu predstavu smo gledali na Velikoj sceni Narodnog pozorišta. On pravi angažovane predstave zasnovane na sučeljavanju i preplitanju dokumenata i fikcije. Bez mnogo dociranja i optuživanja Milo Rau suočava publiku sa niskim istinama u njenom odnosu prema fenomenu koji je tema predstave. Inspiraciju za Oresta u Mosulu reditelj je pronašao u Eshilovoj Orestiji. To je jedina sačuvana starogrčka tragička trilogija koja govori o tome kako je prekinut lanac zločina u porodici Atrida. Milo Rau je postavio pitanje ko bi danas mogao biti Orest, gde se danas stvara lanac zločina i može li se on prekinuti. Sa svojom ekipom otišao je u Mosul, grad koji stoji na ostacima drevne Ninive i koji je poslednjih godina brutalno stradao u sukobima ISIS-a s jedne i iračke vojske i SAD s druge strane. Dok slušamo stihove koji slikaju stradanje Troje, gledamo tužne slike devastiranog savremenog grada i potresna svedočenja o stradanju nevinih ljudi. Pred očima gledaoca preklapaju se dokumentarni snimci razorenog grada, snimci predstave izvedene u Mosulu sa predstavom koju glumci igraju pred nama. Sve je praćeno jednostavnom ali uzbudljivom muzikom, a gluma je bez zrna patetike. Orestija se završava oslobađanjem Oresta, a Milo Rau postavlja pitanje postradalim građanima Mosula da li bi bili spremni da oproste vojniku ISIS-a. Milo Rau nas suočava sa saznanjem da iako se dičimo sposobnošću da praštamo, ta vrlina brzo nestane kada lično iskusimo patnju. U predstavi su posebno uzbudljivi momenti kada se scene iz Eshilove tragedije stavljaju u savremeni milje. Npr. lažljiva, licemerna porodična večera u čast povratka Agamemnona nakon koje sledi ubistvo, ili ubistvo Egista i Klitemnestre od strane Oresta i Pilada u ekskluzivnom odmaralištu u Iraku. Ponovno ispisivanje, reinterpretiranje, rewriting je način na koji se pristupa tekstu u nizu predstava na ovogodišnjem Bitefu i o tome ćemo posebno govoriti.

foto: tanjug / andrija vukelić
Mladež bez Boga


DRUGI DAN

Umetnički direktor i selektor Ivan Medenica napravio je jako dobru dramaturgiju festivala koja obuhvata i glavni i prateći program. Nakon prologa i otvaranja, drugog dana mogli smo da proverimo kako domaće pozorišne snage odgovaraju na pitanja iz koncepta festivala. Tačno u podne u UK Stari grad performansom je otvorena jubilarna 20. Bitef Polifonija na kojoj će nastupiti čitav niz umetnika, pedagoga i mladih stvaralaca iz zemlje i regiona. Popodne je u Bitef teatru bio filozofski teatar (dijalog Srećka Horvata i pisca Normana Olera) posvećen vezi nacizma i narkotika. Uveče su u glavnom programu izvedene dve predstave: Zašto je poludeo gospodin R? u režiji Bobe Jelčića JDP-a i Mladež bez Boga Boruta Šeparovića u izvođenju ZKM i Montažstroja iz Zagreba (gostovanje u Ateljeu 212). O ovim predstavama smo već pisali tokom prethodne pozorišne sezone, pa ćemo o njima ovde govoriti isključivo iz ugla koncepcije festivala. U obe predstave teži se angažovanom pristupu gledaocu, ali se načini dolaska do cilja razlikuju. Zašto je poludeo gospodin R? je predstava u kojoj se ispituje odnos publike i umetnika prema pozorišnoj iluziji. Razotkrivanje pozorišne iluzije postaje način da se razotkriju tri velike iluzije našeg doba: iluzija o kapitalizmu po meri čoveka, iluzija o socijalističkoj Jugoslaviji kao zlatnom dobu i iluzija o prosperitetu savremenog srpskog društva koji samo što nije počeo, a koji nam se svakodnevno servira iz medija. Sve te iluzije služe tome da od nas samih sakriju užasno saznanje o ogromnoj agresiji i totalnoj destrukciji koja čuči u društvu koje se samoobmanjuje iluzijama o sebi, sopstvenoj i tuđoj prošlosti i mogućoj budućnosti. Bobo Jelčić vraća naše pozorište njegovoj bazi, a to je glumac školovan na tragu Sistema Stanislavskog koji zna šta je pozorišna iluzija, kako se stvara i kako razbija. Nasuprot tome, Borut Šeparović veoma insistira na primeni novih tehnologija, a njegovi izvođači su sasvim mladi glumci. Koristeći video, reditelj ispituje odnos čoveka i njegove medijske slike: savremeni mediji dovode do otuđenja; igranje video-igara podstiče otuđenog pojedinca da sa „upucavanja zombija“ pređe na ubijanje stvarnih ljudi. Dakle, posledica otuđenja je nasilje. Mladi koji igraju u predstavi Mladež bez Boga obraćaju nam se neposredno sa željom da nam pokažu kako se iz lične frustracije lako kliza u totalitarizam i kako su društvene mreže postale moćno oružje u rukama ekstremne desnice.


TREĆI DAN – OSTERMAJER

Trećeg dana gledali smo Istoriju nasilja u režiji Tomasa Ostermajera i izvođenju Šaubine am Leniner Plac iz Berlina. Pre petnaestak godina Ostermajer je oduševio našu publiku postavkom Nore kada je klasičan Ibzenov komad smestio u savremeni kontekst. U Istoriji nasilja on polazi od savremenog romana Eduarda Luija u kome autor iznosi svoju životnu priču. Na Badnji dan uveo je u svoj dom u Parizu nepoznatog alžirskog mladića u koga se zaljubio, a onda ga je mladić opljačkao, silovao i za malo ubio. Kroz intimnu ispovest analizira se odnos zajednice prema nasilju. Žrtva nasilja u očima sopstvene zajednice je „kriva“ za to što joj se dešava (naročito ako je gej orijentacije, a posebno ako je stupila u kontakt sa pripadnikom druge kulture i drugačije boje kože). Veštom i suptilnom upotrebom videa (ovo je treća predstava u kojoj video igra značajnu ulogu) reditelj nam omogućava da uđemo u „glavu“ žrtve i shvatimo kako nasilje rastače ličnost. Glavni junak vodi očajničku borbu sa osećanjima povređenosti i poniženja. Prateći pokušaje glavnog junaka da prevaziđe traumu, reditelj otkriva niske istine o savremenom društvu: netrpeljivost provincije prema velikom gradu, nepoverenje neobrazovanih prema obrazovanima, hladnoća sistema pred fizičkom i emocionalnom patnjom jedinke i nadasve iluzija urbanog čoveka da može živeti svoj život neometano i da se razgovorom može izgladiti sukob.

foto: siniša trifunović
Tartif


A ONDA…

U glavnom programu festivala četvrtog dana su prikazane dve predstave. Na sceni „Raša Plaović“ nigerijska trupa Kompanija Q izvela je plesnu predstavu Yuropa (koreografija Kuduz Onikeku) u kojoj je putem plesa, muzike i videa iskazana drama izbeglica iz Afrike onako kako su je razumeli i doživeli umetnici iz Afrike. No, koliko god bila jasna i dirljiva, ova predstava je bila tek uvod za glavni događaj večeri – predstavu Srpskog narodnog pozorišta Tartif u režiji Igora Vuka Torbice na Velikoj sceni Narodnog pozorišta. Reč je o savremenoj adaptaciji tj. rekontekstualizaciji Molijerovog Tartifa. U ovoj komediji pisac se obračunao sa „povlašćenim porokom“ francuskog društva, s licemerjem crkvenih profitera. Igor Vuk Torbica postavlja pitanje šta je suština savremenog licemerja. To je kukavičluk i izbegavanje da se problem nazove pravim imenom te bežanje u samozavaravanje i samoobmanjivanje. Odlično je zapaženo da je u realnom životu na Balkanu problem često u odbijaju da se uđe u sukob sa onim ko brutalno radi u ličnu korist, a protiv interesa zajednice. Zbog toga se svi bave izvrdavanjima, obmanjivanjima, zamajavanjima, samoobmanjivanjima, potiskivanjem i više od svega normalizovanjem nenormalnog. Savremeni Tartif (Saša Torlaković) koristi kvazipsihologiju, new age filozofiju i veru radi sticanja vlasti. Na prvi pogled, takav čovek može delovati kao budala, ali on brzo zavlada zajednicom jer nema ko da mu se suprotstavi. Jedina koja mu pruži otpor je Dorina (Hana Selimović). Ona je kod Molijera služavka zdrave pameti, a ovde tetka na lekovima koja nije u stanju da podnese normalizovanje nenormalnog, ali ni da se izbori sa licemerjem čitave porodice. U svojoj nemoći i nervozi, ona se stalno obraća publici kao svedoku i jemcu svoje zdrave pameti pokušavajući da isprovocira njenu reakciju i reakciju ukućana. Dorina je usamljena u svojim naporima i Tartif je na kraju zadavi, a zatim aranžira sliku harmonične porodice okupljene oko trpeze. Ispod trpeze leži mrtvi zdravi razum i moral – Dorina. U poslednjem trenutku glumci podižu stolnjak i okreću se publici kao da je nemo pitaju: Hoćete li vi uraditi nešto u vezi sa ovim?


SVE U SVEMU…

Savremene predstave, bilo da su imerzivne ili dramske, prepoznaju se po rediteljskom konceptu. Reditelji su ti koji donose koncept kojim animiraju i provociraju i publiku i izvođače. U tom i takvom rasporedu snaga tekst predstave nastaje ponovnim pisanjem (rewriting) pozorišnih komada ili romana. Video i zvuk su veoma često važni koliko i tekst, dok je glumac izvođač rediteljskog koncepta, mada u imerzivnom pozorištu to može biti i publika. Tako je širom Evrope pa i kod nas. Tome u prilog govori prva polovina festivala u kome se pre svega govorilo o rediteljima (Milo Rau, Bobo Jelčić, Borut Šeparović, Tomas Ostermajer, Igor Vuk Torbica), a tek onda o svemu ostalom. Tome u prilog govori i činjenica da dve predstave kojima se domaće pozorište suvereno predstavilo na Bitefu – Zašto je poludeo gospodin R? i Tartif nismo videti na Sterijinom pozorju. Nismo ih videli jer su ove predstave formalno nastale na osnovu inostranih dramskih tekstova koje su postavljene tako da suštinski i sasvim precizno budu drame našeg trenutka. Međutim, kada poredimo različite predstave, moramo da primetimo kako naša publika poštuje i ceni rediteljski koncept i bira predstave koje će da gleda na osnovu imena reditelja, ali se i dalje pre svega oduševljava raskošnom glumačkom igrom koju su na ovom Bitefu priredili Boris Isaković kao Gospodin R, Saša Torlaković kao Tartif i Hana Selimović kao Dorina.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Kultura

Novi Sad

21.јул 2025. S.Ć.

Vojnička pasuljijada i Beograđani dobili novac za kulturu Novog Sada

Veći deo novca iz budžeta predviđenog za kulturu Novog Sada dodeljen je projektima iz Beograda koji nemaju veze sa kulturom

Država i kultura

20.јул 2025. S.Ć.

Ministarstvo kulture: Svakog dana poklon za drugi grad

Ministarstvo kulture je u julu gotovo svakog dana doniralo novac jednom od gradova uključenih u projekat „Gradovi u fokusu“ s namerom da poseje kulturu van prestonice

Festival

19.јул 2025. S.Ć.

Počinje “Palić”: Tokom pet festivalskih dana biće 140 filmova

Iako kraći za dva dana nego inače, ovogodišnji Festival evropskog filma na Paliću imaće 140 filmova, a počeće dodelom nagrade “Lifka” Svetozaru Cvetkoviću I Sergeju Loznici

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Ljubica Vraneš je novi SNS kadar na čelu Beogradske opere

Solistkinja Opere Ljubica Vraneš postala je direktorka umesto kolege Dragoljuba Bajića koji je avanzovao za v.d. upravnika Narodnog pozorišta. Krajem decembra odbila je da pruži ruku dirigentkinji zbog crvene rukavice

Kadrovi

19.јул 2025. S.Ć.

Na čelu Narodne biblioteke Srbije je Jasmina Ninkov

Zvanično je potvrđeno da je Jasmina Ninkov nova v.d. upravnica Narodne biblioteke Srbije, o čemu je „Vreme“ javilo pre dva dana. Prvi pokušaj da bude na čelu NBS, 2013, nije uspeo

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure