Obnarodovana je do sada nepoznata slika Nadežde Petrović, koja je verovatno bila u kolekciji velikog hrvatskog kolekcionara i nekadašnjeg političara
Narodni muzej u Beogradu potvrdio je u utorak da je slika koju im je na ekspertizu doneo anonimni kolekcionar zaista rad Nadežde Petrović, i da se do sada nije znalo za nju.
Identifikovana je kao „Pejzaž“, ulje na šperu, dimenzija 30,3x25cm.
Kolekcionar iz Hrvatske
Kako „Vreme“ saznaje, Pejzaž Nadežde Petrović je verovatno bio deo zbirke čuvenih hrvatskih kolekcionara i supružnika Ljube Volceve lekarke i Ante Cilige, političara, jednog od najžešćih kritičara staljinizma, poznatog disidenta.
Nadežda Petrović „Venecija“
Iz te kolekcije je, podsetimo, prošle godine u Srbiju stigla Venecija Nadežde Petrović koja je, posredstvom jednog ovdašnjeg kolekcionara, prvo pokazana na izložbi „Nadežda Petrović – Naslednici – Sledbenici“ u Galeriji slikarkinog imena u Čačku, a zatim je i ponuđena na otkup Narodnom muzeju zato što kao krovna muzejska institucija, ima prvo preče kupovine.
Natpis na poleđini „Venecije“ na kome piše naziv slike i Lj. Volceva
Komisija za nabavku muzejskih predmeta Narodnog muzeja, odgovorila je negativno. Procenjeno je da Venecija ne bi sistemski upotpunila stvaralaštvo Nadežde Petrović u okviru Zbirke jugoslovenskog slikarstva 20. veka, kao ni stalne postavke Narodnog muzeja.
Ekspertiza Narodnog muzeja
Pejzaž je u Srbiju doneo jedan vojvođanski kolekcionar pre dve godine, i odneo je u Narodni muzej na ekspertizu.
U oktobru je prvo urađena analiza pigmenata boje u Institutu za nuklearne nauke Vinča, gde je potvrđeno da su svi pigmenti korišćeni početkom 20. veka kad je stvarala Nadežda Petrović. Zatim je tročlana komisija Narodnog muzeja na osnovu baze podataka za Nadeždu Petrović, upoređivanjem sa pigmentima njenih slika, zatim sa njenim slikama koje muzej poseduju i konzervatorskim ispitivanjima, nedvosmisleno utvrdila da je reč o originalnom delu Nadežde Petrović.
Na osnovu samog motiva, tipa kuća i kamenih ograda, brdovitog predela, pretpostavlja se da je slika nastala 1913. godine kada je slavna slikarka boravila na Kosovu i beležila toponime u vezi sa Prizrenom.
„Venecija“
Vojislav Noveski, vlasnik Moderne galerije u Beogradu, koja je posredovala da se Venecija Nadežde Petrović nađe na pomenutoj izložbi u Čačku, kaže za „Vreme“ da je kupac i sadašnji vlasnik novootkrivene slike Nadežde Petrović „dobro postupio što ju je otkupio pa tako i doneo u zemlju, a zatim i zato što ju je dao na stručnu ekspertizu Narodnom muzeju. Njihova ocena je garancija da poseduje originalno Nadeždino delo. Kao što je poznato, njena dela su veoma retka na tržištu.“
„Opus Nadežde Petrović, koja je pokretač modernizma u Srbiji, je nevelik, ona je za svog kratkog života naslikala manje od 300 slika, i svako njeno delo koje se otkrije ili donese u zemlju je pravi događaj“, naglašava Noveski.
Pretpostavlja da će sadašnji vlasnik Pejzaža prodati sliku, te „da će se uskoro pojaviti na tržištu“.
Naravno, kao i Veneciju, prethodnu sliku Nadežde Petrović koju je vratio u Srbiju privatnik a ne institucija, i Pejzaž će moći da otkupi Narodni muzej, ako mu bude odgovaralo.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Otkad su hrvatski studenti, po uputama mene i još nekolicine radikalnih Srba iz Hrvatske koji mrze sve što je srpsko, organizirali studentske proteste po Srbiji, smatram da su odnosi Srba i Hrvata još zanimljiviji i življi, pogotovo među mlađim naraštajima”
Drama Sveti Georgije ubiva aždahu definitivno pripada jednom vremenu i jednom viđenju naše istorije, ali uspeva da uhvati korak i sa savremenim trenutkom
Novi film Predraga Ličine, zagrebačkog reditelja koji je često u Beogradu, doneće priču o zagrebačkim urbanim Srbima sedam godina pre rata. O tome Ličina govori za „Vreme“
Banksy je u Beogradu! Dela jednog od najznačajnijih umetnika na planeti, i njegove antiratne, antizagađivačke, antiizrabljivačke i nadasve antizaglupljivačke poruke predstavlja slovenačka galerija „Deva Puri“, koja je pre 12 godina dovela i Pikasa
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!