Od momenta kad je sredinom avgusta ovaj potpisnik shvatio kako je poslednji trenutak da konačno napiše prvi tekst o australijskoj grupi King Gizzard & the Lizard Wizard – pošto je postalo jasno da tada objavljeni album Flight b741 ima posebno važno mesto u njihovoj karijeri – ovaj bend je već stigao da pre neki dan najavi novo izdanje. Ništa čudno, pošto je i ovaj koga prikazujemo ravno dvadeset šesti po redu od debija iz 2012. (prosek od dva godišnje, a 2017. i 2022. su izdali čak pet!). To je opasnost sa ovim sastavom iz Melburna – oni evoluiraju, menjaju se i objavljuju novu muziku brzinom interneta, a to je brže nego što mi stižemo da je pošteno preslušamo i opišemo.
King Gizzard & the Lizard Wizard su jedna od najneobičnijih alternativnih rok pojava svih vremena. Članovi Stu Mackenzie, Ambrose Kenny-Smith, Cook Craig, Joey Walker, Lucas Harwood i Michael Cavanagh manje ili više su drugari iz istog kraja, koji su od okupljanja 2010. ostali zajedno (samo je bubnjar i menadžer Eric Moore nedavno rešio da odustane). Širi umetnički krug oko grupe obuhvata još nekolicinu stalnih saradnika – među njima se ističe dizajner Jason Galea, čije kreacije tvore perfektno otkačeno vizuelno tkivo, često na ivici digitalnog treša, u kome se njihova jednako otkačena muzička izdanja osećaju kao kod kuće.
Da se radi o potpuno nesvakidašnjoj pojavi, postalo je jasno tokom vremena. Svaka ploča donosila je drugačiji stil, te je King Gizzard & the Lizard Wizard i sada veoma teško žanrovski klasifikovati, osim kao originalan i izuzetno intenzivan gitarski bend, od koga nikad ne znate šta da očekujete: snimali su albume na kojima je mašta cvetala u svim mogućim rokerskim stilovima – od garažnog roka, preko neo-psihodeličnog popa i heavy metala, do stoner rocka, uključujući upotrebu teremina i drugih elektronskih instrumenata. U njihovim numerama rasprostrtim na raznim albumima pojavljivali su se isti likovi, da bi fanovi sve to krstili imenom “Gizzverse” – za paralelni univerzum u kome nam bend stalno priča nove priče sa junacima koje smo već upoznali, od kojih su neki i sami članovi grupe.
Svako izdanje bilo je iznenađujuće drugačije, euforično, duhovito i uzbudljivo živo, delujući kao moćna antiteza stanju stupora u koje je zapala svetska popularna muzička scena, zakrčena hipreprodukcijom epohalnih razmera. Svojim raskalašno nepredvidljivim delovanjem King Gizzard & the Lizard Wizard su sačuvali oduševljenje za muziku kao takvu i pokazali nam kako je i dalje moguće stvarati je spontano, mimo svih algoritama i kalkulacija. Kroz poslovično kompetentnu svirku, oni kao da su svakim svojim albumom hteli da spasu drugi žanr rokenrola… Broj vernih fanova je zbog toga eksponencijalno rastao, te su do danas postali jedan od najpoznatijih savremenih underground kult fenomena – više od običnog benda, na ivici pretvaranja u globalni pokret.
Jedan od najboljih dokaza da su King Gizzard & the Lizard Wizard uspeli u tome da sačuvaju muziku od izlizanosti, svakako je zasad poslednji projekat pod imenom Flight b741 – na kome iz nekog razloga očigledno namerno zvuče kao pomahnitali unuci legendarnih kalifornijskih hipi-ikona Grateful Dead. Baš Grateful Dead su, vrlo je moguće, praoci pobune koju praktikuju King Gizzard & the Lizard Wizard. Njihovo postojanje je dugo godina davalo socijalni temelj i razlog za okupljanje hipi i posthipi zajednici – baš kao što i mladi naslednici to rade sa svojom zajednicom rasutom po društvenim mrežama.
ČAROBNI GUŠTERI
King Gizzard & the Lizard Wizard su živa studija istorije rok muzike, naročito one iz sedamdesetih, propuštene kroz fokus XXI veka. Za njih je rokenrol, naprosto, i dalje važan – preoblačeći se u njegove mnoge odežde, KG&tLW ga oživljavaju na način na koji današnji klinci to jedino i mogu: oni ulaze u uloge rok ličnosti što vernije, u pokušaju da obećanje slobode koje su one donele održe i dalje živim. Izgleda da je cosplay (kostimiranje) – jedini način da se to danas uradi.
Izvanredni Flight b741 najbolji je pokazatelj koliko su daleko došli u svom nastojanju da očuvaju relevantnost rokenrola. U potpuno obrnutom procesu od sveopšte digitalizacije, album je snimljen tako što su članovi grupe utakli u struju svoje gitare bez ikakvih pedala i kroz jeftina pojačala počeli da sviraju, slažući glasove i dodajući usnu harmoniku. Kao što kažu u Field of Vision, rugajući se intelektualnom pristupu rokenrolu i slaveći njegovu zabavnu prirodu – ovo je “silly billy”… Ključne pesme: Mirage City, Raw Feel, Le Risque, Sad Pilot, Daily Blues, te naslovna numera, epski su raspevane i raskošne, na način koji decenijama nismo čuli od velikih istorijskih bendova. Savremeni rokenrol u verziji King Gizzard & the Lizard Wizard ne zvuči umorno, nego puca od životnih sokova, prosto da ne poverujete da je tako nešto još uvek moguće…
Ali moguće je! Flight b741 deluje kao imaginarno remek-delo iz 1974, klasični album koji smo trebali da čujemo, ali – nekom greškom – evo sve do ovog časa nismo. Kao “bolja prošlost” koja nas pohodi u našoj tmurnoj sadašnjosti 2024, King Gizzard & the Lizard Wizard teraju da ispravimo kičmu, udahnemo vazduh i bar još jednom se oduševimo životom.
U toku je velika borba za dušu muzike. Ishod je krajnje neizvestan, ali ako su King Gizzard & the Lizard Wizard na našoj strani, jasno je da su nam izgledi za pobedu mnogo veći.
What you gotta do is find that person you hate
And grab ‘em by the hand, look ‘em in the eye, and say
“I love you”
(Daily Blues)