
Kultura sećanja
Vlada Divljan dobija bistu u Zagrebu
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Oko 1000 potpisnika svih struka filmskih radnika uputilo je pet zahteva Filmskom centru Srbije kojima traže da se članovi komisije koji odlučuju o kandidatima konkursa biraju po zakonu
„Prema članu 18. Zakona o kinematografiji, članovi konkursnih komisija mogu biti samo istaknuti umetnici i stručnjaci iz oblasti kinematografije. Međutim, uočili smo da na prethodnim konkursima ovaj zakonski propis nije u potpunosti poštovan, što dovodi u pitanje transparentnost i profesionalnost procesa odlučivanja“, konstatuje se u prvom od pet zahteva koje su Filmskom centru Srbije uputila, može se reći cela struka.
Zahtev kojim traže „da se na budućim konkursima Filmskog Centra Srbije članovi komisija biraju isključivo iz redova istaknutih umetnika i stručnjaka iz oblasti kinematografije, kako to propisuje Zakon o kinematografiji“, potpisalo je šest udruženja: Udruženje filmskih umetnika Srbije, Asocijacija filmskih reditelja Srbije, Udruženje scenarista Srbije, Udruženje filmskih producenata Srbije, Udruženje filmskih animatora Srbije i AVP zaštita Srbije (Organizacija za zaštitu prava audiovizuelnih producenata).
Konkretni primeri
Skupljeno je oko hiljadu potpisa filmskih autora, snimatelja, scenarista, producenata, scenografa, kostimografa, animatora, dokumentarista.
Jedan od konkretnih primera njihovog nezadovoljstva je sledeći:
Članovi komisije koja je odlučivala o poslednjem konkursu za dugometražni igrani film FCS-a bili su Marko Novaković (RTS) Igor Onič (filmski distributer) Filip Kovačević (reditelj), Slaviša Čurović (glumac) i Ivan Mićić (filmski distributer).
„Kao što smo naveli, u zakonu piše da članovi komisije mogu biti samo istaknuti umetnici i stručnjaci iz oblasti kinematografije“, kaže za portal „Vremena“ Srđan Dragojević reditelj i scenarista.
„U ovoj komisiji su dva distributera. Oni su svakako stručni u oblasti kojom se bave, ali o filmovima treba da procenjuju profesionalci nekih drugih struka“, kaže i ukazuje da je Slaviša Čurović više crnogorski glumac nego srpski, te da je glumio u Malom Budi filmu Danila Bećkovića koji je dobio novac na ovom konkursu.
U tom kontekstu možda bi trebalo dodati i da je reditelj Filip Kovačević (1989) prema IMDb-u snimio dva kratka filma i jedan dugometražni, a da sledeći treba očekivati iduće godine, te da ga status istaknutog umetnika koji se zahteva zakonom tek čeka.
Podsetimo, od 59 filmova aktuelna komisija je izabrala četiri: Soba za dečaka koji potpisuju scenarista Ranko Božić i reditelj Miloš Avramović, 2030 scenariste Dimitrija Vojnova i reditelja Danila Bećkovića, Jeza scenariste Davida Jakovljevića i reditelja Siniše Cvetića, i Sportsko srce scenariste Đorđa Milosavljevća i reditelja Milana Karadžića.
Sve po zakonu
Osim stručnosti članova komisije, filmski radnici traže od FCS-a sledeće:
Da se članovi komisija biraju na predlog profesionalnih udruženja iz oblasti filmske umetnosti i industrije, kako bi se osigurala stručnost, objektivnost i poverenje u rad komisija.
Da se sastav svake konkursne komisije, kao i biografije članova, objave na zvaničnom sajtu Filmskog centra Srbije pre početka rada komisije, kako bi se osigurala transparentnost i poverenje javnosti.
Da se procena projekata vrši isključivo na osnovu umetničkih i stručnih kriterijuma iz člana 18. Zakona o kinematografiji, uz stručnu evaluaciju sadržanu u odlukama i obrazloženjima za svaki prijavljeni projekat koji učestvuje na konkursu.
Da se sprovede evaluacija uspeha konkursnih komisija u proteklih 10 godina, kako bi se utvrdilo koliko su odluke komisija doprinele razvoju srpske kinematografije, koliko su projekti podržani na konkursima ostvarili uspeh na domaćem i međunarodnom nivou, koliko filmova je snimljeno, te da li su kriterijumi bili pravično i dosledno primenjivani.
Potpisnici ovog zahteva očekuju od FCS-a da će „na budućim konkursima pokazati maksimalnu posvećenost pravednosti, transparentnosti i poštovanju zakonskih normi“.
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve