Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Dodelom nagrada i projekcijom filma „Ruski konzul“ koji je posvećen Žarku Lauševiću, završen je 52. Fest. Najbolji film je ruski „Gospodar“
Večeras je završen 52. FEST dodelom nagrada i projekcijom filma „Ruski konzul“.
Film „Gospodar“ ruskog režisera Jurija Bikova dobio je nagradu „Beogradski pobednik“ kao najbolji film u glavnom takmičarskom programu, nagradu za najbolju režiju dobio je Mladen Đorđević za film „Radnička klasa ide u pakao“, dok su Slavica Šnur i Vlatka Vorkapić dobitnice nagrade za najbolji scenario za hrvatsko-srpski film „Sveta porodica“.
Srpska glumica Ivana Vuković dobila je nagradu za najbolju žensku ulogu u filmu „Za danas toliko“, dok je nagrada za najbolju mušku ulogu dodeljena Palestincu Salehu Bakriju za ulogu u filmu „Nastavnik“.
Film „Ruski konzul“ u režiji Miroslava Lekića, po istoimenom romanu Vuka Draškovića posvećen je Žarku Lauševiću, kome je naslovna uloga u ovom filmu bila poslednja.
Film govori o srpsko-albanskim odnosima na Kosovu i Metohiji 70-ih godina 20. veka. Glavni junak filma, srpski doktor Ilija Jugović koga glumi Nebojša Dugalić, po kazni dobija premeštaj bolnicu u Prizrenu. Tu upoznaje profesora istorije Ljuba Božovića, samozvanog Ruskog konzula, naizgled psihijatrijskog pacijenta koji tvrdi da će uskoro “Rusija opet postati Rusija, a Kosovo će opet biti srpsko”. Protiv Božovića se okreću lokalni albanski moćnici, separatisti. Doktor Jugović ga brani.
Najavljujući film, reditelj Miroslav Lekić koji je i koscenarista sa Igorom Bojovićem, rekao je da ta dramatična priča ima “izrazitu refleksiju na stvarnost koju živimo”.
Naveo je i da film „anticipira vreme koje će doći. Naravno, ni Vuk, ni mi nismo pokušavali da se bavimo potencijalnim rešenjima, nego smo hteli da pokažemo način na koji je možda jedino moguće izaći iz problema koji je i sada aktuelan”.
Vuk Drašković smatra da nas “i film i roman vraćaju i dočaravaju nam 70-e i 80-e godine prošlog veka, kada je došlo do erupcije kosovskog vulkana čija će se lava ubrzo iza toga razliti po celoj onoj velikoj državi koja se zvala Jugoslavija. Vremena zla iz 90-ih nema ni u romanu ni u filmu, ali se u njima ubedljivo čuje topot nadolazeće nesreće”, rekao je Drašković.
Osim Lauševića i Dugalića, u filmu glume i Paulina Manov, Svetozar Cvetković, Visar Vishka, Danica radulović, Nada macanković, Mensur Safqiu, Enver Petrovci, Ljubiša Savanović i Petr Zekavica.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve