Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Tradicionalno, na 13. Beogradskom festivalu evropske književnosti koji počinje sutra, najavljeni su susreti sa autorima koji nisu odustali od istraživanja sveta, i koji postavljaju pitanja ne bivajući zadovoljni ni postojećim pitanjima, a pogotovu ne postojećim odgovorima
U utorak počinje 13. Beogradski festival evropske književnosti u organizaciji izdavačke kuće „Arhipelag“, a njegova publika će u Domu omladine do 6. juna moći da prati čitanja poznatih pisaca ekskluzivnih gostiju Festivala, kao i panel o savremenoj književnosti i kulturi.
Zamišljen je kao nedelja vrhunske književnosti, 12. Beogradski festival evropske književnosti odvija se pod motom: „Najbolje od svega. Najbolje za sve.“
Gosti Beogradskog festivala evropske književnosti su nemački romansijer Luka Kizer, čiji je roman Zato što je nešto bilo u vodi 2023. godine nominovan za Nemačku književnu nagradu, jedna od najznačajnijih savremenih slovenačkih književnica Gabrijela Babnik, jedna od autorki antologijske edicije 100 slovenskih romana, španski esejista, politikolog i balkanolog Miguel Roan, pisac knjige o savremenom Beogradu, kao i jedan od najznačajnijih savremenih srpskih proznih pisaca Veselin Marković, koji poslednjih godina živi u Strazburu.
Gojko Božović, osnivač i glavni urednik „Arhipelaga“, kaže za „Vreme“ da se raduje „novom susretu sa čitaocima na Beogradskom festivalu evropske književnosti. Već trinaest godina imamo tu podršku i zbog toga nastavljamo s tim susretima sa evropskim i srpskim piscima, razgovarajući o novim knjigama i o knjigama koje su obeležile naše čitalačko iskustvo, o novim pitanjima kulture i književnosti.“
Ističe da je „Beogradski festival evropske književnosti festival autorske književnosti. To je pokretački razlog ovog Festivala i osnova za izbor autora i za izbor tema na ovom Festivalu.“
„Kada govorim o autorskoj književnosti, onda mislim na književnost koja nije odustala od istraživanja poetike kojom govori i sveta koji predstavlja, na književnost koja postavlja pitanja ne bivajući zadovoljna ni postojećim pitanjima, a pogotovu ne postojećim odgovorima, na književnost koja nije odustala od ideja, na književnost koja je umetnost reči i izraz slobode, na književnost koja nije politički korektna, niti se zadovoljava ma kojom društvenom poželjnošću“. Kaže Gojko Božović.
Festival je, naravno, neprofitan događaj, svi događaji su otvoreni za posetioce.
Beogradski festival evropske književnosti jedan je od najposećenijih književnih događaja u Srbiji. Njegova publika je vrlo raznovrsna u generacijskom pogledu, jer je ciljna grupa mnogo šira od uobičajene publike književnih događaja.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve