Od Almodovara do Majka Lija, 80 filmova na ovogodišnjem jubilarnom Festivalu autorskog filma koji će biti obeležen na originalan način
Umesto monografijom i tradicionalnom proslavom, Festival autorskog filma obeležiće 30. rođendan u petak 22. novembra, u svom duhu, projekcijom kratkog filma čiji je autor jedan od njegovih laureata.
Biće to kratki film Pogled u svet Marka Đorđevića koji je na FAF-u pobedio 2019. godine sa filmom Moj jutarnji osmeh, o dečaku koji svakog dana crta prizore iz naselja i podnosi ih kao izveštaj neobičnom obućaru, oslovljavajući se međusobno sa kapetane i naredniče.
„Na neki način, taj film je u potpunosti u Markovom duhu i njegovom autorskom senzibilitetu ali predstavlja i onu vrstu poetskih i filozofskih vrednosti koji Festival autorskog fllma ovih 30 godina predstavlja beogradskoj publici“, istakao je reditelj Srdan Golubović, selektor festival.
Almodovar
Glavni program FAF-a počeće filmom Pedra Almodovara Susedna soba, a narednih nedelju dana slediće ga još 80 filmova u osam bioskopskih sala u Beogradu i sedam u unutrašnjosti.
Susedna soba je priča o prijateljstvu, ali i o teškim odlukama, koja je izazvala veliku pažnju kritike i publike, posebno jer je to prvi dugometražni film Almodovara snimljen u potpunosti na engleskom jeziku. Film istražuje duboke veze prijateljstva, fokusirajući se na odnos dve žene, koje tumače Džulijan Mur i Tilda Svinton.
“U ovom filmu Tilda Svinton i Džulijan Mur nose težinu celog filma na svojim ramenima, i to spektakularno. Imao sam sreće da su obe odigrale pravu glumačku majstoriju. Tokom snimanja, u nekim trenucima, i ekipa i ja smo bili na ivici suza dok smo ih gledali. Bilo je to veoma emotivno snimanje, i na neki način, osećam se blagosloveno što sam bio deo njega”, istakao je Almodovar.
Glavni program
Dva su važna pravca festivala: Takmičarska selekcija sa 12 filmova uglavnom novih, mladih autora, dok su u Glavnom programu dela već poznatih i važnih autora.
Tako u Glavnom programu, osim Almodovara, organizatori ističu i druga velika filmska imena koji ranije nisu snimali autorske filmove: Žaka Odrijara i njegov film Emilija i Kirila Srebrenikova sa filmom Limonov.
U Glavnom programu su i filmovi Majka Lija (Bolne istine), Džošua Openhajmera (Kraj), Muhameda Rusolfa (Seme svete smokve), koji će, iako ga je radio iranski reditelj, biti nemački kandidat za Oskara, a nemoguće je ne preporučiti i film Seme svete smokve iranskog reditelja Muhameda Rasulofa koji je tajno sniman u Iranu, a autor je sada u egzilu, Potrebe jedne putnice Hong Sua Sua koji snima i do četiri filma godišnje, zatim pobednika Sandensa Suho, koji potpisuju Astrid Ronder i Fernanda Valadez , Veliko putovanje Migela Gomeša…
Mogućnost raja
U takmičarskom programu dominiraju filmovi koje su režirale žene, a uočena je i tendencija približavanja približavanja bioskopskog i autorskog filma. I to ne u smislu nekog jeftinog populizma, nego u smislu pojavljivanja arhetipskih obrazaca kao što su humor i emocionalno saživljavanje sa likovima. U tom smislu je značajan film Sve što zamišljamo kao svetlost indijske autorke Pajal Kapadije koji je osvojio Gran Pri žirija u Kanu i film Crni pas kineskog autora Guan Hua.
Foto: PromoMogućnost raja
U takmičarskom programu je i premijera jednog domaćeg filma – Mogućnost raja Mladena Kovačevića o životima likova na neimenovanom rajskom ostrvu, koji je, prema rečima reditelja, inspirisan Danteovim Čistilištem iz Božanstvene komedije.
“Mogućnost raja ispituje tu neumornu ljudsku potragu za srećom, tenziju između ljudskih očekivanja i realnosti sveta u kome žive, koja je očigledna čak i ako žive na rajskom ostrvu“, naveo je Kovačević.
Film je nastao u srpsko-švedskoj koprodukciji, a svetsku premijeru je imao u selekciji Dani autora na Filmskom festivalu u Veneciji.
Hrabri Balkan
Festival autorskog filma obeležava i mali jubilej selekcije „Hrabri Balkan“ – deset godina, a prikazaće u tom programu 12 ostvarenja koje povezuje obračun sa pripadnošću i nasleđem, sa praksama ćutanja i zaborava.
Foto: PromoMiris sveže farbe
Da podsetimo, program „Hrabri Balkan“ istražuje nove pravce u autorskom filmu, otkivajući upečatljive glasove i njihove filmove svih rodova, žanrova, formata i trajanja, a koji dolaze sa Balkana ili govore o Balkanu.
Za zatvaranje, uz ceremoniju dodele nagrada, odabran je film Bolne istine doajena autorskog filma Majka Lija.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na festivalu Horor filma obeleženo je 40 godina od premijere filma „Davitelj protiv davitelja“. Branislav Zeremski, čija je glumačka karijera tada počinjala, podelio je nekoliko uspomena na to vreme
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!