Prošlo je 30 dana tokom kojih je država mogla, da je htela, da otkupi kompleks Stare šećerane i tako sačuva ovo kulturno dobro. Organizacija Beograd u pokretu traži garancije od novog vlasnika da neće srušiti ovo zdanje
Organizacija Beograd u pokretu saopštila je da je istekao rok od 30 dana koji je država imala da iskoristi pravo preče kupovine u slučaju Stare šećerane, zbog čega su bili prinuđeni da se obrate novom vlasniku kompaniji Vrenje d.o.o. i zatraže pisane garancije i projekat da objekat neće biti srušen.
Kako je naveo izvršni direktor organizacije “Beograd u pokretu” Nikola Radin, zgrada šećerane ima kulturno-istorijski značaj, zbog čega i traže garancije da neće biti srušena.
“Ovaj zahtev nije samo pitanje očuvanja objekta, već i poštovanja nasleđa i vrednosti koje predstavljamo. Sa obzirom na to da država nije iskoristila pravo preče kupovine uprkos obećanjima, jasno poručujemo da nam ne trebaju ‘TikTok ministri’, već ozbiljni ljudi koji drže svoju reč i koji su spremni da se odgovorno odnose prema kulturnom nasleđu i javnom interesu”, poručio je Radin.
Država nije učestvovala
Podsetimo, 11. juna Šećerana je prodata na javnom nadmetanju, firmi koja proizvodi alkohol za 690 miliona dinara. Država nije ni učestvovala na licitaciji.
Gradski parlament je 2022. godine ovaj prostor proglasio za kulturni centar koji, kako je govorio tadašnji zamenik gradonačelnika Goran Vesić, neće moći da se koristi za komercijalne sadržaje, već samo za kulturu, obrazovanje i turizam.
„Restauriraćemo sve objekte na tom prostoru jer su oni pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Tamo će ostati KPGT, koji je već postao svojevrsni brend tog prostora, napravićemo pozorišta, galerije, prostore za IT hab, sve ono što je namenjeno obrazovanju i kulturi, i konačno ćemo zaštititi taj prostor“, obećavao je Vesić u februaru 2022. godine.
Obećanja dva ministra
A onda je aprila ove godine Vlada Srbije donela odluku o promeni Prostornog plana „Beograda na vodi“. Tako je data dozvola da se ovo naselje proširi na dodatne parcele na području Savskog venca i Starog grada, ali i Novog Beograda i Čukarice. Među tim parcelama je, kako se moglo videti na mapi objavljenoj uz odluku Vlade, i prostor Stare šećerane.
Dan pre licitacije, dva ministra, građevinarstva Goran Vesić i kulture Nikola Selaković, obišli su Staru šećeranu uveravajući da će sve biti po zakonu, odnosno, da se kulturno dobro neće prodavati.
Selaković jer rekao da je „ovaj prostor pod zaštitom države, kao kulturno dobro od najvišeg značaja. On to mora i treba da ostane“.
Na licitaciji nije učestvovala država, iako je imala prava. S obzirom da je Stara šećerana kulturno dobro, država je po Zakonu o kulturnim dobrima iz 2021. godine imala prava i preče kupovine. Još uvek se očekuje da će ona iskoristiti to svoje pravo i spasti Šećeranu. Naime, po zakonu država ima prava da u roku od mesec dana otkupi Šećeranu od Vrenja po ceni po kojoj je danas prodata.
Neposredno nakon licitacije, ministar Goran Vesić je rekao da “ nažalost, država ne može da utiče na rad stečajnih upravnika. Ono što može da učini država je da iskoristi pravo preče kupovine što se nadam da ćemo da učinimo“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Roman „NGDL“ krasi vedar humor što i odudara od mračnog talasa u kojem je bilo nekoliko istaknutih romana, a koji su temu obrađivali u domenu odurnog, groteskno ružnog i neugodnog – obrazložio je žiri Ninove nagrade razloge zbog kojih je nagradio ovaj roman Marinka Arsića Ivkova
Umetnički sindikati Narodnog pozorišta u Beogradu stupaju u štrajk upozorenja. Jedan sat pre početka predstava na Velikoj, a zatim i na Sceni „Raša Plaović“, razgovaraće sa publikom
Pozivu studenata na generalni štrajk u petak odazvali su se i kolektivi ustanove kulture koje su na republičkom i gradskom budžetu, arhitekte zovu na skup ispred Generalštaba, NBS poručuje da je studentska kuća…
U Prestonici kulture Užice su zadovoljni do sada ostvarenim, i najavljuju da oni glavni rezultati tek predstoje. Zadovoljno je i Ministarstvo kulture. Samo opozicija nije, pogotovo što sud ne reaguje na njihove krivične prijave zbog korupcije
Iz saopštenja Srpske pravoslavne crkve sledi jednostavan zaključak: studenti koji protestuju su antihristi, a Aleksandar Vučić otelovljenje svetosavskih vredosti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!