
Pop kultura
Ušuškan svet porodice Mumin
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Izložba savremene vizuelne umetnosti Dokumenta, najznačajnija u svetu posle Venecijanskog bijenala, koja se svake pete godine organizuje u Kaselu, zatvorena je prošle nedelje
Ako ste u toku poslednja tri meseca, zaključno s 23. septembrom, na železničkim stanicama u Nemačkoj tražili kartu za Kasel, s odlaskom rano ujutru i povratkom kasno uveče istog dana, moglo vam se lako desiti isto što i meni: da vas prodavac pita da li idete da vidite „Dokumenta“. Čuvena izložba savremene vizuelne umetnosti, „Dokumenta“, sigurno najznačajnija u svetu posle Venecijanskog bijenala, a koja se svake pete godine organizuje u Kaselu, postala je do te mere prepoznatljiv i medijski sveprisutan kulturno-turistički target, da nije čudo što u taj grad ne možete otputovati, bar ne na jedna dan, a da se prodavac karata ne doseti razloga.
Ova opšta demokratizacija u konzumiranju savremene vizuelne umetnosti, pravu potvrdu dobija tek kada se stigne u Kasel: od redova u turističkom birou već na stanici, preko brojnih oznaka koje usmeravaju publiku ka „Dokumentima“ (četiri izlagačka prostora su grupisana, a peti je odvojen) do atmosfere na samoj izložbi, s nepreglednim rekama ljudi koji preleću od jednog do drugog eksponata, panično fotografišući sve, pa i natpise ispod radova. Ovom utisku velike pijace i njoj odgovarajućeg haosa ne doprinose samo sastav i ponašanje posetilaca već i „mizanscen“ same izložbe, koji nije pregledan i jasan, pa neko značajno delo može da se previdi zbog toga što je zatureno u mrtvom uglu.
Neodstatak prostornog plana može da se protumači i kao ekstenzija nedostatka koncepcijskog plana, koji kao da i sami kustosi izložbe, Rodžer M. Bergel i Rut Noak, duhovito priznaju u prvoj rečenici teksta u katalogu: „Velika izložba nema formu.“ Ipak, jedna koncepcijska linija uočava se u odluci kustosa da, pored najnovijih, izlože i brojna dela iz istorije savremene umetnosti, e da bi se uspostavio dijalog između jednih i drugih. Ili, opet, rečima kustosa: „Iako to može da deluje čudno, imajući u vidu da su ‘Dokumenta’ izložba savremene umetnosti, mi mislimo da je to nužno zato što većina formi i formata dolazi s prilično dugačkom prošlošću.“ Bez obzira na pitanje (ne)opravdanosti ovakvog koncepta za izložbu savremene umetnosti, ostaje činjenica – uočena u većini kritika koje su, inače, bile dosta negativne – da taj istorijski dijalog, zbog izbora radova ili njihovog rasporeda, nije postignut. Međutim, koliko god to zvučalo kao čista blasfemija današnjim kustosima (ili kuratorima, kako ih već i mi zovemo), izložbe se još uvek posećuju zbog samih dela, a ne koncepata… Zato je ovaj tekst i zamišljen kao intimno putovanje kroz „Dokumenta 12“, uz zaustavljanje kod samo nekih od dela koja su meni lično bila značajna.
LIKOVNOST FILMA: Jedan od najvećih prostora na izložbi dobio je američki glumac Harvi Kajtel. Reč je, zapravo, o filmu Retake with Evidance, poznatog irskog autora Džejmsa Kolemana, koji se projektuje u velikoj i praznoj kocki, s ekranom koji zauzima skoro celu površinu u pozadini. Iako u ovom velikom i praznom prostoru nema stolica, pa publika gleda film sedeći na podu duž tri zida, ili ležeći negde u sredini, organizacija prostora i gledalačka perspektiva odgovaraju bioskopu, ili „sceni kutiji“ klasičnog teatra.
Osim u ovakvom prostornom odnosu s publikom, teatarski element je prisutan i u samom filmu, i to na više nivoa: Kajtel govori tekstove iz antičkih tragedija, prizori više liče na snimljeno pozorište, nego na film. Glumac je obučen u neutralnu, privatnu tamnu odeću, a kreće se kroz prostor koji je, očigledno, scenografski konstruisan, iako namerno nije scenski označen: često se bela pozadina stapa s belim tlom, pa deluje kao da Kajtel hoda kroz oblake ili neko nedefinisano i nestvarno područije, a samo se ponekad javljaju konkretnije prostorne oznake – skulptura božanstva, ili antički stubovi. Ova sofisticirana likovnost filma, u spoju s monumentalnošću prostora za publiku, značajem samog teksta i Kajtelovim čvrstim i suspregnutim stilom igre – stvara utisak grandioznosti, uzvišenosti, dostojanstvenosti, prefinjenosti. To može, s druge strane, da stvori i efekat patetičnog i megalomanskog, ali ne treba zaboraviti da ranije navedeni kvaliteti, postignuti filmskim, pozorišnim i arhitektonskim sredstvima, u potpunosti odgovaraju izvornoj, značenjskoj i formalnoj monumentalnosti tragedije kao žanra.
Naziv rada savremenog kineskog umetnika Lua Haoa Svedočanstvo o ulici Šangan 2006 sugeriše dokumentaristički pristup, pa gledalac očekuje da vidi izložbu fotografija ili video-zapis. Umesto takvog, klasičnog dokumentarističkog pristupa, susrećemo se s nekoliko dugačkih traka oslikanog tekstila, nalik drevnim svitcima, na kojima je prikazan savremeni izgled (kao što se i kaže: iz 2006) te pekinške ulice. Rad je tehnički vrlo minuciozan, s finim i sitnim potezima četkom, u najboljoj tradiciji kineskog realističkog slikarstva, koje je i u drevno doba služilo za prikaz arhitekture. Dakle, prvi i najoštriji kontrast leži u spoju vrhunske tradicionalne tehnike i krajnje moderne tematike.
Pored ovog, rad sadrži još jedan kontrast koji, blago i gotovo neprimetno, unosi nekakvo osećanje nelagodnosti: iako je reč o velikoj aveniji (deli Peking na dva dela – Zabranjeni grad i Trg Tjenanmen) s ogromnim zgradama državnih institucija i modernih poslovnih centara, iako se u njoj odvija dinamičan privredni i politički život, iako je autor sporadično prikazivao i saobrćaj – nigde nema ljudske figure. Ovaj uznemirujući osećaj otuđenosti, koji se iz dela spontano razvija, dobija dodatno značenje ako se poznaje i konkretan kontekst. U tom delu Pekinga, rušena su i raseljavana čitava naselja da bi se sagradila ova ogromna zdanja i to, uglavnom, zarad priprema za Olimpijadu 2008. Tako se ispostavlja da rad koji sebe svesno situira u tradicionalnu i, pri tome, dekorativnu umetnost – još je za vreme dinastije Ming larpurlartistički pristup bio ideal kineske umetnosti – krije diskretne podzemne tokove društvene kritike. Ova kritika se uklapa i u aktuelne zahteve, pa i pritiske zapadnih medija i politike da Kina, u susret Olimpijadi kao najvećem planetarnom događaju, podigne univerzalne standarde ljudskih prava.
PUT KUĆI: Među izložbama fotografija, koje čine bitan segment ovogodišnjih „Dokumenata“, ističe se rad Južnoafričkog umetnika Davida Goldblata, Transport KvaNdebela; odlazak na posao, povratak kući iz 1983. godine. Fotografije su poređane u spojenom nizu, kao kadrovi filmske trake, a taj utisak „narativnog toka“ poduprt je i autorovim vrlo kratkim, ogoljenim komentarima ispod slika, koji objašanjavaju da pratimo vremenske sekvence iz „odlaska na posao i povratka kući“ radnika koji žive u crnačkom getu pored Pretorije. U Goldblatovoj naraciji svesno je stvoren efekat vremenskog sažimanja: radnike pratimo samo u istovetnim situacijama odlaska na posao i povratka kući, dok je ceo njihov radni dan, kao i ono malo vremena što budni provode kod kuće, preskočen. Tako je stvoren mučan efekat zatvorenog kruga, u kome su početak i kraj identični – odvijaju se noću, u autobusu, u stanju krajnje iscrpljenosti (iz autorovih natpisa saznaje se da transport traje nekoliko sati, da radnici odlaze od kuće u tri sata ujutru, a vraćaju se iza deset uveče). Snažan društveni angažman ove izložbe proizilazi, u prvom redu, iz njene dramaturgije, koja direktno ukazuje na pakleni ritam i pakleno trošenje života pod aparthejdom, ali se on čita i iz imanentnih likovnih vrednosti fotografija: dramatičnog crno-belog kontrasta, razlivenih obrisa nalik ovim isceđenim životima, tematskog naglaska na prikazu umora i iscrpljenosti. Sve u svemu – jasno, čestito, smelo, lepo i uzbudljivo delo.
Bugarin Nedko Solakov je bio i ostao duhovit i iskren umetnik. Ove vrednosti su veoma prepoznatljive u autorovom delu, ali one ujedno predstavljaju i gotovo jedinu vezu između dva, s formalne tačke gledišta, bitno različita Solakovljeva rada prikazana u Kaselu, a koja potiču i iz različitih perioda njegovog stvaralaštva. Uzgred, dijalog između ova dva dela jedan je od retkih smislenih spojeva koje su kustosi usepli da razviju između najnovijih ostvarenja savremene umetnosti i njihovih „preteča“.
Naziv prvog rada, Top secret, postaje posebno provokativan kada se vidi da dolazi iz 1989. godine, kada je i u Bugarskoj i u celoj Evropi komunistički sitem proživljavao poslednje dane. Solakov pravi instalaciju od jedne drvene, starinske kartoteke s raznim dokumentima (pismima, fotografijama, crtežima, itd.) i video-zapisa na kome se listaju i komentarišu ti materijali. Na prvi pogled, to bi trebalo da stvori utisak dokumentarističke rekonstrukcije prošlosti dugo godina zapečaćene u policijskim kartotekama komunističke diktature; reč je, međutim, o parodičnoj, duhovitoj i popartističkoj inverziji, jer je ta prošlost izmišljena, a materijali samo liče na policijska dokumenta. Ipak, i pored ovog ironičnog efekta, pojačanog iskrenim priznanjem autora da je, početkom osamdesetih, i sam kratkotrajno radio kao volonterski doušnik (!), rad Top secret, koji je u doba svog prvog prikazivanja u Bugarskoj napravio veliki politički skandal, još uvek ima kritičku težinu. Ima je bar za nas u Srbiji, u kojoj su kartoteke još neotpečaćene, te se bivši doušnici i njihovi nalogodavci ležerno baškare u svim društvenim srutkturama.
Iako i on referiše na aktuelna i globalna društvena pitanja, drugi rad Solakova, Strahovi, posebno rađen za „Dokumenta“, manje sledi liniju angažmana prethodnog rada, a mnogo više njegovu intimističku, autorefleksivnu dimenziju. Sličnosti se tu završavaju, a počinju razlike, pogotovu one koje se tiču samog medija: umesto instalacije s videom, imamo „klasičnu izložbu“ s devedeset devet malih, stilizovanih, minimalističkih crno-belih crteža, nalik karikaturi ili nekim grafičkim arabeskama. Svaki od crteža praćen je autorovim komentarima, koji potvrđuju da su ironija i autoironija zaista najautentičnije vrednosti dela Nedka Solakova. Ispod jednog od crteža o brojnim modernim strahovima piše: „Kad sam bio mlad, imao sam strah da mi je penis mali; danas, kad mi je CV zaista veliki, taj konkretni strah je nestao.“
Da li ovaj značaj veličine umetnikovog CV-ja, koji uklanja i tako snažne i duboke strahove, može da posluži i kao sveobuhvatni, autoironični komentar industrije savremene umetnosti, čiji je jedan od najmoćnijih pogona upravo izložba „Dokumenta“ u Kaselu?
Jedan od umetnika čija su dela bila najzastupljenija na ovogodišnjim Dokumentima je Amerikanac Keri Džejms Maršal. Ovaj umetnik radi u različitim medijima i tehnikama – od stripa i kolaža, preko slikarstva do videa – ali je zato, na tematskom planu, fokusiran na sudbinu afroameričke populacije. U Kaselu su bila izložena i neka njegova, bar po obimu, reprezentativnija dela, ali su moju pažnju, ipak, privukla dva manja, a međusobno vrlo slična rada (neshvatljivo je zašto su ove slike, s obzirom na dijalog koji nesumnjivo uspostavljaju, bile razdvojene). Na obema slikama su prikazane crne figure na crnoj pozadini, na jednoj muška, a na drugoj ženska; figure se izdvajaju iz koloritski istovetne pozadine na osnovu kontura tela, koje je mogućno uočiti samo pod određenim uglom svetlosti, i pojedinih detalja, kao što je beli osmeh u jednom slučaju, ili crveno srce u drugom. Na prvi pogled, reč je o duhovitom štosu, osmišljenom u popartističkom stilu i sa, primarno, dekorativnim efektom. Međutim, ne treba sprovoditi veliko kritičarsko nasilje da bi se u ovoj, bazično dekorativnoj umetnosti osetilo jedno uznemirujuće osećanje i, sledstveno tome, socijalni angažman. Crni ljudi koji se u potpunosti „dezintegrišu“ na crnoj pozadini – to slikarsko rešenje postaje plastično, direktno, inteligentno i uzbudljivo svedočanstvo o nevidljivosti onih koji su drugačiji, o nedostatku prvo elementarne percepcije manjinskih društvenih grupa, a zatim i empatije i razumevanja za njihov položaj. Ovi radovi su osuda naše nesposobnosti i nespremnosti da vidimo i prihvatimo one koji su različiti, one koji se izdvajaju po tome što imaju, za razliku od nas, veliko srce i širok osmeh.
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve