Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Proglašenje dobitnice nagrade „Žanka Stokić“, koja je najveće priznanje za glumice, kasni godinu dana. Organizatori nemaju odgovarajuće objašnjenje
Iako je trebalo, prošle godine nije proglašena dobitnica glumačke nagrade „Žanka Stokić“, a trebalo jenema nikakvih naznaka da će njeni osnivači do kraja ove pozorišne sezone raspisati novi konkurs.
„Žanka Stokić“ je, zajedno sa Dobričinim prstenom, najvažnija glumačka nagrada u Srbiji. Dodeljuje se glumicama koje su svojim radom izuzetno doprinele srpskoj filmskoj, televizijskoj, i pozorišnoj umetnosti.
Njeni osnivači su Narodno pozorište u Beogradu, „Večernje novosti“ i Grad Požarevac.
Nagradu je inicirala Mira Stupica 2003. godine, tokom proslave šezdesetogodišnjice njenog rada kad su joj kolege dodelili titulu „Najveće srpske glumice prošloga veka“.
„Nisam ja najveća srpska glumica prošloga veka. Najveća glumica koju je srpsko pozorište imalo je Žanka Stokić, koja je nepravedno zaboravljena, a toliko je zadužila pozorišnu umetnost i našu kulturu. Zato molim našu kulturnu javnost da Žanku Stokić vrati na mesto koje joj pripada, i predlažem da se ustanovi glumačka nagrada koja će se zvati po njenom imenu“, rekla je Mira Stupica.
Od tada, nagrada je dodeljivana svake godine, a onda je 2019. odlučeno da postane bijenalna.
Tanja Bošković je trenutno poslednja dobitnica nagrade „Žanka Stokić“. Žiri je odluku doneo i saopštio 2021. godine, a nagrada je Tanji Bošković uručena naredne godine. Dakle, već treću godinu od proglašenja odnosno dve od dodeljivanja, na nagradu „Žanka Stokić“ se zaboravilo.
Molina Udovički Fotez, direktorka Drame Narodnog pozorišta s kojom smo juče razgovarali o ovome, kaže da „nagrada nije ukinuta“, čudi se „kako je već prošlo toliko vremena“, i ne zna zašto je napravljena pauza. Odgovornost prebacuje na „Večernje novosti“ zato što „oni su novinari, oni su i do sad vodili računa o tome“.
Uzgred pominje da se kasni i sa nagradom „Petar Banićević“.
Inače, to je nagrada koju Narodno pozorište dodeljuje mladom glumcu ili glumici, dakle nagradu koja osim Narodnog pozorišta nema ni jednog drugog ni osnivača ni organizatora od koga bi vreme njenog dodeljivanja moglo da zavisi, pa eto, ipak kasni.
Danas, iz „Večernjih novosti“, o sudbini „Žanke“ urednik kulturne rubrike Branislav Đorđević kaže za „Vreme“ da su se upravo dogovorili da će oni „kao i uvek, a u dogovoru sa Narodnim pozorištem i u zavisnosti od njihovog repertoara i obaveza, otvoriti konkurs za nagradu ’Žanka Stokić’ tokom ove godine“.
Šta se čekalo do sad, ni jedni ni drugi nemaju odgovarajuće objašnjenje.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve