U toku je istraga zbog tvrdnji da Britanski muzej skriva oltarske ploče iz Etiopije koje nikada nisu izlagane, zato što se smatraju toliko svetim da je čak i kustosima zabranjeno da ih pregledaju
Kancelarija poverenika za informacije (ICO) istražuje Britanski muzej zbog tvrdnji da je bio previše tajnovit u vezi sa nekim od najosetljivijih predmeta u svojoj kolekciji.
Radi se o grupi svetih etiopskih oltarskih ploča koje su bile skrivene od pogleda javnosti u muzeju više od 150 godina.
Jedanaest drvenih i kamenih tabeta, ploča za koje muzej priznaje da su ih opljačkali britanski vojnici nakon bitke kod Makdale 1868. godine, nikada nisu bili izloženi javnosti i smatraju se toliko svetim da je čak i kustosima i poverenicima institucije zabranjeno da ih pregledaju, preneo je Gardijan.
Etiopske vlasti godinama upućuju pozive da se ploče vrate u Etiopiju. Zagovornici povratka sada su podneli žalbu ICO tvrdeći da muzej nije otkrio ključne detalje internih diskusija o tabetima u skladu zahteva za slobodu informacija.
Returning heritage, neprofitna organizacija koja prikuplja informacije o kulturnoj restituciji, podnela je zahtev u avgustu 2023. i navodi da je u odgovoru muzeja izostavljen relevantan materijal, dok su druge informacije preterano redigovane.
Organizacija tvrdi da, iako Zakon o britanskom muzeju iz 1963, koji zabranjuje odlaganje predmeta osim u veoma ograničenim okolnostima, znači da bi tabeti sada mogli zakonito da budu vraćeni Etiopiji.
Vraćeni tekstil
Pre desetak dana 4600 kulturno značajnih predmeta, uključujući tekstil, keramiku i odeću, vraćeno je u Peru, njihovu zemlju porekla, iz Sjedinjenih Država i zemalja širom Evrope, uključujući Nemačku, Italiju i Švajcarsku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Vodeća evropska mreža civilnog društva za kulturno nasleđe Evropa Nostra kandidovala je kompleks Generalštaba za program „7 Najugroženijih“, zbog planova srpske vlasti da ga sruši
Saradnja Kvinsija Džonsa sa Frenkom Sinatrom, Aretom Frenkin ili Majklom Džeksonom, zauvek je promenila shvatanje popularne muzike i utrla put današnjim muzičkim zvezdama
Povodom 30 godina od smrti legendarnog rok muzičara Milana Mladenovića, ovog utorka će biti otvoren njegov Legat sa stalnom postavkom u Narodnoj biblioteci Srbije
Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i pogibija četrnaestoro ljudi, izvesno, privlači veliku pažnju u regionu. Jedan hrvatski medij se, međutim, dosetio kako da zaradi na ovoj nesreći
Ostavka je moralni i lični čin, podnosi se smesta i neopozivo. Umesto toga, posle smrti pod nadstrešnicom vlast obećava da će politički vagati i trgovati, da vidi na koga da svali „odgovornost“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!