29. juli, 2008. Bruklin
Dragi Džone,
to je pitanje o kojem sam, tokom godina, mnogo razmišljao. Ne mogu reći da imam nekakav jasan stav o prijateljstvu, ali da bih ti odgovorio na pismo (koje je u meni izazvalo kovitlac misli i uspomena), možda je sada pravi trenutak da pokušam da ga izrazim.
Kao prvo, držaću se muških prijateljstava, onih između muškaraca, i između dečaka.
1. Tačno je, postoje prijateljstva koja su prozirna i neambivalentna (da upotrebim tvoje izraze), ali na osnovu mog iskustva, njih nema mnogo. Ovo bi moglo imati veze još jednim izrazom koji si pomenuo: ćutljivost. U pravu si kad kažeš da prijatelji, muškarci, (na Zapadu barem) „nemaju običaj da govore o onom što osećaju jedan prema drugom“. Otišao bih korak dalje i dodao: muškarci nemaju običaj da govore o onome što osećaju – tačka. Pa ako ne znaš kako se tvoj prijatelj oseća, ili šta oseća, ili zašto se oseća tako kako se oseća, da li onda zaista poznaješ svog prijatelja? A opet, prijateljstva traju, često i dugi niz decenija, u toj nejasnoj zoni nepoznavanja.
Ja se u barem tri romana bavim se muškim prijateljstvima; to su u neku ruku priče o muškim prijateljstvima – Zaključana soba, Levijatan, i Proročka noć – i u svakoj od njih, ta ničija zemlja nepoznavanja koja stoji između prijatelja postaje prostor na kome se odigravaju drame.
Primer iz života. Već dvadeset i pet godina drugujem s jednim od svojih najbliskijih prijatelja, onih koje sam stekao kao odrasla osoba, a on spada među najnepričljivije ljude koje poznajem. Stariji je od mene (jedanaest godina), ali puno toga nam je zajedničko: obojica smo pisci, obojica smo potpuno zaluđeni sportom, obojica u dugovečnim brakovima s izuzetnim ženama i, ono što je najvažnije, i najteže opisati, imamo isti osećaj za to kako treba živeti – istu etiku muškosti. Pa ipak, koliko god da mi je do njega stalo, bez obzira na to što bih mu se u nevolji našao bez ikakvog razmišljanja, naši razgovori su, gotovo neizostavno, isprazni, dosadni, potpuno banalni. Komuniciramo tako što uzdišemo i stenjemo, pribegavamo nekoj vrsti stenografskog jezika, drugima sasvim nerazumljivog. O poslu (pokretačkoj snazi i njegovog i mog života), gotovo da uopšte i ne razgovaramo.
Da bih ti ilustrovao do koje je mere taj čovek suzdržan, evo jedne male anegdote. Pre izvesnog broja godina, očekivao je da mu stigne prelom novog romana. Kazao sam mu koliko se radujem što ću ga uskoro čitati (ponekad šaljemo jedan drugome gotove rukopise, a nekad sačekamo da se uradi prelom teksta), i on mi je na to odgovorio da će mi primerak uskoro stići poštom. Naredne nedelje stigla je pošiljka s prelomljenom knjigom, otvorio sam je i prelistao, i otkrio da ju je posvetio meni. Bio sam ganut, naravno, zapravo to me je duboko dirnulo – ali stvar je u tome da moj prijatelj nije ni pomenuo da će uraditi tako nešto. Ništa slično nije mi nagovestio, nije mi dao ni najmanji mig, da naslutim šta će uraditi, ništa.
Šta pokušavam da kažem? Da ja ovog čoveka i poznajem i ne poznajem. Da on jeste moj prijatelj, moj najdraži prijatelj, uprkos ovom nepoznavanju. Ako bi sutra opljačkao banku, bio bih šokiran. S druge strane, ako bih saznao da vara suprugu, da ima neku mladu ljubavnicu u nekom stanu, negde, bio bih razočaran, ali ne bih bio šokiran. Sve je moguće, muškarci ne otkrivaju svoje tajne, čak ni najbližim prijateljima. U slučaju njegovog bračnog neverstva, bio bih razočaran (zato što je izneverio svoju suprugu koja mi je izuzetno draga), ali bih isto tako bio i povređen (zato što mi se nije poverio, što bi značilo da naše prijateljstvo nije toliko blisko koliko sam mislio da jeste).
(Trenutno prosvetljenje: najbolja i najdugotrajnija prijateljstva zasnivaju se na poštovanju i divljenju. To su ključna osećanja koja povezuju dvoje ljudi na duže staze. Diviš se nekome zbog onoga što radi, zbog onoga što jeste, poštuješ ga zbog načina na koji ide kroz život. Divljenje koje osećaš osnažuje ga u tvojim očima, čini ga plemenitim, uzdiže ga do pozicije za koju smatraš da je iznad one na kojoj se sam nalaziš. A ako i ta druga osoba isto oseća kad si ti u pitanju – i time te osnaži, oplemeni, uzdigne te do statusa za koji misli da je viši od onog na kome je on – tada se nalazite u poziciji apsolutne ravnopravnosti. Obojica više pružate nego što dobijate, više dobijate nego što pružate, i u recipročnosti ove razmene cveta prijateljstvo. Iz Žuberovih beležaka (1809): „Ne samo što mora negovati odnose sa svojim prijateljima, već mora negovati i prijateljstva u sebi samom. Ona se moraju održavati, hraniti i zalivati.“ I ponovo Žuber: „Gubimo uvek one prijatelje koji izgube naše poštovanje.“)
2. Dečaci. Detinjstvo je najintenzivniji period našeg života zbog toga što skoro sve što radimo, radimo prvi put. Ovde mogu da ponudim tek jedno sećanje, ali to sećanje, čini mi se, ističe sve one vrednosti prijateljstva koje su nam bitne kad smo mladi, čak veoma mladi. Imao sam pet godina. Bili, moj prvi prijatelj, pojavio se nekako u mom životu, više se ne sećam kako. Sećam se njegovog neobičnog i šaljivog karaktera, neumoljivih stavova i visoko razvijenog talenta za nestašluke (nečeg što je meni nedostajalo u tolikoj meri da je to bilo mučno). Imao je tešku govornu manu, i kad je govorio, reči je toliko muljao, a usta su mu bila tako puna pljuvačke da ga niko nije mogao razumeti izuzev malog Pola koji je bio njegov tumač. Najveći deo vremena provodili smo u tumaranju po svom kraju, u predgrađu Nju Džerzija, u potrazi za sitnim, uginulim životinjama – uglavnom pticama, ali i ponekom žabom ili vevericom – i u sahranjivanju njihovih tela u cvetnoj leji pokraj moje kuće. Svečani rituali, krstovi ručne izrade, smeh strogo zabranjen. Bili je prezirao devojčice, odbijao je da boji crteže koji su predstavljali ženske figure u bojankama, a kako mu je omiljena boja bila zelena, bio je ubeđen da njegov plišani meda ima zelenu krv. Eko-Bili. A onda, kad nam je bilo šest i po, sedam godina, njegova porodica preselila se u drugi grad. Bio sam skrhan, tuga za odsutnim prijateljem trajala je nedeljama, ako ne i mesecima. Moja majka je najzad popustila i dozvolila mi da obavim skupi telefonski poziv, da okrenem njegov novi broj. Sadržaj našeg razgovora iščileo mi je iz sećanja, ali sećam se svojih osećanja podjednako dobro kao što se sećam šta sam jutros doručkovao. Osetio sam ono što ću kasnije osećati kad, kao adolescent, budem telefonom razgovarao s devojkom u koju sam zaljubljen.
U svom pismu praviš razliku između prijateljstva i ljubavi. Dok smo sasvim mali, pre nego što započne erotski život, razlika ne postoji. Prijateljstvo i ljubav su isto.
3. Prijateljstvo i ljubav nisu isto. Muškarci i žene. Razlika između braka i prijateljstva. I poslednji citat iz Žubera (1801): „Za suprugu ne biraj ženu koju ne bi izabrao za prijatelja, da je ona muškarac.“
Prilično apsurdna formulacija, čini mi se (kako žena može biti muškarac?), ali shvatamo šta želi da kaže, i to se, u osnovi, ne razlikuje mnogo od onoga što Ford Medoks Ford kaže u Kraju parade, u onoj smešnoj, mušičavoj tvrdnji da se „sa ženom odlazi u krevet da bi se s njom moglo razgovarati“.
Brak je izvan svakog razgovora, i ako muž i žena na pronađu način da postanu prijatelji, veoma su male šanse da brak uspe. Prijateljstvo je deo braka, ali brak je uvek delo u nastanku, neprekidan posao dostupan svima, koji se stalno razvija, stalni zahtev za poniranje u sopstvenu dubinu ne bi li se tako uvek iznova stvorilo vlastito biće koje je povezano s drugim bićem, dok je prijateljstvo (preciznije, prijateljstvo izvan braka), statičnije, uljudnije, površnije. Žudimo za prijateljstvom jer smo društvena bića, koja su rodila druga bića, osuđena da do smrti žive među drugim bićima, a opet, seti se svađa koje se dešavaju čak i u najboljim brakovima, ostrašćenih rasprava, uvreda usijanih glava, lupanja vratima, razbijenog posuđa, i brzo ćeš uvideti da takvo ponašanje nije primereno decentnim sobama prijateljstva. Prijateljstvo podrazumeva lepe manire, ljubaznost, postojanost afekta. Prijatelji koji viču jedan na drugog, retko ostaju prijatelji. Muževi i žene koji viču jedni na druge obično ostaju u braku – u srećnom braku, najčešće.
Mogu li muškarci i žene da budu prijatelji? Mislim da mogu. Sve dok nema fizičke privlačnosti. Kad se u toj jednačini pojavi seks, ništa nije nemoguće.
4. Nastaviće se. Ali pre toga treba razmotriti još neke aspekte prijateljstva: a) Prijateljstva koja se venu i umiru. b) Prijateljstva među ljudima koji nemaju nužno zajedničkih interesovanja (kao prijateljstva na poslu, u školi, u ratu). c) Koncentrični krugovi prijateljstva: najbliži i najintimniji, manje intimni ali veoma dragi, oni koji žive daleko, prijatna poznanstva, i tako dalje. d) Sve ono drugo iz tvog pisma što nisam spomenuo.
Puno toplih pozdrava iz Njujorka,
Pol
prevela ivana đurić-paunović