Beldocs je za početak svog 18. izdanja izabrao film Želimira Žilnika. Slediće ga još 83 dokumentarca među kojima su i filmovi o životinjama, kojih nije bilo do sad
Beldocs će ove godine biti održan kao i uvek u maju, za razliku od drugih festivala u Beogradu koji su dobili neke nove termine.
Zapravo vrlo je moguće da će ovaj Međunarodni festival dokumentarnog filma ove godine biti jedini festival koji neće biti odložen. Do sad se to već desilo Martovskom festivalu, Festu, festivalu „Sedam veličanstvenih“, a čeka se šta će biti sa Bitefom, Bemusom i sličnim toponimima ovdašnje kulture.
Žilnikova „Restitucija“
Otvoriće ga film Želimira Žilnika Restitucija, ili, san i java stare garde 21. maja u Domu omladine.
Do 27. maja na 10 lokacija u Beogradu biće prikazano 84 dokumentarca, čak 51 regionalna i 10 svetskih premijera, 29 domaće premijere.
Film Restitucija, ili, san i java stare garde reditelja Želimira Žilnika prati starog muzičara Stevana Arsina koji se, posle šest decenija života u Nemačkoj, vraća u Srbiju kako bi priveo kraju proces restitucije porodičnog imanja – plodne zemlje i stare vile, suočavajući se s porodicom, prijateljima i nizom pravnih izazova. Žilnik je u video poruci istakao da je njegov film hibridni koji se u Berlinu, Lincu i Beču takmičio kao igrani film i ovo je prvi put da se takmiči i kao dokumentarni film.
Srpski takmičarski program
Kao i svake godine, Beldocs festival posebno ističe Srpski takmičarski program, koji obuhvata 12 filmova autora mlađe i srednje generacije, donoseći raznovrsne priče, autorske poetike i savremene teme.
U selekciji su: Biang Biang Ekspres (Nikola Stojanović), Bila sam umetnica (Ema Teokarević), Crni Ljubivoje (Predrag Velinović), Epilog (Svetislav Dragomirović), Gvozdene kapije (Barbara Knežević), Grand Prize (Anja Koprivšek), Inventar (Ivan Marković), Iza osmeha (Marko Đorđević), Kada je zazvonio telefon (Iva Radivojević), Ko će pokucati na vrata doma mog (Maja Novaković), Krila i tlo (Svako traži ono čega nema) (Stefan Malešević) i Skriveno u lišću (Milan Milosavljević).
Životinje
Šta izdvojiti? Možda filmove o životinjama i o našem odnosu prema njima, zato što ih n prethodnim Beldocsima nije bilo u ovolikom broju. Razvrstani su po različitim programskm celinama.
Ovi filmovi postavljaju pitanje: ko smo mi životinjama, a šta one donose nama? Kroz raznovrsne perspektive, publika će imati priliku da razmisli o međusobnim odnosima, istražujući na koji način životinje oblikuju našu svakodnevnicu, kulturu, ekosisteme i duhovni svet, kao i kako mi, sa druge strane, utičemo na njihov opstanak i dobrobit.
Mačke iz hrama Gokogu japanskog autora Kazuhiro Sode, sniman je u malom, drevnom šintoističkom hramu Gokogu gde su mačke omiljene komšije, ali i pitanje oko kog se članovi zajednice spore. Priča o pitanju mačaka je prizma kroz koju autor posmatra i doživljava starenje jedne tradicionalne zajednice predstavljajući svet kao očaravajuće, ali surovo mesto.
Foto: Promoiz filma „Koki ćao“
Koki, ćao je kratkometražni film holandskog autora Kventona Milera, koji prati priču o 67 godina starom papagaju Kokiju, nekadašnjem ljubimcu Josipa Broza Tita. Kombinujući neobjavljene snimke iz državnih arhiva sa autentičnim materijalima razgovora sa školskim grupama i turistima koji posećuju njegov kavez, Miler portretiše Kokija, koji je bio simbol jedne države, ali i najbitnije, verni prijatelj Tita.
U ovoj grupi su i filmovi Kolektivni monolog, Tihi posmatrači, i Park Vorena Elisa.
Beluči o Kalas
Izdvajamo i dva filma o poznatim divama: Monika Beluči sreće Mariju Kalas i biografski dokumentarac o Beatris Dal Pasija po Beatris Dal.
Oba dokumentarca biće na Beldocsu prikazani prvi put u regionu.
Film „Pasija po Beatris Dal“ u režiji belgijskog reditelja Fabrisa di Velca, vodi publiku na emotivno i poetsko putovanje kroz Italiju, gde glumica pokušava da pronikne u suštinu stvaralaštva Pjera Paola Pazolinija, jednog od onih ličnosti koji su je najviše inspirisali u životu. Autentičan pristup, crno-bela kameru doprinosi da dokumentarac „slika“ ispovest žene koja nikada nije pravila kompromise i pred kamerom ogoljava svoju dušu, upuštajući se u duhovnu potragu za sobom kroz lik umetnika kog obožava. Svetska premijera bila je na prošlom filmskom festivalu u Lokarnu, gde je oduševio je kritiku i publiku.
U dokumentarcu Monika Beluči sreće Mariju Kalas, čiju režiju potpisuju Janis Dimolistatos i Tom Vulf, publika će videti dirljiv „dijalog“ između legendarne operske dive i filmske zvezde. Kroz pisma, memoare i retke arhivske snimke, Beluči interpretira priču Marije Kalas na pozornici, prenoseći fragmente njenog glamuroznog, ali tragičnog života. Od skromnog detinjstva u Njujorku do svetske slave, uz sve ljubavi, gubitke i samoću, film istražuje snagu umetnosti kao prostora za transformaciju bola u lepotu.
U Beograd će ovog maja zbog Beldocsa doći više od 150 međunarodnih gostiju. Biće to njegovo osamnaesto izdanje.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju
U 76. godini života, na nepodnošljivih 36 stepeni, puna tri sata je The Boss do poslednjeg atoma snage isterivao svoje. Kao i uvek, publici je dao baš sve - litre znoja, 28 pesama, nekoliko važnih poruka, podsticaj, ohrabrenje i veče za pamćenje
Organizatori dva letnja filmska festivala u Srbiji otkazali su ili odložili ovogodišnje planove zbog aktuelne krize u društvu. Kako politika utiče na scenu
Barak Obama je 2012. godine poslao svog ministra finansija da urazumi nemačkog kolegu koji je, protiv prezaduženih Grka, naglašavao moralni značaj trpljenja bola na kratke staze, zarad integriteta na duge staze. Ubeđivanje nije uspelo. U svakom slučaju, bez ordoliberalizma ne može se razumeti nastanak EU, kao ni nemačka pozicija u Evropi. Bez njega se, zapravo, ne može tumačiti ni XX vek
Pronalazak i širenje fotografije za Hoknija predstavlja trenutak u kome je optička slika samo fiksirana na papir uz pomoć hemijskih dodataka. Prateći likovne procedure, Hokni sugeriše da se modernost rađa upravo sa umetničkim oslobađanjem od optičkih aparatura i pomagala i povratkom na nesavršeni, manuelni izraz
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!