Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Za Ministarstvo kulture upitan je uticaj monografija o Aniti Mančić i Egonu Savinu na "kvalitet kulturnog života", pa je odbilo da pomogne Udruženju dramskih umetnika Srbije da ih objavi. Šteta što nismo dovoljno naivni i neiskusni pa da poverujemo u to
Udruženje dramskih umetnika konkurisalo je kod Ministarstva kulture za novčana sredstva pomoću kojih su hteli da objave dve monografije koje su sastvani deo nagrada koje dodeljuju, ali ih je Ministarstvo odbilo. Rekli su da je „upitna usklađenost projekta sa opštim interesom u kulturi i ciljevima i prioritetima konkursa“, kao i da je „upitan stepen uticaja projekta na kvalitet kulturnog života zajednice“.
Udruženje dramskih umetnika (UDUS) je konkurisalo za novac za monografije o Aniti Mančić i Egonu Savinu.
Anita Mančić je dobila „Dobričin prsten“, nagradu koju UDUS dodeljuje već skoro pola veka za životno delo. Nagrada ima status najvećeg dostignuća u glumačkoj delatnosti i jedno je od najvažnijih odličja u kulturi ove zemlje. Nagrada podrazumeva zlatnu kopiju Dobričinog prstena, unikatnu diplomu na pergamentu i monografiju. UDUS-u je trebala pomoć države za monografiju.
Egon Savin je dobitnik nagrade „Dejan Mijač“ koju za rediteljski opus, za životno delo, dodeljuju UDUS i Sterijino pozorje.
Pa ipak, aktuelnom Ministarstvu kulture ništa od toga nije bilo dovoljno inspirativno da sa UDUS-om i Sterijinim pozorjem učestvuje u realizaciji monografija koje će svedočiti o najboljim umetnicima ovdašnje kulture.
Kad ne aplaudiraš Vučiću
Glumica Anita Mančić i reditelj Egon Savin su vrh naše pozorišne scene. UDUS okuplja oko 1500 dramskih umetnika, a Sterijino pozorje je zna se šta je: tradicija, festival-autoritet, samo učestvovanje na Pozorju je već dovoljna nagrada.
Šta bi Ministarstvu kulture tu moglo da bude „nepovoljno“? Možda im „Dobričin prsten“ i „Dejan Mijač“ nisu dovoljno važne nagrade?
Pitanja su suvišna, zato što svi znamo šta je po sredi, a i naivnost nije u modi.
I zato nije bez osnova pretpostaviti da bi komisija koja je odlučivala o kandidatima konkursa drugačije odlučila da monografije UDUS-a nisu bile o Aniti Mančić i Egonu Savinu, nego o nekoj glumici i nekom reditelju koji zadivljeno gledaju u vrh ove države. Za razliku od pomenuto dvoje. Koji zaslužuju „Dobričin prsten“ i „Dejana Mijača“, ali ne i da ih vlast nagradi.
Takođe nije bez osnova pretpostaviti i da bi komisija odlučila drugačije da UDUS jasno i glasno, javno i o svakoj prilici, ističe da je udruženje čiji su članovi različitih političkih uverenja i opredeljenja, te da im zato napamet ne pada da se stavljaju na neku stranu.
Ministarstvo kulture odlično zna da je monografija jedan od najvećih čuvara glumačke i rediteljske bravuroznosti, da je dokaz i svedok njihove veličine.
Međutim, pošto je Ministarstvo sebi dalo za pravo da po samo svom ukusu i svetonazoru bira ko će biti zapamćen a ko neće, izabralo je da ovaj narod ne treba da zna o ulogama Anite Mančić i predstavama Egona Savina. Da o njihovim dometima ne treba da ostane trag. Šta im vredi što su među najvećima u istoriji ovdašnje kulture, kad nisu uz vlast. Jer ona samo takve priznaje.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve