Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Dobar deo opozicije i dalje veruje da biramo gradonačelnika i svakog dana nekog kandiduju za tu funkciju, što može da im pomogne koliko i privijanje prepečenog crnog luka na gnojnu ranu. Dakle, malo
Glava u pesku: Čekajući da se Vučić strmekne
Verovanje da će na beogradskim izborima, kad god da budu, doći do nekog velikog preokreta kojim će početi detronizacija Aleksandra Vučića i interesne zajednice koja se okupila oko njega, pod raznim stranačkim firmama, vrlo je naivno i utemeljeno je na klimavom ohrabrivanju podatkom da je Vučić na svim dosadašnjim izborima prolazio u Beogradu nešto gore nego u ostatku Srbije.
Ali, kada se Vučićev aparat fokusira na Beograd, pokazaće da je efikasniji od takozvane opozicije u kojoj se ne zna ko pije a ko plaća, i dok oni, opozicija, srede račune u krčmi, oko pijenja, eventualnog loma i plaćanja, prolećne kiše spraće izborne plakate a Vučić će već uveliko obezbediti većinu u Skupštini Beograda.
Dve nedelje sam bio na odmoru, relativno „skinut“ sa droge dnevnih vesti i analiza, i kad sam se vratio video sam da dobar deo opozicije i dalje veruje da biramo gradonačelnika i da svakog dana nekog kandiduju za tu funkciju, što može da im pomogne koliko i privijanje prepečenog crnog luka na gnojnu ranu. Dakle, malo.
Ako mislite da je ovo pesimističan stav i da ne doprinosim akcionom podsticanju opozicije, da ih ne ohrabrujem, sokolim i bodrim – što i nije u opisu mog posla – mogu reći da je ovo moje ništa prema rezignaciji Slobodana Antonića. On je za sajt Fonda strateške kulture, nakon nabrajanja jedno dvadesetak Vučićevih masnih i efektno odabranih lagarija, napisao i ovo:
„Kontroliše medije, podržavaju ga stranci (političari i korporacije), ali – da li je to celovito objašnjenje njegove moći? Znam da me laže, ali volim da ga slušam, reče mi prijateljica za svog udvarača. Tako se ponaša i biračko telo. Dopada mu se iluzija o odlučnosti i poštenju Vođe, kao i iluzija o napretku do kojeg je zbog toga u Srbiji došlo.
Svi vole bajke, a posebno mi, Srbi. Ovo je, izgleda, vreme našeg samouljuljkivanja i smanjene uračunljivosti. No, doći će i doba otrežnjenja. Neka kap će preliti čašu i neko će reći – car je go!
Potrebno je strpljenje… I treba se nadati da do tada neće biti načinjena prevelika, nepopravljiva šteta.“
Ode i Antonić u onu školu mišljenja koja je u Srbiji sve zastupljenija: Vučić će na nekoj krivini ili poledici sam da se strmekne, a dotle opozicija može da vrti palčeve i čuva sebi glavu nabijajući je u pesak.
Skromnost: Veština građenja kulta ličnosti
Sveukupna opozicija, čini mi se, gubi vreme u jalovim raspravama da li da ide u jednoj ili u više kolona, a to, suštinski, treba da opredeli karakter izborne akcije. Ako je jedna kolona, onda je to kao neki referendum o ukupnim dometima Vučićeve vlasti i mislim da takvom taktikom nemaju šansi da nadjačaju čoveka koji je Krasnodaru zabio gol pod prečku s nekih trideset metara, i to iskosa, kako tvrdi Zvezdan Terzić, a takvih Vulina ima na pretek i tek će ih biti.
A kad smo već kod nosioca ordena Prvog poltrona, ministar odbrane izjavio je da je povećanje plata u vojsci „vrhovni komandant postavio kao prvi zadatak Vlade“, što bi trebalo da doprinese da se u vojsci „odmah oseti da se živi bolje“.
Vulin je u Vranju, naime, ponovio da će pripadnicima Vojske Srbije do kraja godine plate biti povećane za 10 odsto.
„Plate će biti povećane za 10 procenata u Vojsci Srbije. Vrhovni komandant je to postavio kao prvi zadatak i Vlade Republike Srbije i svima nama da se tu odmah vidi jedno značajno povećanje i da se odmah oseti da će se bolje živeti u Vojsci Srbije i da je to jedan od načina da kažemo da smo zahvalni i koliko cenimo sve naše pripadnike u Vojsci Srbije“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Vrhovni komandant je izjavio da se još uvek definitivno ne zna u kom procentu će biti povećane plate pripadnicima Vojske Srbije i da o tome odlučuje Vlada.
Glumatanje skromnosti (odlučuje vlada, neću da se kače moje slike…) u suštini je dobro za utiranje puta ka kultu ličnosti, a Vučić, s druge strane, ne odbija titulu vrhovnog komandanta koja ni Ustavom ni zakonom nije propisana, a teško je očekivati da vrhovni komandant bude poražen na nekim lokalnim izborima, makar oni bili u glavnom gradu.
Ua, demagozi: Primer iz izborne prakse
Opozicija mora da artikuliše jedinstven stav samo o jednom pitanju: poštenim i jednakim uslovima za medijsku promociju, i mora da napravi organizacionu strukturu koja će obezbediti kontrolu glasanja i brojanja glasova. I, naravno, umesto pisanja saopštenja, mora da izađe s nekim inicijativama pred glasače i vredno da radi na razotkrivanju Vučićevih obmana kako nikom ne ide dobro koliko je nas krenulo.
Ovo poslednje trebalo bi da bude najlakše. Naime, preliminarni podaci o privrednim kretanjima govore da će vlada, nažalost, biti u ozbiljnim problemima, da će se veštački naduvan suficit u budžetu brzo topiti na održanje stabilnosti na niskom nivou i da će se pokazati da su obećanja o povraćaju dela smanjenih penzija i plata moguća samo uz novo zaduživanje i/ili rasprodaju poslednje srebrnine iz udavačinog kovčega.
Ljudima se najlakše može objasniti ono što je očigledno, ali opozicija je više opsednuta nekom vrstom ideološke rasprave (najpre o sopstvenoj pravednosti) i o tome ko kome šta duguje, pa deluje kao neusklađena pevačka skupina koja se međusobno takmiči ko će biti prvi glas u opozicionom horu.
Čini mi se da nemaju punu svest o tome da beogradski izbori, lokalni ali suštinski i simbolički važni koliko i izbori za republički parlament, mogu biti i pre proleća i da im vreme prolazi u jalovom nadgornjavanju.
Možda sam to već pominjao, ali valja ponoviti nešto iz prakse izbornog činjenja. Na prošlim republičkim izborima lokalni ogranak SNS-a u jednom beogradskom naselju pokrenuo je peticiju da se radno vreme pošte produži i posle 13 časova, a opozicija je na taj poziv imala odgovor sveden na škrabanje poruke: „Ua, demagozi!“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve