Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Jedna beogradska nastavnica biologije možda nije znala „ko je“ nasilnica koja je tuče zbog neodgovarajuće ocene za sina. Realno, nije ni trebalo da zna. Ali, država bi trebalo da zna kako da spreči roditeljsko šikaniranje nastavnika
„Znaš ti ko sam ja?“, navodno je razjarena majka pitala nastavnicu biologije u osnovnoj školi „Jovan Dučić“ na Novom Beogradu. Prigodno pitanje dok nekog batinama šalješ u bolnicu.
Može biti da nastavnica biologije – koja je samo znala da sinčić zaslužuje dvojku, a ne trojku i to bila spremna da brani – i nije znala ko je ljutita majka.
Ali, mediji i društvene mreže su odmah saznali. A.R. (32), bivša odbojkašica relativno skromne karijere, nije neko za koga bi a priori trebalo da zna jedna beogradska nastavnica biologije.
Ćera mora da igra
Uostalom, tipovi koji pitaju „znaš ti ko sam ja“ obično i nisu tipovi za koje javnost zna po nekom vanrednom dostignuću ili značaju za društvo.
Ali, kad je ovaj novinar saznao „ko je“ A.R., naišao je na par poučnih priča iz biografije.
Igrala je odbojku u beogradskom klubu koji drži njen otac. Familija je dva ili tri puta smenjivala trenere jer – ćera nije igrala u startnoj postavi. Treneri su javno o tome govorili za medije, no nije zabeležena neka veća pobuna u esnafu.
Jer, to tako ide i u sportu. Moj sin, moja ćerka – ima da igraju. Pa znaš ti ko sam ja?
Sada se bivša odbojkašica, izgleda iz iste „roditeljske brige“ za svoje dete koje nije moglo da zasluži trojku iz biologije, iživljavala na nastavnici.
Patologije roditeljske ljubavi i nepotizma dobro su poznate i nikada neće biti izlečene. Ali, mogu da se leče.
Recimo, sistemom u kojem se roditeljima ne dodeljuje pravo da vire u ocene svoje dece, a nastavnici ne primoravaju da im objašnjavaju zašto njihov pametni sin ili ćera nisu baš za peticu. Ili trojku.
Ko će uopšte da bude nastavnik?
Daleko od toga da je ovo prvi incident oko školskih ocena. Nije ni prvo ponižavanje prosvetnih radnika koji, na svu muku i jadnu platu, još treba da razmišljaju da li će pokoja mama ili tata biti „saglasni“ sa ocenom koju su dečica dobila.
Jer – uz opasnost da ovaj novinar sada previše učitava – i primer nasilnice A.R. pokazuje koliko toga se upija od roditelja. Tatina ćerka sada ima maminog sina.
A prosvetari se žale da im i sve više dece dolazi u školu sa pitanjem „znaš li ti ko sam ja“. Tako rastu nove generacije kabadahija. Fina deca, naravno, nisu blesava da jednog dana upišu učiteljski fakultet ili postanu nastavnici.
Ali, o tome ćemo možda brinuti tek kad više niko ne bude hteo taj časni poziv koji u Srbiji ide uz poniženja i šikaniranje.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve