Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
U traganju za dokazima o cenzuri niko neće stići daleko. Ali u traganjima za dokazom da se medijski svet zastrašuje i da se njim manipuliše i da u tim "malim, prljavim igrama" vlastodršci i te kako učestvuju, našlo bi se i bez posebnih forenzičkih veština – dovoljno tragova za nepočinstvo medijske diktature
Stepen slobode medija u jednom društvu ne meri se po onome o čemu mediji pišu već po onome što prećutkuju. U tom smislu čudi da je Srbija pala za samo 13 mesta na svetskoj lestvici kojom se meri sloboda medijskog izražavanja: ovde ćutanje o nekim temama postaje toliko glasno da je zaglušilo javni prostor, a neka logična i konkretna pitanja o učinku vlasti prenose se šapatom i po društvenim mrežama gde anonimni pojedinci postaju kontrolori zbivanja.
U traganju za dokazima o cenzuri niko neće stići daleko. Ali u traganjima za dokazom da se medijski svet zastrašuje i da se njim manipuliše i da u tim „malim, prljavim igrama“ vlastodršci i te kako učestvuju našlo bi se i bez posebnih forenzičkih veština – dovoljno tragova za nepočinstvo medijske diktature.
Ali, problem je u tome što nema ko to da traži. Nisam sklon, zahvaljujući pozamašnoj kilometraži u ovom poslu što izaziva ponekad nedelotvorni cinizam kao posledicu umora i raznih razočarenja, da se zamlaćujem nekim naučnim metodama, zasnovanim na anketama, analizom sadržaja i drugim tricama i kučinama, ali moja mrzovoljnost nije razlog da se time ne bavi neko ko to ume i ima volje.
I površne „trice i kučine“ pokazaće da u tom medijskom dimu ima vatre, ali to je bilo od kad je sveta i biće ga dok je veka. Kad je Marko Antonije preuzeo vlast u Rimu, tražio je da mu donesu Ciceronov jezik probijen ekserom, a pošto dželat nije znao kojom rukom je Ciceron sastavljao svoje govore o Antoniju, doneo je, za svaki slučaj, odsečene obe šake.
Vlast bi odvajkada blagoizvolela da se o njoj najlepše misli, piše i govori, a naše je, barem bi tako trebalo da bude, da štitimo javni interes prodajući usput svoju robu na tržištu koje, pravo da vam kažem, jedva da postoji i vrlo je kontrolisano, u marketinškom smislu, od ovih koji bi voleli da budu najbolji i najpametniji.
Evo, samo ovlaš o čemu se ćuti u poslednje vreme: kako je došlo do tuče i premlaćivanja brata Aleksandra Vučića, gde su detaljni urbanistički planovi za „Beograd na vodi“, šta se dogodilo sa ispumpavanjem vode iz polja „Tamnava“ i koliko je tu posle svih muljanja ostalo vode i mulja…
Mogao bih dugo da nabrajam, ali ovo su tri markantna primera guranja javnog interesa pod tepih ličnog i grupnog interesa, tema o kojima neće biti, za sada, medijske, javne rasprave niti nekih novih informacija koje bi pomerile našu spoznaju o onom što se dogodilo, jer je vlast dovoljno zastrašila svakog ko bi u to dirnuo.
Ja to vidim kao diktaturu zasnovanu na uterivanju straha u kosti i dugoročno to je opasnije od svake cenzure koja bi, ako hoće da bude efikasna, morala da počiva na nekim jasnim pravilima, dok je diktatura nad medijima sva u aluzijama.
Pošto sam mrzovoljan, kako rekoh za samog sebe, „trice i kučine“ prepuštam drugima – dakle dokazivanje, argumentaciju i ostale akribije novoizmišljene mediologije – a meni dopustite da kažem nešto što nije na spisku za „utisak nedelje“ a u malo vulgarnoj interpretaciji glasi: većini mojih kolega, glavnih urednika i vlasnika medija pogled na stvari je neprirodno ograničen jer su zabili glavu u Vučićevo dupe!
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve