
Komentar
Zašto sad želimo izbore
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Hitanje kancelara Olafa Šolca u Beograd pokazuje koliko je litijum vanredno važan Nemačkoj. Stvar je pikantna jer Aleksandar Vučić prvi put otvoreno kreće protiv volje većine naroda
Ko hoće da shvati hitnju sa kojom je Olaf Šolc dojezdio u Srbiju na izmišljeni samit – zapravo scensku izvedbu oko potpisivanja isporuke litijuma Nemcima – taj mora da shvati dve stvari.
Prvo, značaj automobilske industrije za Nemačku je neprocenjiv. Ne samo da dva miliona porodica u Nemačkoj od automobila jedu hleb, nego je to daleko najjača izvozna grana, motor ekonomije i ponos zemlje.
U sklopu tzv. Zelene agende predviđeno je da automobili od sada voze na baterije. Uprkos svim dilemama i vajkanjima, ili čak negiranju klimatskih promena, ta lađa je isplovila i tako će biti – već su u revoluciju proizvodnje automobila upumpani bilioni i tu nema nazad.
U toj trci Nemci – uveliko kaskaju. Za Kinezima, Amerikancima i još nekima. Velika je opasnost da ubrzo pojam automobila ne budu Mercedes, BMW i Folksvagen nego neke kineske marke kojima svet još nije naučio ni ime.
Nemci će, zato, uraditi šta god treba da sustignu konkurenciju u ovoj trci i neće se libiti da uđu u pakt sa vukovima.
Kritičari kopanja litijuma u Srbiji kao papagaji ponavljaju „pa neka kopaju Nemci kod svoje kuće“ i taj će im „argument“ brzo biti izbijen iz ruku – kopaće Nemci i kod svoje kuće i to po svoj prilici pre nego što će se kopati u dolini Jadra.
Ali, litijuma nikad dosta. Taman da se sva evropska nalazišta otvore, pitanje je da li bi to bilo dovoljno.
Kakve bre vrednosti?
Drugo što valja primetiti, zapadne zemlje – kao i istočne, uostalom – kod pitanja energije i resursa sahranjuju sve skrupule i obzire. Nafta, gas, litijum, kobalt, to su kategorije koje ne poznaju ni famozne „evropske vrednosti“ niti bilo koje druge vrednosti.
Eno gde Nemačka i EU, uprkos svemu, i dalje naveliko uvoze ruske energente samo preko preprodavaca. Recimo, gas tobože kupuju iz Azerbejdžana (koji uvozi iz Rusije), a naftu iz Indije (koja uvozi iz Rusije).
Ko to do sada nije primetio, ne vredi da se sada razočarava u Evropsku uniju ili da Šolca podseća na „evropske vrednosti“ dok mu Vučić nudi čvrstu valutu.
Litijum je tako pridodat popustljivosti oko Kosova i masovnom naoružavanju Ukrajine kao glavni adut za očuvanje Vučićeve pozicije u očima Zapada. Demokratija i ostale tričarije nisu deo računice.
Vučić protiv većine naroda
Dok se kod pitanja Kosova ili ruske agresije još može cinculirati i propagandom pokrivati ono što se zbiva, kod litijuma je to teško moguće. Ili se kopa ili se ne kopa, a rudnik se ne može sakriti i proglasiti za park prirode.
Utoliko je stvar pikantna za Vučića – on prvi put otvoreno ide protiv volje većine naroda.
Opozicija je potpuno podlegla histeriji i sada se, bez uvijanja, jedan potencijalni rudnik proglašava doslovnom „smrću Srbije“ i poredi sa golgotom Velikog rata i Jasenovcem, konfabulira se o kiselim kišama i zatrovanoj vodi sve do delte Dunava.
Prilika deluje neodoljivo, udariti Vučića onde gde je najtanji. Rado se plaća i visoka cena – dalje urušavanje javne debate i korišćenje teških reči („izdaja“, „smrt“, „genocid“) kao da reči nemaju značenje.
Teško je reći koliki je kapacitet za letnje proteste i koliko političkog profita opozicija može da skrpi i sačuva do nekih idućih izbora, ko zna kad. Možda Vučić zna da će ti izbori biti zbilja tek redovni, 2027. godine, i računa da će se do tada stvar smiriti.
On će imati nešto vremena da zašećeri rudnik. Jer, recimo, opravdano je pitanje zašto bi se litijum i baterije uopšte izvozili u Nemačku? Ako je stvar tako važna, zašto Folksvagen na sklapa milion automobila godišnje u zapadnoj Srbiji?
Pošto „stabilnost“?
Iz Šolcove i, uopšte, zapadne perspektive, demokratija i „evropske vrednosti“ žrtvuju se zarad konkretnih stvari i prividne „stabilnosti“ koju garantuje jedan autokrata. Neki bi tu trgovinu nazvali čistom realpolitikom.
Ali, pitanje je da li Šolc – kod kuće najomraženiji kancelar u istoriji – može da vidi dalje od jednog izbornog ciklusa.
Jer, iz perspektive mnogih građana Srbije, dil izgleda ovako: Nemcima litijum, Ukrajini oružje, a nama – Vučić. I njegova klika i sve što uz to ide.
Rudnik, ako ga bude, trebalo bi da radi decenijama. Toliko čak ni Vučić neće biti na vlasti, makar iz bioloških razloga.
Realna je opasnost da u Srbiji u dogledno vreme i najubeđeniji „evropejci“ odustanu od zagovaranja EU koju sve više vide kao licemernu tvorevinu. I da, posle Vučića, dođe neki sličan tip sa drugim imenom, ali manje volje da pravi dilove sa Šolcovim naslednicima.
Tada će, očas posla, otići i navodna „stabilnost“ i poslednja šansa da Srbija liči na uređenu zemlju. A to je, da prostite, opasnije od jednog rudnika.
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve