Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Slaviša Orlović je na silu, protivno pravilniku, postavljen za dekana Fakulteta političkih nauka. Pritom ga neće kolege, neće ga studenti, ali hoće ga Maja Gojković i ova vlast, načelno. To naslućujemo iz činjenice da se ispod svakog kritičkog tvita o njemu sjate botovi SNS-a kao da je neko napao Vučića lično
Slaviša Orlović možda jeste, a možda i nije izabran za dekana Fakulteta političkih nauka. Ako je verovati pravilniku ovog fakulteta – nije. Ako je po sili jačeg, iako malobrojnijeg – jeste.
Nastavno-naučno veće izglasalo ga je još ranije kao predlog za dekana i dosadašnja praksa je bila da Savet fakulteta samo potvrdi tu odluku. Danas, međutim, nije bilo tako. Danas je čovek kog je studentkinja 2014. godine prijavila za seksualno uznemiravanje, silom uteran na mesto dekana.
Savet se, naime, još jutros raspao – pet članova podnelo je ostavke, o čemu “Vreme” od juče popodne izveštva. Tokom dana, telo koje po Statutu fakulteta ima 27 članova, spalo je na 22. I po istom tom statutu, prestalo da postoji. Međutim, u istom tom Savetu sede predstavnici osnivača, njih čak osam od 27, pa i studenta, koji su pod kontrolom SNS-a (njih četvoro). Od predstavnika osnivača navešćemo samo neke: Maja Gojković, Ljubiša Ristić, Uroš Šuvaković… Zvuči kao spisak trauma iz detinjstva, ali tako je kako je.
Sunovrat Saveta
“Tražena većina u Savetu je 14, kao i kvorum, bez obzira na broj prisutnih. Ne može se većina tumačiti onako kako kaže Maja Gojković, ma koja sila stoji iza nje. Osoba koja predsedava sednicom takođe nije imala pravo to da učini nakon ostavki predsednika i zamenice”, napisala je danas na mreži X docentkinja Biljana Đorđević, ujedno i poverenica za prijavljivanje seksualnog uznemiravanja na FPN.
Kasnije je dodala i: „Bila sam članica Saveta 2018-2022 i u prvoj polovini mandata Vlada Republike Srbije nije imenovala članove iz redova osnivača, njih 8, a ipak je tražena većina za svaku odluku bila 14. Onda su na Savet došli Maja Gojković, Uroš Šuvaković i slični i kreće sunovrat.“
Oko ovoga ne bi trebalo da uopšte bude rasprave: statut fakulteta dostupan je na sajtu FPN-a i vrlo je jednostavan i svima razumljiv.
Dakle, neko ko ne zna da računa, ali je proračunat smislio je kako Savet sada ima 22 člana, te je 13 njih dovoljno za kvorum. Tako bar tvrde zaposleni na FPN koji čitavog dana stoje sa studentkinjama koje ispred ovog fakulteta protestuju, uz podršku inicijative “Ženska solidarnost”.
Vrujemo ženama i studentkinjama FPN-a
Slaviša Orlović je čak jednoj od njih danas uzeo transparent na kom piše “Verujemo ženama” i rekao kako želi da ga ponese “za uspomenu”. Ovakvo ponašanje je, najblaže rečeno, zanimljivo kad dolazi od nekoga koga za dekana neće ni studenti ni kolege. Ona 4 studentska glasa u Savetu dolaze od organizacije bliske SNS-u, koja je izgubila izbore za studentski parlament, ali do oktobra neće biti konstituisan novi, tako da su udarili u zadnjem trenutku, iako, faktički, ne predstavljaju volju studentata.
Dakle, neće ga kolege, neće ga studenti, ali hoće ga Maja Gojković i ova vlast, načelno. To naslućujemo iz činjenice da se ispod svakog kritičkog tvita o njemu sjate botovi SNS-a kao da je neko napao Vučića lično.
I kad se sve ovo uzme u obzir, čini se da bi svako drugi na njegovom mestu stao i zapitao se: šta će meni ovo u životu. Svako bi razmislio kako da, dok je na mestu dekana, radi sa ovim ljudima koji ga ne žele. Kako će pred oči studentkinjama i studentima koji ga ne žele, a mnoge ga se, sudeći po anonimnim svedočanstvima koje vidimo na mrežama – i plaše? Ko bi voleo da ga se plaše? I čemu sve to.
Naravno, ovaj tekst nastaje u trenutku kad još ne znamo da li je Slaviša Orlović izabran za dekana ili nije, jer pitanje legalnosti izbora tek sledi. Ono što znamo jeste da ova novinarka i ova redakcija veruju ženama i veruju studentkinjama FPN-a.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve