Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Čitaoče i čitateljko, možda niste znali, ali svih ovih godina vi uredno i izdašno sponzorišete jednu ljubavnu vezu
Za radikale srpske važi, ko zna zašto, da su kadrovski tanušni, da izvan trijumvirata Šešelj-Nikolić-Vučić nemaju ništa doli nepregledne sivonjave mase „tranzicionih gubitnika“ (i tužnih hajdegerovskih tu–bitnika…), predvođenih čvrstim jezgrom onih koji bi, khm, bili gubitnici i izvan tranzicije, to jest u bilo kojem zamislivom političkom/ekonomskom sistemu, jer su naprosto tako sazdani… Držim da ovakvu predrasudu o radikalima šire Zli Jezici plaćeni od Novog svetskog poretka, jer je neozbiljno i zlobno tako tretirati stranku koja je srpstvu i slobodnom čovečanstvu dala jednu Natašu Jovanović, otkrila jednu Gordanu Pop-Lazić, podarila neuporedivog Petra Kurva del Ponte Jojića… da nabrajam dalje? ili, daleko bilo, bliže?
A stvar je sasvim blizu, nije da nije, evo je pred kapijama grada, koji će osvojiti možda 14. jula, a možda i ranije, kao da je važno. Velim, mnogi drže da radikali nemaju „kadrove“, pa se već zdvojno pitaju kakvim li će ljudskim materijalom popuniti tolike potrebe gazdovanja glavnim gradom – o državi da i ne govorimo; ali to je već lakše, za vladanje državom ne moraš ništa da znaš i umeš, dovoljno je da bidneš patriota – i neće li im možda zafaliti štofa za toliko pokrivanje? Ovakvo je gledište krajnje naivno: ima u radikala čega god ti srce ište, raskošan je to fundus! Uključujući i vrhunsku ekipu za specijalne operacije, do sada čuvanu kao jednu od najdražesnijih tajni Srbije. Evo, recimo, gradski menadžer: dužnost odgovorna i složena, zahteva renesansnu i omnipotentnu ličnost; jedva da bi se i sam prof. dr Šešelj usudio da pomisli da je dorastao tome. Ali, ne lezi vraže, novine (kad kažem novine…) pišu da je taj problem elegantno rešen: Vučiću i vaskolikom Beogradu menadžerisaće – to jest, ako bude kako biti mora – Šarović Nemanja, jedan uistinu „mlad, perspektivan kadar“ (Pankrti), koji je već i kroz opoziciono političko delovanje učinio za Otadžbinu više nego što su joj mnogi učinili sa mnogo zahvalnije pozicije vlasti… Doduše, videćete, nije ni Otadžbina prema njemu bila zla i škrta maćeha!
Dobro ali, sto mu gromova, ko je uopšte taj Nemanja Š., pitate se vi, neprijatno zabrinuti zbog sopstvenog neznanja? Da li je u pitanju još jedan karakteristično radikalski Niko i Ništa, pa je normalno da ga ne znam, ili sam, avaj, tragično neobavešteni mediokritet koji zarad sopstvene neprosvećenosti ignoriše vrhunske ličnosti iz takoreći komšiluka, one kojima je čast već i savremenikom biti, a kamoli sugrađaninom? Tjah, ne bih da razrešavam vašu dilemu kroz „vrednovanje“ jednog još nedovoljno poznatog lika i dela; hajde bolje da vidimo po čemu se to do sada Nemanja Šarović najviše približio izlasku iz anonimnosti?
Kad se onomad nadiglo nešto dževe po medijima glede impresivno naduvanih – a načelno sasvim nepotkrepljenih i nepotkrepljivih – dnevnica i putnih troškova milih nam Narodnih Poslanika, ispostavilo se da je šampion u toj disciplini jedan diskretni i samozatajni mladić iz Srpske radikalne stranke… Dobro ste naslutili: dječarac se zvao – i još se zove – Nemanja Šarović. Spomenuto lice naplatilo je u kešu od jedine i najvoljenije Otadžbine – to jest, od tebe i mene, čitaoče i čitateljko – za svega jedanaest meseci sumu od 19.000 evra (slovima: devetnaest hiljada), ali, što jes’ jes’, u dinarima, patriotski (sitna poslanička platica i kompletan ručak za 16 dinara i 28 para na stranu)! Pa dobro, je l’ se vozio specijalno izrađenim ličnim cepelinom, ili šta?! Nemojte tako, treba uzeti u obzir da se radi o putnim troškovima na relaciji Vranje–Beograd, a znate li vi gde je čak to Vranje, tako mu Mitketa & Koštane?! Dođete do Vladičinog Hana, pa još malo dalje, ej!
Dobro, onda je stvar rešena? Hm, izgleda da baš i nije: šta će, naime, Nemanja u Vranju at the first place, ako mu već verujemo na reč da se na razne misteriozne, a glamurozne načine stalno vozikao donde i nazad za naše pare? Čovek, naime, živi u Beogradu, to ni ne pokušava da porekne. Čak je bio i odbornik u opštini Stari grad. Uostalom, bilo bi čudno da za gradskog menadžera Beograda konkuriše neko ko u Beogradu bez višečasovnog lutanja ume da dođe samo od Železničke stanice do Terazija i od Slavije do… pa, do Terazija, gde bi? Ups, imamo situaciju, dakle… Ma jok, vickasto odvraća očinski i zaštitnički raspoloženi čika Nikolić Tomislav, „nema ničeg čudnog u tome što se Šarović zaljubio, našao stan i što se zbog toga seli u Vranje“. Drugim rečima, Nemanja se zaljubio na individualnoj bazi – valjda se čak i radikali tako zaljubljuju – a svi mi đuture smo sponzori i donatori te veze… Golupčići, neka vam je sa srećom, đe čuli i đe ne čuli, odavde do Virovitice! Sasvim ozbiljno, sve mi nešto dođe da se rasplačem, samo što nisam siguran da je to od ganutosti.
Tako to ti radikalski momčići – kolekcionari poklonjenih stanova stadionskih dimenzija, i sličnih suvenira – rade onda kada ne drže ključ od kase, nego samo kreativno koriste mogućnosti koje im je ostavio velikodušni zakonodavac, u svojoj epohalnoj naivnosti. Kuku, šta li će tek biti onda kada ključ od kase – i to još beogradske, debele čak i u mršavim godinama – dobiju u ruke, na slobodno raspolaganje? Ni to nije neka misterija, pitajte Novosađane šta im je ostalo posle najezde radikalnih skakavaca.
Okej, nije to ništa ekskluzivno radikalski, oni su samo najbezobrazniji: ovde raste jedna samonikla kultura državno sponzorisanog parazitizma, i naši su životi sve puniji tih brojlera nove političke klase, tih naprednih križanaca novih japija i starih komesara, koje povezuje samo jedno, ali vredno: da imaju sve, mada ne vrede i ne koriste ništa. I da je to „sve“ što imaju tvoje, moje i svačije, ali da oni misle da im to pripada valjda po nekom bizarnom kvaziplemićkom pravu.
Sva sreća, božemeprosti, da je umro veliki Staniša Stošić: umeo je da opeva staromodne tragične ljubavi staroga Vranja, ali ove nove ljubavi, radikalno postmoderne, ove sa javno sponzorisanim hepiendom, to bi već bilo preko njegovih snaga.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve