Ovo će biti uzbudljiv septembar. Kada budete čitali ovaj tekst, već ćemo znati kako izgleda novi ajfon, petica, čija se promocija očekuje u sredu. Mada u skladu sa politikom kompanije Epl do samog dana lansiranja neće se znati šta će se to novo ponuditi svetu, pa čak ni da li će ikakvog predstavljanja biti.
Proletos je Samsung izbacio nove android telefone, a pre desetak dana dobili smo Windows 8 za mobilne telefone, pre svega za nokije. Do kraja godine svako od nas će barem razmišljati o promeni aparata, a najmanje sto miliona ljudi širom sveta to će i uraditi. Govorimo samo o onima koji kupuju top modele smart telefona, broj prodatih običnih aparata je mnogostruko veći, da ne bude zabune.
Posedovanje novog modela telefona nije samo stvar prestiža (ima i toga) već i proširenja sopstvenih mogućnosti. Svaka nova generacija donosi neki novitet, od ove se očekuje još brži pristup (4G) i mogućnost da telefonom obavljate mikroplaćanja to jest da vam služi kao novčanik.
Aparat je sam po sebi sve manje autonoman, prilično zavisi od sistema u kojem radi, odnosno više služi za pristupanje podacima nego što ih sam čuva, to je sledeći trend.
Konačno, veličina telefona je u poslednjih deset godina doživela kontrarevoluciju. Prvi aparati bili su iz tehničkih razloga glomazni pa je svaka sledeća generacija bila sve manja i manja dok se nije došlo do kutije šibica. Ekrani na dodir okrenuli su trend tako da sada telefoni rastu, doduše u dve dimenzije, debljina se i dalje smanjuje do tehnoloških granica. Novi ajfon bi trebalo da ima drugačije dimenzije, to jest da bude veći od sadašnjeg.
Ali uprkos tome što je neizbežan, mobilni telefon još uvek ne može da se izbori za korišćenje na barem dva mesta. U avionu i učionici.
U prvom slučaju postoje brojni dokazi da mobilni telefoni ne utiču na uređaje za navigaciju, ali avio-kompanije ne žele da rizikuju te stavljaju veto na korišćenje.
Ali učionice postaju sve zanimljivije mesto. „Gardijan“ je objavio iskustva nekolicine britanskih nastavnika koji su počeli da koriste mobilne telefone svojih učenika u nastavi jer su shvatili da deca u džepovima nose ozbiljne kompjutere. Iskustva su odlična i to sa decom od osam do 18 godina. Najmlađi se pomoću SMS poruka uče da pišu pravilno i brzo, starijima mobilni telefon služi za istraživanje teme koju je nastavnik nametnuo. Angažovaniji su nego kada koristimo knjige, potvrđuju nastavnici.
Naravno, postoji strah da bi đaci telefone mogli da iskoriste za pristupanje društvenim mrežama i slične zabave. Nastavnici kažu da ni to nije loše, jer pod njihovom kontrolom mogu da nauče kako da se tamo ispravno ponašaju.
Zvuči odlično, osim što bi novi mobilni telefon mogao da postane dodatna stavka kod kupovine školskog pribora. Otud je septembar krajnji rok za izbacivanje novih modela koje ćemo ubuduće menjati na godinu dana.