Prošle nedelje 27. oktobra njujorški Kolumbija univerzitet i Asocijacija internet novinara objavili su dobitnike godišnjih nagrada za onlajn novinarstvo. Online Journalism Awards ili skraćeno OJA (na adresi www.onlinejournalismawards.org) najprestižniji je konkurs za radove na engleskom jeziku, a pravo na učešće imaju svi koji se prijave bez obzira na zemlju iz koje potiču. Konkurenti se svrstavaju u dve grupe, internet medije koji su rezultat saradnje sa medijima koji postoje i u drugom obliku (novine, radio, televizija) i medije koji postoje samo na internetu. Nagrade se dodeljuju u više kategorija: za najbolji medijski sajt uopšte, za udarne vesti, istraživačko novinarstvo, takozvano korisno (service) novinarstvo, reportažu, kreativnu upotrebu medija i inovacije u predstavljanju sadržaja.
Konkurs je prvi put održan prošle godine (pobednici su bili www.msnbc.com u grupi za saradnju sa drugim medijima i www.salon.com kod nezavisnih), a ovogodišnji pobednici su vebsajt BBC-ja (news.bbc.co.uk), i veb magazina „Slejt“ (slate.msn.com).
U slučaju BBC-ja žiri je procenio da je ova kuća pronašla izuzetan način da programe koje emituje na radiju i televiziji prenese na internet dajući im novu dimenziju i vešto upotrebljavajući internet linkove. Visoke ocene dobilo je opredeljenje BBC-ja da njihovi novinari pišu i ekskluzivno za veb, kao i forma pisanja za internet koju je ova kuća razvila. S druge strane, „Slejt“, koji je u vlasništvu Majkrosoft netvorka (www.msn.com), nagrađen je zbog svoje hrabrosti i spremnosti da komentariše aktuelne događaje, zbog svojih rubrika koje čitaocima brzo prirastu za srce terajući ih da se svakodnevno „loguju“, te zbog naprednog dizajna baziranog na pametnom korišćenju boja kao sredstva za navigaciju.
Kao i većina stvari na internetu, i onlajn novinarstvo prolazi kroz krizu i u fazi je ozbiljnog preispitivanja. Velik broj nezavisnih sajtova koji su donosili vesti, a živeli od internet reklama i para akcionara koji su u njima videli svetlu budućnost, propao je tokom prošle i ove godine. Sajtovi koji su rezultat saradnje sa drugim medijima nešto su vitalniji, ali su pretrpeli velike promene (otpuštanja) i posluju na granici rentabilnosti (uglavnom su bliže nuli, ali sa minus strane).
Neki nezavisni, poput prošlogodišnjeg pobednika Salona, odlučili su da najbolje tekstove stave pod režim pretplate (30 dolara godišnje) i od ovog eksperimenta odstupaju samo u slučaju velikih vesti poput napada na Ameriku. Ovogodišnji pobednik „Slejt“ rodonačelnik je logične saradnje između jednog od najvećih internet provajdera i ljudi koji su u stanju da kreiraju dobre sadržaje, što obezbeđuje s jedne strane stabilno finansiranje jer je bazirano na korisnicima interneta, a s druge sadržaj od interesa tih istih korisnika, što donosi veliku posećenost.
Princip saradnje medija i provajdera mogao bi biti ključ uspeha i u našem regionu, kao što bi konkurs za najbolje poduhvate na polju internet novinarstva doprineo da se ova forma uopšte razvije. Za sada, sve u sferi prenošenja tekstova već objavljenih u novinama i u pokušajima kreiranja ekskluzivnih sadržaja mahom je rezultat „sobnog“, a retko kad reporterskog rada.