Komentar
Studentska pobuna: A od predsednika – stan
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Ako se dogodi da pokreta „MI – Glas iz naroda“ nema, ili da se od jednog napravilo tri pokreta, onda imamo tri grupe od po dva odbornika koji slobodno plutaju u baruštini srpske politike i doplivavaju do onih koji su najjači. Ako nema pokreta, nema ni „moralne“ dileme da samo neki njegovi odbornicu Vučiću obezbede većinu u Beogradu
Stanje je sledeće: od sedam osnivača pokreta „MI – Glas iz naroda„, dvojica su napustili vođstvo. Branimir Nesotorović i Aleksandar Pavić su na sednici „osnivača“ u utorak tražili da se promeni način upravljanja pokretom, da se on pretvori u partiju i da dobije predsednika. Taj predsednik, razumljivo, trebalo bi da bude Branimir Nestorović, zastava ove političke inicijative koja je „iznenadila“ sve na izborima 17. decembra 2023.
Pavić, Nestorovićev saborac, u izjavi za Srpski radio u Čikagu objasnio je da mu je pretio jedan od osnivača Dragan Stanojević koji je tražio od knjigovođe Pokreta da radi neke poslove koji nisu u skladu sa zakonom. Ovo objašnjenje nam kaže da su se raspali zbog novca, ali će to imati svoje političke posledice po sve ljude u Srbiji.
U dva meseca posle izbora, ovaj se pokret dva puta podelio, a ova poslednja deoba dešava se u trenucima kada se čeka da li će se oni iz „Mi“ prikloniti režimu i omogućiti stvaranje većine u beogradskoj skupštini.
Deoba za legitimitet
Ovaj rascep, za koji ćemo možda i danas čuti nešto drugo, dogodio se u danima u kojima je bilo najavljeno iz vlasti da „im je dat rok do 1. marta“ da se opredele da li će svih 6 odbornika podržati Aleksandra Šapića ili ne.
Posle vesti da se „pokret raspao“ postaju jasnije zaumne poruke Šapića od ponedeljka da vlast ima legalnu većinu od 56 ili 58 odbornika u gradskoj skupštini, ali da neće da formira Upravu grada dok joj se ceo pokret ne prikolni.
Ako se dogodi da pokreta nema, ili da se u međuvremenu od jednog napravilo tri pokreta, onda imamo tri grupe od po dva odbornika koji slobodno plutaju u baruštini srpske politike i doplivavaju do onih koji su najjači u određenom trenutku.
Deluje banalno ali je moguće: Nestorović koji je izričito tvrdio da je za nove izbore u Beogradu nestao je na horizontu pokreta u kome je jedan od sedam osnivača i ko zna gde će se i kada pojaviti: možda ga vidimo 1. marta kako sa svojim najbližim saradnikom Aleksandrom Pavićem podigne ruku za izbor Aleksandra Šapića.
Nema pokreta, nema ni moralne dileme
I to je jedni značaj ovog najsmešnijeg pokreta na svetu koji bukvalno nije mogao da poživi ni nekoliko dana posle izbora pokazujući da je u pitanju veoma čudna struktura, veoma fluidna i gotovo nepostojeća.
S druge strane, ovim ishodom skida se teret sa leđa Aleksandra Vučića koji je govorio da je „moral u politici važan“ i da on neće da mu neko spočitava da je napravio neku vlast uz pomoć preletača, nego samo ako ceo pokret „Mi-Glas iz naroda“ pređe politički njemu, onda će biti formirana vlast u Beogradu sa „punim legitimitetom“. Ako pokreta nema, nema ni dileme, nema ni moralnog zahteva, pa se ovim otvaraju vrata razrešenja „krize“ i pravljenja vlasti sa Šapićem na čelu.
Sada se vidi koliko je vreme u politici važno: čekati i gledati šta radi protivnik, odlagati donošenje odluke u isčekivanju da će neprijatelj da iskrvari. „Mi glas iz naroda“ nikada nisu bili prava politička opcija, već rezervni igrač koji treba da uskoči ako na izborima krene po zlu i ne bude dovoljno mandata za vladajuću koaliciju. Svi zajedno ili jedan po jedan, svejedno je.
Paranormalno je prvo uvedeno u javnost sa konferencija za medije, preko medija sa nacionalnim pokrivanjem proširilo se po Srbiji kao virus i usidrilo se u političkom mulju gde Vučić i njegovi koordinatori vode glavnu reč.
Ako ima nečeg dobrog, onda je to da možda posle ove „afere“ nećemo više gledati Nestorovića kao bilo kakav politički faktor, što ne znači da neće biti na Hepiju, Pinku i Prvoj da objašnjava sve, od zdrave ishrane do geopolitike, i otkriva narodu tajne sveta.
„Uzeo je svoju flašu rakije i otišao sa sastanka“, opisao je ovog jutra njegovo ponašanje Jovan Janjić, još jedan od osinvača Pokreta u jutranjem programu TV Nova. To je verovatno dovoljno za razumevanje.
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Studenti su svoje već odradili pokazavši da je car go. Na matorima je da se pridruže mladima i stvar dovrše, ako umeju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve