
Pregled nedelje
Vučić pod kapuljačom
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Ideja o odgovornoj vladi leži na plećima Borisa Tadića i nema savetnika, makar svirao u Idolima, koji ga može spasti od obede da je za sve kriv. Prvi put od 2000. godine poznata je adresa za svaku vrstu nezadovoljstva, a ono će se sistematski uzgajati
Natezanje paralele: Vlada Cvetković–Daček
Nikad nismo bili bliži replici izjave koja je obeležila živote i ideje mnogobrojnih ljudi: Ako Tadić preživi, Srbija neće! Posle je Aleksandar Tijanić tvrdio da je, kad je to rekao za Zorana Đinđića, mislio u političkom smislu, a ne u smislu života pokojnog premijera i, gle čuda, sklon sam da mu verujem, ali pitaj boga šta su zbilja o tome mislili oni koji su s prozora u Gepratovoj ulici u Beogradu ispalili metke ka dvorištu Vlade po kome su šetali Đinđića kao „glinenog goluba“, sa štakama pride.
Mišljenje je, inače, opasna disciplina, posebno kad se skopča sa interesima a oni su danas u Srbiji, interesi a ne mišljenja, jaki onoliko koliko su slabe sve zemlje u tranziciji u kojima se svakom čini da bi preko noći mogao da postane bogat i/ili slavan.
Dakle, da sam ja Ivica Dačić, budući ministar policije i zamenik i potpredsednik Vlade Srbije, nadležan za pitanja bezbednosti u zemlji niske bezbednosne kulture, napravio bih trostruki kordon oko Borisa Tadića, lično bih ga vozio s posla i na posao, i tamo gde još ide, odnosno ne bih ništa prepustio slučaju, jer od pokojnog Zorana Đinđića još nije bilo tolike koncentracije vlasti, moći i para u rukama jednog čoveka, koliko će ih biti u Tadićevim rukama onog dana kad Mirko Cvetković i ostatak ekipe polože zakletvu.
Pretpostavljam da to zna i Boris Tadić. On je šef države, njegov čovek je premijer, partijski je šef premijeru, i on je jedina adresa za srpske nacionalne i tranzicione frustracije. Ideja o odgovornoj vladi leži na njegovim plećima i nema savetnika, makar svirao u Idolima, koji ga može spasti od obede da je za sve kriv. Prvi put od 2000. godine poznata je adresa za svaku vrstu nezadovoljstva, a ono će se sistematski uzgajati.
Primera već ima. Na sajtu „Nove srpske političke misli“ osvanuo je tekst podjednako budalast koliko je naslov duhovit – „Vlada Cvetković–Daček“. Posle su se autori ubili u, inače, dosadnom pokušaju da izvuku analogiju između Jugoslavije u predvečerje Drugog svetskog rata i ovog sada što se događa. Ali, i Tijanić je mislio da je duhovit kada je izjavio ono što sam parafrazirao na početku teksta.
Šta je tu neprirodno: Koštunica u opoziciji
Vojislav Koštunica, uz Srpsku radikalnu stranku, dežurne gubitnike svakih izbora od 2000. godine, najveći gubitaš na izborima koje je sam provocirao, na ovonedeljnoj sednici Glavnog odbora DSS-a, koaliciju okupljenu oko Tadićeva 102 koaliciona glasa ocenio je kao neprirodnu.
Ovih dana svi nam pomalo, kako sam već pisao, dokazuju da je voda mokra, pa se tog dokazivanja latio i narečeni Koštunica, glavna meta upola upokojene „Druge Srbije“ koja će morati da menja oštricu svoje političke kritike, a da ne govorim o špicama, najavama nekih emisija, poput „Peščanika“, koje su zagušene osporavanjem Koštunice, kao nekog crnog đavola, i kad je bio kriv i kad je bio nevin, što postaje nevažno i neproduktivno kad postanete opozicija.
Ali, i ta Koštuničina izjava o neprirodnim koalicijama računa s kratkim pamćenjem. Zvuči nešto kao špica, najava za opozicioni program DSS-a, mada ne znam gde će taj program biti emitovan. Zar je, recimo, bila prirodna koalicija između Koštuničine stranke i stranke G17 plus kada su vodili Srbiju kao manjinska vlada uz parlamentarnu podršku socijalista?
A, ispostaviće se, gledano tek malo unazad, da je to bila vrlo uspešna vlada i pride jedna od dugotrajnijih. Dakle, nije problem u koalicijama, samim po sebi. Njihov uspeh ili neuspeh zavisi od umeća da se kanališu različiti pogledi na svet unutar vlade. Uostalom, najšarenija koalicija ljudskih mana i sujeta, slabo prikrivenih programskom sličnošću i revolucionarnim zanosom, bila je koalicija stranaka DOS-a, kojom je Đinđić verovao da može upravljati kao nekom multinacionalnom kompanijom, Simensom na primer, dok konkurencija nije iskoristila slabosti unutar menadžmenta.
Lobisti: Nešto između Putina i Sarkozija
Nisam se šalio u početku ovog teksta. Nadam se, dakle, da neko ima nameru ozbiljno da shvati upozorenje. Apsolutna vlast Borisa Tadića postaje kritična masa, jednostavan katalizator i jedina meta svih srpskih podela i frustracija. To ga čini opštom i lakom metom.
Lobisti oko njega ne kriju da ga vide kao kombinaciju Putina i Sarkozija, nešto između apsolutne vlasti i galske raskalašnosti, ali to u seljačkim zemljama, a pritom ne mislim ništa loše o Srbima, Srbiji i najmanje o seljacima, slabo se prima, posebno kad im je zadrugarstvo, kao oblik društvene zajednice, bliže od trke za profitom gde uvek pobedi onaj mekušac koji pije manje piva pred seoskom prodavnicom.
U onoj meri u kojoj Boris Tadić shvati svoju odgovornost i Srbija će se ponašati odgovorno. Ali svaki od odgovornih postupaka nosiće rizik, bilo da hapsi Ratka Mladića, bilo da rasturi socijalističke džinove javašluka i korupcije, poput javnih preduzeća u kojima je zaposleno više svastika nego što je brakova u Srbiji. A o Bezbednosno informativnoj agenciji i da ne govorim, mada ne znam kako tamo stoji sa svastikama. Mogao bih, naravno, ovom spisku da dodam i Kosovo, a to je, čini mi se, krivina na kojoj čekaju Tadića čega je, pretpostavljam, i sam svestan. Ne bih baš rekao da nam je, onako generalno, do Kosova baš mnogo stalo, ali nema boljeg izgovora i opravdanja, barem pred mitološkim aspektom javnog mnjenja, da apsolutna vlast bude kaštigovana, ovako ili onako.
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena
Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve