Komentar
Studentska pobuna: A od predsednika – stan
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević proveo je 17 dana u zatvoru na Klisi. Dan nakon što je pušten na slobodu gostovao je u jutarnjem programu televizije N1. Dečko je bio vidno potresen, teško je govorio. Mia Bjelogrlić je uviđajno prekinula razgovor pre nego što se raspadne pred kamerom.
Relji nije bilo mesto u zatvoru, on nije kriminalac, već umetnik, a krivično delo koje mu se stavljalo na teret – napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti – je čista glupost. Iz njegove vizure on je na protestu zbog smrtonosne nesreće u Novom Sadu 5. novembra samo branio devojku koju su napali neki kapuljaši.
Svedoka je bilo sijaset da to potvrde, a i snimljeno je kako dvojica krupnih muškaraca, od kojih jedan zamumuljen, nekuda odvlače Relju. Tek nakon što je Goran Ješić, braneći ga, odgurnuo onog jednog koji je nabio kapuljaču na lice da ga niko ne bi prepoznao, su se legitimisali kao policajci.
Tužitelj i sudija
Novosadski tužilac je ipak peredložio da Relju strpaju u zatvor do 30 dana, a sudija je to usvojio.
Zašto? Da li je to trebalo da bude nekakva vaspitna mera? Da ubuduće ne bi učestvovao u protestima mrskim Vučiću i Vučeviću? Da posluži kao primer drugima? Da odvrati građane od toga da se brane kada ih sledeći put napadnu režimski kapuljaši?
Na osnovu čega li su tužilac i sudija zaključili da momku treba da odrede meru pritvora? Da nisu u njemu prepoznali opasnog kriminalca? Da se ona korpulentna dvojica nisu prepala od njega?
Ili se prosto nisu usudili da ga odmah puste na slobodu? Da im Neko ne bi zamerio?
Bumerang efekat zastrašivanja
Sve je to toliko providno, da je jadno, a tužno je kamo se denuo ljudski i profesionalni integritet. I taj tužilac i sudija i policajci veoma dobro znaju da tom momku nije bilo mesto u zatvoru niti jedan jedini dan.
A držali su ga tamo u nehigijenskim uslovima, da ga jedu stenice, u neizvesnosti šta bi sve mogli da mu prišiju, sa svešću da u ovakvom pravosuđu mogu da mu rade šta hoće, da ga zabrave iza rešetaka na više godina ako se Nekome tako prohte. Ili ako se proceni da bi to moglo da ovrati druge mlade ljude da se bune.
To je psihička tortura.
Ovaj režim pokušava da slomi decu Srbije, da od njih stvori ljude koji će da ćute i trpe nepravdu i klanjaju se Vođi. To što je Relja dan nakon što su ga pustili iz zatvora odlučio da progovori je hrabro.
Njemu su naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše. On i njemu slični su uspeli da zastraše čelnike naprednjačke vlasti.
Ne prezaju ti ljudi ni od čega. Stepen represije zavisi samo od procene da li bi mlaćenja i hapšenja saterale demonstrante u mišju rupu, ili bi to izazvalo još veći revolt.
Trenutno se ventili koji kontrolišu pritisak odvrću. Šestoro učesnika protesta u Novom Sadu je i dalje u pritvoru.
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Studenti su svoje već odradili pokazavši da je car go. Na matorima je da se pridruže mladima i stvar dovrše, ako umeju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve