Komisija za zaštitu konkurencije je započela postupak protiv četiri trgovinska lanca (Delez, Merkator, Univerexport i DIS), koji zajedno zauzimaju više od polovine tržišta maloprodaje, pod sumnjom da su sklopili restriktivni sporazum, koji je za cilj imao “značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje konkurencije”.
Šta bude kad se spreči konkurencija? Cene rastu, na boga ne misle, pa tako cene hrane i bezalkoholnog pića dođu do prosečnih cena u EU. I to u jednoj siromašnoj zemlji kojoj će prosečne plate u EU još decenijama biti nedostižne.
E, ovo – ovo je prava akcija “najbolja cena”, a ne parizeri i majonezi, “dva jaja” i cirkuzanti na sceni. To je akcija koja traje godinama i koja je zbilja odlična, ne može biti bolja – za trgovce.
Jer, kako je Komisija već utvrdila, posmatrani trgovački lanci su potrošačku korpu od 45 odabranih proizvoda držali na nivou 35-38 hiljada dinara (niža brojka je posledica velikog broja akcija, ne i nižih originalnih cena). “Kontrolna” trgovina, koja je imala mnogo lošije uslove nabavke i nije imala akcije, sve ovo je prodavala za 30-ak hiljada.
Najbolja cena, zar ne?
Duplo veća marža
Svakog meseca ti od svakog domaćinstva kapne osam hiljada dinara više nego što je to nužno. Pa puta broj potrošača, pa puta broj meseci i onda dobiješ situaciju da su sva četiri trgovinska lanca, prema Komisiji, od 3,7 milijardi dinara poslovne dobiti 2016. skočile na 18,6 milijardi 2023. godine.
Kako? Lako, kad je bruto marža od nabavne vrednosti duplo veća 2023. u odnosu na 2016. godinu (38 naspram 19 odsto).
Ukoliko Komisija dokaže da su trgovinski lanci dogovarali prodajne cene – koje su, uzgred budi rečeno, bile iste u sva četiri lanca, uprkos različitim nabavnim cenama – valjalo bi počinioce nekako i kazniti.
Kazna može da bude i visoka: do 10 odsto godišnjeg prihoda. Međutim, i ne mora – pre sedam godina je Komisija nešto slično utvrdila za 15-ak prodavaca sportske opreme i sve zajedno ih kaznila sa oko 400.000 evra. Šta mislite, da li danas zahvaljujući toj kazni plaćamo “realne” cene sportske opreme?
No, čak i da Komisija utvrdi odgovornost, čak i da kazne budu maksimalne, niko ubogom građaninu neće vratiti njegov teško zarađen novac koji je morao da ostavi zarad bogaćenja velikih kompanija. On je za svoj novac dobio pomenute umetnike kako se premeću po televizijama, jedu hleba, majonez, parizer i veličaju značaj “dva jaja”.