
Komentar
Zašto sad želimo izbore
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Udruženje američkih pisaca oštro je reagovalo protiv internet prodavnice „Amazon“, inače najpoznatije po prodaji knjiga. Svađu su izazvale stare ili bolje rečeno polovne knjige i njihova sve bolja prodaja na internetu, a naročito na „Amazonovom“ sajtu.
Novembra 2000, u vreme najveće popularnosti internet aukcija, „Amazon“ je na svom sajtu pokrenuo prodaju polovnih knjiga, uporedo s novim izdanjima. Povezivanje onih koji imaju nešto da ponude s onima kojima je to potrebno, pa još ako je ta kupovina povoljnija nego preko posrednika u realnom svetu, smatra se jednom od suštinskih prednosti interneta. Izdavači i pisci su, međutim, bili (malo je reći) neprijatno iznenađeni kada su otkrili da prodaja polovnih knjiga počinje da podriva prodaju novih knjiga mnogo ozbiljnije nego što bi to bilo ko očekivao. Pri tom, problem nije prodaja antikviteta ili starih izdanja, već prodaja knjiga koje tek što su objavljene, pa čak i paralelno pojavljivanje novih i polovnih knjiga u ponudi i to na istim stranicama na internetu. Uz polovne knjige, ponuđene po mnogostruko nižoj ceni, „Amazon“ stavlja naznake „kao nova“ ili „neotvorena“, što sugeriše neverovatno dobru ponudu i zbunjuje potencijalnog kupca. Sve i da je polovna knjiga već nekome prodata i nije više u ponudi, kupujući novu i plaćajući njenu punu cenu imate utisak da ste prevareni, odnosno da ste mogli proći mnogo jeftinije. Logična odluka je da se malo strpite dok se u ponudi ne pojavi sledeći primerak koji je neko pročitao ili dobio na poklon bez namere da ga čita. Ili, dok izdavač dramatično ne obori cenu novom izdanju iznerviran sporom prodajom.
Deo problema prave knjige koje se, pre zvaničnog objavljivanja, šalju na „test“ čitanje članovima fokus-grupa koji ih često proslede na prodaju a da ih ni ne otvore. Do sada su se takve knjige prodavale u specijalizovanim prodavnicama uz saglasnost izdavača, ali je internet promovisao drugačije mogućnosti i niko se ne pita za dozvolu. Izdavači sada traže i mole da se preprodaja knjiga na internetu zabrani u prva tri meseca nakon njihovog objavljivanja, mada su svesni da zakon nije na njihovoj strani, sve i da pravda i logika jesu. Prodaja knjiga na internetu čini tek deset odsto od ukupne prodaje knjiga, pa udarac još nije kritičan, ali je pretnja veoma ozbiljna. Takođe, neki autori kažu da im nije ugrožen samo prihod već i sujeta, budući da nije naročito prijatno da se vaša netom objavljena i hvaljena knjiga nudi na mreži za bednih 25 centi. A oni od toga nemaju baš ništa, osim sekiracije.
Što se „Amazona“ tiče, tamo odgovaraju da su aukcije dobre za kupce, ali i za pisce jer njihova dela dođu do većeg broja čitalaca. Navode da od ukupne prodaje knjiga na sajtu prodaja polovnih zauzima 15 odsto. Naravno, ne propuštaju da uzmu proviziju od svake transakcije.
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve