
In memoriam
Preminuo Filip David
Filip David, jedan od najznačajnijih srpskih književnika i intelektualaca, preminuo je u Beogradu posle duge i teške bolesti, ostavljajući za sobom neizbrisiv trag u savremenoj književnosti i kulturi
Bio je vrstan komičar basterkitonovskog tipa, podjednako izražajan i u dramskim ulogama. I Dejan Matić odigrao je više od pedeset uloga u teatrima, a epizode koje je ostvario na filmu i televiziji obeležio je nezaboravni šarm
Glumac Dejan Matić preminuo je u 61. godini, potvrđeno je iz Beogradskog dramskog pozorišta, objavio je portal Nova.rs.
Dramski umetnik rođen je u Beogradu 24. februara 1963. godine. Diplomirao je glumu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu 1990. godine u klasi Milenka Maričića. Glumačku karijeru počeo je u pozorištu Atelje 212. Igrao je i u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, pozorištu Puž, kao i u malom pozorištu „Duško Radović“ gde je bio stalni član ansambla od 1993. do 1997. godine. Sa Draganom Jovanovićem i Radetom Markovićem 1991. godine osniva pozorišnu trupu T. Kuguar, a 1996. godine i rok sastav Vis The Kuguars s kojim nastupa u Zvezdara teatru. Autorski projekti ove trupe – „Smešna strana istorije“ i „Smešna strana muzike“ kultni su bili naslovi za nekoliko generacija, a predstave su igrane na kartu više i u zemlji i inostranstvu sve do 2006. godine.
Bio je, podsećaju iz BDP-a, vrstan komičar basterkitonovskog tipa, podjednako izražajan i u dramskim ulogama. I Dejan Matić odigrao je više od pedeset uloga u teatrima, a epizode koje je ostvario na filmu i televiziji obeležio je nezaboravni šarm.
Na sceni je debitovao u komadu „Pod Prešernovom bistom“, a igrao je u predstavama kakve su bile „Boris Godunov“, „Očevi i oci“, „Hajde da se igramo“, „Valjevska bolnica“, „Hamlet“, „Smešna strana istorije“, „Rodoljupci“, „Amadeus“, „Let iznad kukavičijeg gnezda“, „Falsifikator“, „Anđeli u Americi“, „Kad su cvetale tikve“… Igrao je i na televiziji i na filmu, a ostvario je role u naslovima: „Zaboravljeni“, „Šta radiš večeras“, „Mi nismo anđeli“, „Ni na nebu ni na zemlji“, „Ubistvo s predumišljajem“, „Vukovar – jedna priča“, „Na terapiji“, „Moj rođak sa sela“…
Izvor: Nova.rs
Filip David, jedan od najznačajnijih srpskih književnika i intelektualaca, preminuo je u Beogradu posle duge i teške bolesti, ostavljajući za sobom neizbrisiv trag u savremenoj književnosti i kulturi
O Filipu Davidu kao piscu srpske književnosti iz njenog najkreativnijeg posleratnog doba moglo bi dosta da se kaže, ali je malo rečeno – napisao je Branko Kukić na početku uvodnog teksta dvobroja časopisa “Gradac” koji je posvećen Filipu Davidu.
U njemu je delić Davidovog opusa, poput Skice za priču o snu, Bunara u tamnoj šumi, Jedne noći u Varšavi, Ničije zemlje, drame Jednog dana, moj Jamele, scenarija Svetovi u haosu, njegova prepiska sa Mirkom Kovačem i Borislavom Pekićem, pa i tekst koji je Filip David govorio u Narodnoj biblioteci Srbije na dodeli priznanja za Najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka za roman Kuća sećanja i zaborava, tekst koji je počeo ogradom od prisustva Tomislava Nikolića, tadašnjeg predsednika Srbije. “Poštujući instituciju predsednika, ja od 90-ih ne podržavam njegovu nacionalističku i ratnu politiku. Njemu nije mesto ovde i ovim povodom”, rekao je David pred zvanicama.
U dvobroju su i tekstovi poštovalaca Filipa Davida o njemu. Jedan od tih, tekst Svetislava Basare Princ “Galerije”, objavljujemo.
Na kraju uvodnog teksta koji je naslovio Filip David – Sve je u vatri, Kukić kaže da mu nije bila namera da objavi sve važne tekstove koji su napisani o Filipu Davidu, nego da kaže više “o jednoj posebnoj atmosferi i temperaturi koje donose posebno strujanje, predstavljeno na poseban način, jer svaka književna epoha ima posebne stvaraoce koji svet, unutrašnji i spoljašnji, gledaju iz posebnog ugla – petog – u kvadratnoj sobi. Ovaj peti ugao istovremeno ruši staru i stvara novu kuću”.
Preminuo je pukovnik policije u penziji Srđan Grekulović, nekadašnji komandant Žandarmerije, uzor poštenog i časnog policajca.
Umro je Milorad Komrakov, nekadašnji novinar i urednik na Televiziji Beograd (RTS). Ostao je upamćen kao jedan od glavnih medijskih kopljanika Miloševićevog režima, a stigao je i da medijski služi ovom tekućem
Umetnički svet ostao je bez jedne od svojih prepoznatljivih figura – Zorka Cerović, slikarka jedinstvenog izraza, preminula je u Beogradu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve