Predsednik Srbije Aleksandar Vučić aktivan je u Davosu, gde je imao niz susreta, sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom pričao je o veštačkoj inteligenciji, založio se za više hidroelektrana, pozvao Evropsku banku za obnovu i razvoj da podrži preporod Srbije i stigao da napravi sneška.
U četvrtak je Vučić opet najavio da će u subotu najaviti „veliki plan“ koji je ranije nazvao srpskim „Nju dilom“ ili „Maršalovim planom“ razvoja do 2027. godine.
Prethodno je sugerisao da je pravo vreme za taj plan jer u narednom periodu, kako je rekao, nema izbora.
„Mi sad nemamo nikakve izbore. Nemamo ništa. Za nas je važno samo da pokažemo ljudima šta ćemo da radimo i da zajednički u to uđemo. Da tražimo pomoć i podršku, učešće, da i oni zarade, ali da doprinesu svojom radom, trudom i svima koji drugačije misle da pružimo ruku da pokažemo – ovo je naša zemlja“, rekao je Vučić.
Već viđeno
To je barem treća najava nekakvog „velikog plana“ otkako je Vučić na vlasti.
Tako je 2013. u intervjuu Kuriru predstavio „malog Lazara“ – mladog ministra finansija Lazara Krstića, koji je najavljen kao vunderkind, a napustio je Vladu posle jedva godinu dana. I takođe najavio „Maršalov plan“.
„Mislim da do kraja godine, uz znanje, umeće i angažovanje velikog broja ljudi, stranih i domaćih stručnjaka, možemo da napravimo neku vrstu ‘Maršalovog plana’ – šta je to što u narednih 10 godina moramo i možemo da uradimo“, rekao je tada Vučić kao potpredsednik Vlade.
Toga se idući put setio tek šest godina kasnije, 2019, kada je rekao da kreće „investicioni ciklus“ težak pet do deset milijardi evra koji će trajati četiri ili pet godina. Vučić je još rekao da je bilo besmisleno 2012. ili 2013. da se tako nešto pokreće, jer se tada naša zemlja „davila i borila za vazduh“.
Sada je izgleda „investicioni ciklus“ gotov, pa je vreme za najnoviji „Maršalov plan“.
Više tendera
U opozicionoj javnosti je stvar dočekana kao zataškavanje izborne krađe i najava novih krađa na tenderima, sve do izložbe Ekspo 2027. godine.
„U stvarnosti javni dug je veći za 20 milijardi evra, inflacija pojela plate, milion nas je manje“, napisao je na Tviteru Dušan Nikezić iz Stranke slobode i pravde o svim tim najavama velikih preporoda.
Interesantan je izbor termina koje Vučić koristi. Jer, „Nju dil“ je obnova programa pokretanja američke ekonomije tridesetih godina, posle strašne finansijske krize. A „Maršalov plan“ je obnova Evrope, razorene Drugim svetskim ratom.
Vučić nije rekao čime je to Srbija razorena, pa joj trebaju veliki planovi preporoda.