U mestu Banjska u Opštini Zvečan, prošlog meseca je otvorena poslovnica Pošte Kosova. Nekadašnja kancelarija TO Zvečan u sklopu hotela i restorana Rajska Banja, sada je ekspozitura ove kosovske kompanije, piše KoSSev.
Kompleks Rajska Banja bio je jedno od omiljenih odmarališta, kao i jedino banjsko lečilište na Severu.
Njega je, međutim, kosovska Agencija za privatizaciju plombirala u decembru prošle godine, uz obrazloženje da se radi o imovini Trepče. Potom ga je dala u zakup kosovskom MUP-u.
Kompleks zapravo nije bio u funkciji, odnosno policija ga je kontrolisala od 24. septembra prošle godine. Tada je došlo do sukoba između naoružane grupe Srba i pripadnika Kosovske policije
U danima kada bi se, godinama unazad, letnja kupališna sezona ovog odmarališta zvanično otvarala, jedino što se građanima Severa Kosova ove sezone može otvoriti su žuta vrata Pošte Kosova.
Kako navodi KoSSev, novinari ovog portala su prošle nedelje posetili ovu poslovnicu nešto posle 16.00 časova. Tamo su ih dočekali pripadnici specijalnih jedinica uz informaciju da je ekspozitura zatvorena, odnosno da radi do 16.00 časova. Informisali su ih i o uslugama koje pruža pošta, pa su im uručili i flajer.
Pitanja i polovični odogovori
Portal KoSSev se još prošle nedelje obratio Pošti Kosova sa pitanjima kako su njima i od koga date prostorije plombiranog kompleksa Rajska Banja, kada je otvorena ekspozitura, koje usluge nude građanima i da li planiraju otvaranje novih poslovnica na Severu Kosova?
Mnoga od ovih pitanja ostala su bez odgovora, uključujući i kada je otvorena ekspozitura, koje usluge nude građanima, te da li su planirali otvaranje novih poslovnica?
Na pitanje o tome ko im je omogućio da koriste prostorije kompleksa, iz Pošte su samo naveli da je to „učinjeno u saradnji i uz saglasnost nadležnih organa na lokalnom i centralnom nivou“.
Iz kosovske pošte rekli su za KoSSev da posluju sa mrežom ekspozitura širom Kosova.
„Ispostave nude poštanske usluge javnosti, finansijske usluge u okviru licenci koje imamo od nadležnih regulatora“.
Poručuju da je, u okviru planova za unapređenje poslovanja, mreža pošta i šaltera u okviru institucija proširena za „nekoliko desetina tačaka“.
„Posvetili smo dužnu pažnju svakoj opštini, bez razlike. Fokus je na građanina i najbolji mogući doseg“, naveli su.
Ispostave navodno u svim opštinama na Severu Kosova
Pošta Kosova tvrdi da se to odnosi i na opštine u kojima živi većinski srpska zajednica, odnosno da su mrežu poslovanja proširili i u svim opštinama na Severu Kosova.
„Vredi pomenuti sledeće opštine u kojima smo proširili našu mrežu: Gnjilane, Gračanica, Severna Mitrovica, Leposavić, Zubin Potok, Zvečan, Banjska, kao i na graničnim prelazima: Jarinje, Brnjak, Bela Zemlja. Ove pošte i šalteri su otvoreni u saradnji i saglasnosti nadležnih organa na lokalnom i centralnom nivou“, naveli su iz Pošte Kosova.
U odgovoru, međutim, nije precizirano gde se tačno nalaze ekspoziture, odnosno šalteri i poslovnice ove kompanije u opštinama na Severu Kosova.
Gde su poslovnice
Na veb sajtu Pošte, međutim, dostupni su podaci o lokacijama ekspozitura po regionima.
Kada je reč o regionu Mitrovice, odnosno Severu Kosova, za svaku opštinu izlistana je po jedna poslovnica uz naziv ulice, ali ne i broj.
Prema podacima Pošte, jedna poslovnica u severnom delu Mitrovice smeštena je u Nemanjinoj ulici, u Zubinom Potoku uz magistralni put u sklopu policijske stanice, u Leposaviću u ulici Vojske Jugoslavije, a u Zvečanu u Cara Dušana.
Na ovoj listi se ne nalaze informacije o ekspozituri u Banjskoj.
U poslednje tri godine zapošljeno sedam Srba
Pošta Kosova zapošljava 927 radnika, među kojima su, kako tvrde, i pripadnici nevećinskih zajednica.
„Svi ovi, muškarci i žene, bez razlike, okosnica su našeg rada i uspeha“, poručuju.
Tvrde da je u poslednje tri godine, putem tri javna konkursa, angažovano sedam osoba iz srpske zajednice. Reč je o šalterskim radnicima i poštarima.
„Te žene i muškarci – naše kolege, danas su deo naše velike porodice od 927 zaposlenih. Mi, kao menadžment, računamo na njihov doprinos daljem širenju preduzeća“, poručuju.
O dinaru ni reči
Početkom maja se završio prelazni period od tri meseca za primenu pravilnika Centralne banke Kosova (CBK) kojim je utvrđeno da je evro jedino sredstvo gotovinskog plaćanja na Kosovu.
U proteklom periodu građani su informisani o primeni Uredbe o gotovinskom plaćanju.
Prema Uredbi, slede kaznene mere za one koji ih se ne budu pridržavali.
Istovremeno, komercijalne banke koje posluju na Kosovu dobile su instrukcije da otvore nove filijale na severu.
U uredbi piše da se druge valute sem evra ne mogu koristiti na Kosovu kao vrednost čuvanja u fizičkom obliku ili na bankovnim računima, za obavljanje međunarodnih plaćanja, niti za devizne aktivnosti.
Plan CBK za period početka primene Uredbe o gotovinskom poslovanju, objavljen je 12. februara, a u njemu piše da „on ne bi trebalo da traje duže od tri meseca“.
Prvog februara stupila je na snagu nova Uredba Centralne banke Kosova koja predviđa evro kao jedinu valutu za plaćanje.
SAD i EU su zatražili od Kosova da odloži primenu Uredbe, kako bi se pronašlo rešenje za većinski srpsko stanovništvo na severu Kosova koje je pogođeno tom odlukom. Srbi na Kosovu godinama primaju uplate u dinarima iz budžeta Srbije.
Uprkos brojnim sastancima predstavnika Beograda i Prištine u Briselu, do sada nije postignut nikakav dogovor o upotrebi dinara.
Izvor: Kossev