
Ekonomija
Globalna anketa: Kako vam je na poslu?
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Od marta bi trebalo da stupi na snagu slobodno tržište rada između Srbije, Severne Makedonije i Albanije. To je pohvalno, kaže ekonomista Saša Đogović za „Vreme“, ali krnje jer druge zemlje Zapadnog Balkana ne učestvuju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u Skoplju da bi od 1. marta trebalo da stupi na snagu potpuno slobodno tržište rada među zemljama Otvorenog Balkana, kao i da će to doprineti boljem poslovnom ambijentu i prevazilaženju problema sa radnom snagom.
To bi značilo da se građani Srbije, Albanije i Severne Makedonije slobodno mogu zapošljavati u bilo kojoj od ovih zemalja.
Ekonomista i urednik publikacije „Strateo“ Saša Đogović za „Vreme“ kaže da „svaku vrstu regionalne saradnje treba pozdraviti jer doprinosi i jačanju poverenja među građanima Zapadnog Balkana“.
On zaključuje da je za Srbiju, kao najveće tržište u regionu, ovakva inicijativa dobra stvar. Posebno zato što će u narednom periodu postojati velika potražnja za radnom snagom u građevinarstvu i hotelijerstvu, zbog mnogih najavljenih projekata.
Podsećamo, u subotu je predstavljen plan „Srbija 2027 – skok u budućnost“, u kome je Vučić najavio i skok plata i penzija, otvaranje 14 fabrika i 487 kilometara puteva.
Krnja inicijativa
Đogović ipak kaže da je ovo krnja inicijativa, za razliku od Berlinskog procesa koji je okupljao i druge zapadnobalkanske zemlje, ali nije proguran dovoljno.
„Postoji otklon Bosne i Hercegovine (BiH) od Otvorenog Balkana, kao i, da kažemo po našem, pokrajine Kosovo, pa je u tom smislu inicijativa nepotpuna. Sada bi je trebalo obuhvatiti upravo kroz berlinski proces kako bi sve ostale zemlje pristupile jedinstvenom tržištu radne snage“, kaže Đogović.
Razlozi zbog koji navedene zemlje odbijaju da pristupe inicijativi su brojni. Kako objašnjava Đogović, problem je jer se ne zna šta se krije iza te inicijative, posebno kada iz zvaničnog Beograda dolaze ideje o „srpskom svetu“ i kada nema katarze u vezi sa bliskom prošlošću iz devedesetih godina.
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve