
Ekonomija
Globalna anketa: Kako vam je na poslu?
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Zbog energetske krize Vlada je cene struje i gasa držala pod kontrolom. Od maja će se cene formirati na tržištu. Ipak, direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović kaže da su se stekli uslovi za pojeftinjenje energenata za privredu - struje za više od 20 odsto, a gasa za 15 procenata
Iako cena gasa na evropskim berzama raste, na našem tržištu stekli su se uslovi za pojeftinjenje. Za industriju i komercijalne potrošače cena će biti 15 posto niža. Za domaćinstva cene ostaju iste, a u EPS-u i „Srbijagasu“ kažu da do kraja godine neće biti ni poskupljenja, piše RTS.
Ugovori o snabdevanju ističu krajem ovog meseca, pa EPS već šalje nove ponude. Pojedinačno se pregovara sa svakim privrednikom. U zavisnosti od toga na koji period i koja količina struje se ugovara, mogu se odlučiti za neku od opcija: nepromenljivu cenu ili promenljivu, uz tromesečno usklađivanje sa tržišnom cenom. Svaki ugovor je poslovna tajna.
Nema više subvencionisanja gasa
„Domaćinstva su na javnom snabdevanju i tu nećemo ništa menjati. Dakle više nema subvencionisanja gasa. Bile su rasprave unutar Vlade Srbije, bile su rasprave u Ministarstvu energetike i finansija. Dugo smo vodili tu socijalnu politiku, znate da je to koštalo više od milijardu dolara, time smo zaštitili kupce, privredu, radna mesta. I sada smo doneli odluku da od 1. maja više nema subvencionisanja gasa od strane Vlade Srbije ili kreditnog zaduženja ‘Srbijagasa’. Biće realna cena. Stvorili su se uslovi da gas pojeftini za industrijske potrošače i one koji su na slobodnom tržištu“, ističe direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović.
Subvencionisanje gasa je praksa u kojoj Vlada ili neka druga organizacija obezbeđuje finansijsku podršku ili olakšice za proizvodnju, distribuciju ili potrošnju prirodnog gasa. Ova podrška može biti u obliku subvencija, poreznih olakšica, jeftinijih cena za potrošače ili drugih podsticaja.
Vlada Srbije je ove subvencije počela da primenjuje u decembru 2021. godine, kada je donela uredbu kojom je cena gasa “zamrznuta” na nivou cene koja je važila novembra 2021. godine.
Time se podrazumevalo da će država nadoknaditi razliku između cene gasa iz novembra i stvarne cene koja je plaćena prilikom uvoza, za sav gas koji je potrošen počevši od 1. decembra 2021.
Posle ekstremnih poskupljenja – olakšanje
Cane Jovanović, vlasnik firme „Polo“ Čačak, podseća da su 2023. godine u odnosu na 2022. bila ekstremna poskupljenja, piše RTS.
„Verujte kada smo poredili troškove, to su bili su rashodi od 20 do 100 posto veći. Tako da svako umanjenje uliva nadu da budemo konkurentni na tržištu. Osnovni su troškovi energenti od čega sve potiče i gde ni jedan proizvod ne može da prođe u kalkulaciji energiju“, ukazuje Jovanović.
Podsećamo, tokom prethodne godine, budžeti srpskih potrošača pretrpeli su tri značajna poskupljenja gasa i struje.
Prema proračunima, od 1. novembra 2023, prosečna cena električne energije za domaćinstva u Srbiji je skočila za osam posto, dok je cena gasa porasla za deset posto. To znači da je prosečni mesečni trošak za gas povećan za više od 1.200 dinara, a za struju za oko 1.500 dinara.
Prvo poskupljenje bilo je 1. januara 2023. godine kada je cena električne energije za domaćinstva povećana za osam odsto. U 2023. godini cena kilovat-sata struje za individualne potrošače u Srbiji je ukupno povećana za čak 24 odsto.
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve