
Ekonomija
Globalna anketa: Kako vam je na poslu?
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Da li kroz Makedoniju, da li u Crnu Goru, Hrvatsku ili Bugarsku… Svuda je gorivo bitno jeftinije nego u Srbiji.
Litar benzina u Srbiji staje 1,61 evra (189 dinara), a dizela 1,70 evra (199 dinara). Tako gorivo u Srbiji, pred sezonu letnjih odmora, ostaje među najskupljima u regionu.
Praktično, na koju god stranu bi turista iz Srbije autom krenuo na letovanje, više mu se isplati da toči – van Srbije.
Kad je u pitanju omiljena destinacija Grčka – u kojoj je benzin sa 1,90 evra među najskupljim u EU, ali je nafta (1,63) jeftinija nego u Srbiji – prolazi se kroz Severnu Makedoniju gde je gorivo najjeftinije u regionu.
Tamo litar benzina košta 1,30 evra, a dizel svega 1,16 evra.
I u Crnoj Gori je sve jeftinije nego u Srbiji. Trenutno benzin staje 1,54 evra, a dizel je osetno jeftiniji sa 1,41 evra.
Jeftinije i u zemljama EU
Gorivo je jeftinije i u Hrvatskoj (benzin 1,55, a dizel 1,54), a ko put hrvatskog primorja krene kroz BiH, tamo bi trebalo da natoči jer je tek nešto malo skuplje nego u Severnoj Makedoniji.
Za put ka bugarskom primorju – ili kroz Bugarsku do Turske – svakako je isplativije točiti u Bugarskoj koja ima najjeftinije gorivo u celoj Evropskoj uniji. Onde litar benzina staje 1,34, a dizela 1,32 evra.
Sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović nedavno je za RTS rekao da će blagi pad cena iz prethodnih sedmica ostati.
„Leto je uvek period malo veće potrošnje benzina, tako da i očekujem da će se tu negde cena i zaustaviti na ovom nivou, jer sad će biti veća potražnja“, rekao je Mićović.
U Srbiji je to, doduše, prilično visok nivo. Čak i u poređenju sa zemljama EU, benzin u Srbiji je u nivou proseka – ali je dizel među najskupljima. Trenutno cent ili dva više po litru plaćaju jedino Italijani, Danci i Irci.
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve