img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Američke sankcije NIS-u

Kreću li te sankcije, ide li benzin u flašama?

26. фебруар 2025, 09:44 Ma. J.
Foto: Tanjug
Benzinska pumpa NIS-a
Copied

Četvrtak, 27. februara, šest ujutru po srpskom vremenu - ovo je termin kada zvanično treba da stupe na snagu američke sankcije prema Naftnoj industriji Srbije. Da li je ovo „dan D“ ili nije i šta će se dešavati na pumpama

Ukoliko se ništa ne dogodi 26. februara već u četiri popodne, banke su najavile da će NIS-u blokirati račune. Čim krene ta blokada, može se očekivati otežano poslovanje – da benzin neće moći da se plati na pumpama karticama i da će potrošači prvenstveno biti u problemu.

Iako sat otkucava, a kantice za benzin se uveliko pripremaju, predstavnici države Srbije, nesvakidašnje su opušteni. Kao da znaju odgovor američke administracije, na zahtev za odlaganje sankcija prema Naftnoj industriji Srbije.

Trio fantastiko

Amerikanci, izgleda, čekaju poslednji trenutak da kažu prihvataju li odlaganje. Na stranu Srbije, odnosno zajedničkog interesa, stala je i Mađarska, koja je uputila OFAK-u (Kancelariji Amerike za upravljenje imovinom u inostranstvu) još jednu molbu za odlaganje.

Da novac teče uz naftu brže i bolje nego politički interesi, još jednom je pokazala i situacija sa Naftnom industrijom Srbije.

Ustaljenom političkom duetu Srbije i Mađarske, ovaj put se pridružila i Hrvatska, odnosno njihovo državno preduzeće JANAF, čijim se naftovodom Srbija snabdeva. Ova firma bi izgubila milione ukoliko bi NIS odjednom prestao da radi jer preko njega snadbevaju ceo Balkan i šire svojim energentima i tako uspešno posluju. Tako su čak i Hrvati zamolili da se sankcije na 90 dana odlože, dok svi zajedno – ne vide šta će.

Nema brige

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da sutra, kada bi trebalo da stupe na snagu američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, nije nikakav „dan D“ i da građani nemaju razloga da brinu i mogu da toče gorivo kao i do sada.

„Želim da uverim građane da nema mesta panici i strahu, nastavićemo da nadgledamo tržište i snabdevanje na pumpama”, rekla je Đedović Handanović za RTS.

Prema njenim rečima, nema razloga da građani prave zalihe ili da bude straha zbog plaćanja karticama.

„Našli smo se između dve velike sile, niti smo tražili, niti zaslužili sankcije i pričamo sa obe strane”, rekla je Đedović Handanović, koja dodaje da ohrabruje da su te dve države počele razgovore.

Ipak se pripremamo – za ne

„Srbija je počela da uvećava svoje rezerve, obavezne rezreve povećane za više od 50 odsto u protekle dve i po godine. Imamo ih u proseku za oko tri meseca, ali nije cilj da se one koriste”, rekla je Đedović Handanović. „Naš cilj je da Rafinerija u Pančevu radi i snabdevanje bude osigurano dokle god je moguće.”

Đedović Handanović je rekla da je cilj države da od sutra nema većih promena i da sutra plaćanje bude kao i do sada.

Iz Vladine radne grupe koja je formirana za rešavanje pitanja američkih sankcija NIS-u više puta su saopštavali da rezervi i nafte i derivata ima za redovno snabdevanje i u slučaju primene sankcija.

Ipak, zbog najave banaka da će prekinuti platni promet, NIS je zaposlenima prošle sedmice isplatio i februarsku i martovsku platu. Nadležni pak ne očekuju da sve banke odmah obustave saradnju sa NIS-om. I prema najavama – goriva će na NIS-ovim pumpama biti, i moći će da se plaća u kešu i pojedinim karticama.

„Prometi u Srbiji NIS-a mogu da budu dinarski oni mogu da nastave normalno da rade. Biće malo problem sa uvozima rezervnih delova. To je sada pitanje da li će OFAK da dozvoli neke specijalne operacije da bi se održala ta procesna industrija. Videćemo šta će OFAK da kaže. Nije neuobičajeno da se dobije neko licenciranje. Što znači – ovo možete da radite, ovo ne možete da radite“, naveo je direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović.

U veleprodaji NIS pokriva 80 posto tržišta i sa 400 pumpi 60 posto u maloprodaji. Ako Rafinerija u Pančevu stane te količine teško je zameniti, a problem je i širi jer NIS snabdeva dobar deo i regionalnog tržišta, prenosi RTS. Kao rešenja za nastavak rafinerijske prerade javlja se mogućnost da se pronađe posrednik za uvoz sirove nafte, derivata, rezervnih delova i opreme.

Šta je licenciranje

Rešenje na koje navlači Dušan Bajatović jeste licenciranje NIS-a.

Odnosi se zapravo na izdavanje prava da licencirate sopstveni brend, odnosno da partneru izdate pravo da proizvodi i prodaje proizvode sa imenom vašeg brenda.

Tako bi Gasprom mogao da izda licencu Srbiji, a u praksi postoji mogućnost izdavanja autorske naknade iz aranžmana, a kao i plaćanje avansa u zamenu za dozvolu vlasniku licence da koristi određeni brend.

Bajatović je pomenuo da ruske firme već slično funkcionišu u nekim delovima Evrope, gde vlasništvo nije promenjeno, ali se firmama upravlja iz zemalja gde se poslovanje sprovodi.

Tagovi:

Američke sankcije NIS Energetika Naftna industrija Srbije NIS Pumpe u Srbiji
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure