
Ekonomija
Globalna anketa: Kako vam je na poslu?
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Praktikante u firmama često smatraju besplatnom radnom snagom, ali to bi uskoro u Evropskoj uniji moglo da se promeni, jer Evropska komisija želi da plaćena praksa postane standard. Ipak, biće i izuzetaka
Evropska komisija želi da poboljša plate praktikantkinja i praktikanata, prenosi Dojče vele (DW).
„Praksa može biti odlično prvo radno iskustvo za mlade ljude, ali te prakse moraju biti kvalitetne, s jasnom komponentom učenja, a moraju biti i plaćene“, izjavio je evropski komesar za rad Nikolas Šmit. Komisija je predstavila odgovarajući nacrt zakona.
Zakon bi trebalo da spreči eksploataciju ljudi koje na praksi tretiraju kao jeftinu radnu snagu. Brisel time želi i da se izbori s nedostatkom kvalifikovanih radnika. Prema podacima Komisije, u EU je 2019. godine bilo više od tri miliona pripravnika, od kojih oko polovina nije bila plaćena. Noviji podaci nisu dostupni.
Izuzeci u zavisnosti od odgovornosti
Izuzeci bi trebalo da budu mogući ako postoje „objektivni razlozi“ da se praktikantkinje i praktikanti plaćaju drugačije od ostalih zaposlenih. To, na primer, može biti slučaj ako zadaci pripravnika podrazumevaju manju odgovornost ili manji intenzitet rada.
Takođe, trebalo bi osigurati da prakse ne budu zamena za redovna radna mesta. Kompanije takođe treba aktivno da obaveštavaju koliko imaju slobodnih mesta, koliko prakse traju i kakvi su uslovi rada.
Sindikatima to nije dovoljno
Za Evropsku konfederaciju sindikata (ETUC), predložena direktiva nije dovoljno stroga. Neplaćene prakse bi isključile talentovane mlade ljude iz radničke klase iz mnogih zanimanja, jer sebi ne bi mogli da priušte da rade besplatno.
„Predložena direktiva malo doprinosi rešavanju tog skandala“, izjavila je Tea Jarc iz ETUC. Države-članice EU i Evropski parlament sada moraju da pronađu zajednički stav o predlozima i da zajedno pregovaraju o kompromisu. Nakon toga, planirani zakon može da stupi na snagu.
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve